НТА > НОВИНИ > Суспільство > Натхненна старість. Як вражають і б’ють рекорди ті, кому «65+»

Натхненна старість. Як вражають і б’ють рекорди ті, кому «65+»

1434

В усьому світі 1 жовтня з кінця 1990-х років відзначають Міжнародний день людей похилого віку. За міжнародною класифікацією, святкувати можуть усі, кому за 65 років. Україна, як повноправний член ООН, підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і з 1991 року також щорічно відзначає цей день.

До 2050 року кількість «літніх людей» у багатьох розвинених країнах збільшиться вдвічі, а у світі їх буде 2 мільярди осіб.

Натомість в Україні з кожним роком кількість пенсіонерів скорочується на 100-300 тисяч. У 2018 році пенсіонерів було 11,7 млн, а зараз їх чисельність становить 10,9 млн осіб. Найбільша кількість пенсіонерів живе у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській областях, а також у місті Києві. А найменша – у Закарпатській, Волинській та Чернівецькій областях.

Представники ООН вважають, що сьогодні надважливою є потреба активного використання виробничого і творчого потенціалу людей старшого віку.

Французький письменник Андре Моруа у своїй книзі присвяченій проблемі старіння  «Мистецтво жити» писав: «Старіння – дивний процес. Настільки дивний, що часто нам важко повірити в це… Адже в своїх власних очах ми все ще молоді. У нас ті ж надії і страхи, що і в молодості. Наш розум все ще залишається живим, а наші сили, здавалося б, не вичерпалися… Ми проводимо експеримент: «Чи зможу я піднятися на цей пагорб так само швидко, як я це робив, будучи молодим? Так, я трохи задихався, дійшовши до вершини, але я витратив стільки ж часу, і, швидше за все, я і раніше трохи задихався»».

NТА зібрав цікаві історії, які показують, що старість – це не за паспортом, вона за відчуттями. Люди, яким за 65 років вміють вражати суспільство та й світ загалом своїм, здавалось би на перший погляд, незвичним для них способом життя. Вони активні, вольові, з цінним досвідом та невичерпним ентузіазмом. Отже, що корисного роблять «літні люди», історіями яких захоплюються світові ЗМІ.

Цікаві захоплення

Знятися в серіалі у 81 рік

Після роботи у державній сфері можна ще знятися  в кіно чи навіть у серіалі. Адже коли є бажання та ідея, то вік не може стати на перешкоді їхнього втілення. Так, колишні держсекретарі США 81-річний Мадлен Олбрайт і Колін Павелл разом з молодшою колегою Гілларі Клінтон знялися в телесеріалі «Мадам держсекретар».

Зазначимо, що Колін Павелл працював за часів Джорджа Буша, а Мадлен Олбрайт – перша в історії США жінка-держсекретар. Доля колишніх посадовців, робочі будні й особисте життя чиновників стали сюжетними лініями серіалу.

Підкорити вищу освіту у 94 роки

Вчитися ніколи не пізно. Яскравим прикладом є історія 94-річної гавайки Емі Кратон, яка  отримала диплом бакалавра в галузі мистецтв.

Зазначимо, що жінка й раніше вступала до коледжу, однак змушена була покинути освіту, щоб мати змогу працювати й годувати своїх дітей. Після 90 років вона вирішила втілити у життя свою мрію молодості. Емі Кратон успішно склала іспити і  стала випускницею Південного університету Нью-Гемпшира. Забрати свій диплом Емі Кратон не змогла, оскільки пересувається на візку. До її міста приїхав сам президент вишу, щоб особисто привітати випускницю і вручити документ про здобуття освіти. Наразі жінка є однією з найстарших випускників університету.

Подорожувати на велосипеді у 90 років

90-річний ветеран із США Берт Блевенс зумів здійснити подорож на триколісному велосипеді чотирма штатами. Чоловік витратив на мандрівку рівно місяць.

Упродовж подорожі він ночував в готелях. Тур не був спонтанним: щодня чоловік проїжджав приблизно 20 миль, що дорівнює 32, 2 км.  На початку поїздки містера Блевенса супроводжував син, далі – донька. Чоловік добряче втомився, але залишився задоволений своєю ініціативою.

Щиро кохати у 96 років

7 липня 2021 року 39-й президент США Джиммі Картер та колишня перша леді Розалінн відсвяткували 75-ту річницю весілля. «Це повноцінне партнерство», – розповів в інтерв’ю AP 96-річний Джиммі  Картер.

Він часто говорив, що найважливіше рішення у своєму житті прийняв не як глава держави, головнокомандувач або навіть як заступник командира атомного підводного човна на початку «холодної війни»… Найважливіше рішення він прийняв тоді, коли влітку 1946 року вирішив одружитися на Елеанор Розалін Сміт, в яку закохався роком раніше.

«Мій найбільший секрет – поєднатись у шлюбі з тією людиною, з якою треба, якщо ви хочете, щоб ваш шлюб був довгим», – сказав Джиммі  Картер.

Зазначимо, що він пройшов довгий шлях від моряка-підводника, згодом власника ферми з вирощування горіхів, і врешті до посади президента США. І увесь цей час його тепер 93-річна дружина Розалінг Картер була поряд з ним.

Подружжя виховало чотирьох дітей, дев’ять онуків і вісім правнуків.

Опанувати альпінізм у 85 років

Наочним прикладом того, що роки не заважають здійснювати запаморочливі вчинки, є Доріс Лонг з Великобританії. У віці 85 років вона захоплено зайнялася промисловим альпінізмом. Сенс цього екстремального виду спорту полягає в тому, що необхідно спритно і швидко спуститися з висотної будівлі.

Після підкорення 70-метрового будови в Портсмуті, її досягнення було зафіксовано в Книзі рекордів Гіннесса. А в день свого 99-річчя вона спустилася за допомогою мотузки з 11-поверхового будинку, таким чином відзначивши свій день народження.

Переступивши 100-річний рубіж, бадьора альпіністка не думає кидати своє незвичне хобі. Гроші, виручені від участі в кожному проекті, бабуся перераховує на рахунок хоспісів і лікувальних установ.

Активно користуватись інстаграмом у свої 80+

Ця жінка відзначається веселістю та сміливістю. Американка Бадді Вінкл самоствердилася вельми неординарним методом. Так, переступивши 80-річний рубіж, вона активно спілкується в соціальних мережах. Її аккаунт в Instagram рясніє яскравими фотографіями.

Бабуся позує себе в молодіжному одязі, зі стильним макіяжем, і не звертає уваги на думки тих, хто вважає невдалим її образи. У свої сьогоднішні 92 роки вона й надалі підкорює Instagram модними образами.

Бабуся переконує, що її життя лише почалося, коли вона вийшла на пенсію. І коли переглядаєш її феєричні фото в соцмережах, то не можеш не повірити. Жінка прагне зробити світ навколо яскравішим та добрішим.

Малювати картини в програмі Paint у 100 років

Неймовірно, але з поганим зором 100-річний Хал Ласко майстерно малює картини на комп’ютері в програмі Paint. Більш того, він створив власний сайт, де успішно продає свої роботи.

Раніше Хал займався картографією і топографією. У 2005 році зір став різко погіршуватися, але пенсіонер знайшов вихід зі скрутного становища. Онук допоміг освоїти графічний редактор, і незабаром на світ з’явилися чудові піксельні картини.

«Коли я почав сліпнути, то не міг тримати кисть там, де я хотів її тримати. Тому, коли я запустив програму на комп’ютері, я зрозумів, що можу у вісімсот раз збільшити кисть і переконатися, що попав, куди потрібно», – розповів Хал Ласко в інтерв’ю журналу Wired.

Розмалювати фасад багатоповерхівки у 80 років

Львів’янин Юрій Краєвський четвертий рік поспіль дивує сусідів своєю творчістю і непосидючістю. 80-річний чоловік розмалював частину фасаду багатоповерхівки і облагородив прибудинкову територію, створивши там атмосферу древнього Львова.

Сьогодні  перехожі зупиняються, щоб роздивитись оборонні фортеці, Глинянську браму, церкви, вітряки, відтворені літнім львів’янином на прибудинковій території багатоповерхівки на Левандівці – одному зі «спальних» районів Львова.

levandivkalevandivskyj dvoryk

Сусіди мило кличуть “наш дідусь”, при цьому називаючи його “королем Левандівського стріт арту”.

Рекорди людей в «золотому віці»

Літні люди активно займаються спортом, піднімаються на найвищі вершини, володіють технікою комп’ютерних ігор, здійснюють навколосвітні подорожі, безкінечно читають вірші… І досягають в цьому неабияких успіхів. Унікальні досягнення фіксують у різних сферах: культура, спорт, мистецтво, подорожі тощо. Ось декілька рекордів людей, яким за 65. Їхні досягнення заслуговують на повагу та визнання.

 

Найцікавіші рекорди українських пенсіонерів

Людмила Казанцева – пенсіонерка з Хмельницького. Вона у 72 роки встановила рекорд України у номінації «Хендлер найповажнішого віку». На пенсії освоїла професію «хендлер» – це люди, які готують породистих собак до виставок.

Жінка зі своїми двома песиками породи той-тер’єр  – Арнольдом і Сандрою  –  беруть участь у багатьох виставках у різних місцях країни та мають купу титулів.

 

Юрій Василенко  –  киянин. Він двічі потрапив до Книги рекордів України як скелелаз: у віці 75 та 80 років. У 2020 році він пройшов маршрут найскладнішої категорії 6b+ з двома карнизами по штучному рельєфу за 2 хвилини 38 секунд. Чоловік забрався на висоту четвертого поверху.

Складність цього випробування у тому, що деякі ділянки траси – під кутом 90 градусів. Цей шлях не під силу навіть молодим спортсменам.

Василь Ототюк –  80-річний киянин, який встановив унікальний рекорд: пенсіонер безперервно читав поезії напам’ять упродовж 11 годин 39 хвилин без жодної заминки.

За правилами, претендент на рекорд має право на п’ять хвилин перерви щогодини. Якщо пауза затягується більше, ніж на 30 секунд, рекорд зупиняється. Попередній рекордсмен у цій номінації — 71-річний киянин Микола Ворон, який декламував поетичні твори впродовж 5 годин 55 хвилин без перерви.

Василь Ототюк тримає в голові твори 78 улюблених поетів найрізноманітнішої тематики: філософські, історичні, патріотичні та дуже чуттєві ліричні вірші. Усього він прочитав під час фіксації рекорду 547 віршів або 12 730 поетичних рядків. За фахом рекордсмен   –  історик, підполковник у відставці. Його секрет запам’ятовування насправді простий  –   у любові напружувати пам’ять.

Антоніна Ткачук  –  черкащанка. У 2020 році встановила рекорд України з бігу у віковій категорії понад 80 років. Змагання відбувалися в Києві 7-9 лютого. 400 метрів 80-річна жінка пробігла за 2 хвилини 18 секунд. Секретом успіху вона називає здоровий спосіб життя, який «нічого не коштує».

За освітою — інженерка-технологиня, у спорт жінка прийшла у 70 років. До цього просто вела здоровий спосіб життя. Щодня спортсменка пробігає від трьох до п’яти кілометрів, а відпочиває лише один чи два дні на тиждень. Вона не потрапила до Національного реєстру рекордів України, однак рекордсменкою її визнала Федерація ветеранів легкої атлетики області. Жінка стала членкинею Федерації.

Микола Панасейко – зі Старобільська, що на Луганщині. У свої 85 років безперервно пройшов 65 км спортивною ходьбою за 11 годин 20 хвилин і цим встановив рекорд. У такому поважному віці подібних рекордів ще ніхто не ставив в Україні.

 

Він – багаторазовий чемпіон світу і Європи, ветеран спорту. Чоловік займається спортом все життя. У 1962-му та 1963-му роках він ставав призером чемпіонатів України зі спортивної ходьби.

Крім того, Микола Панасейко – перший майстер спорту серед сільських спортсменів Луганщини. З 1979 року він є викладачем і тренером Старобільського аграрного технікуму.

Окрім того, спортсмен багато років їздив школами, де власним досвідом заохочував молодь до спорту.

Анатолій Кокуш – український кінотехнік, який прославився навіть у Голлівуді,  майже у 70 років став рекордсменом. Він є творцем унікальних операторських кранів – неодмінних помічників на зйомках світових блокбастерів. За це в українця тепер два технічні «Оскари». Торік ім’я автора 56 запатентованих винаходів в Україні, володаря найпрестижніших міжнародних нагород внесли й до Національного реєстру рекордів.

Всі пам’ятають найвідоміші кадри з фільму «Титанік». Їх знімали за допомогою спеціального крана з камерою – це винаходи Анатолія Кокуша. Пристрій дозволяє створювати неймовірні ракурси та знімати в екстремальних умовах. Таких технологій до цього не було у світі. Завдяки винаходам Анатолія світ побачив неймовірно відзняті стрічки «Пірати Карибського моря», «Зоряні війни», «Примарний гонщик», «Месники», «Форсаж», «Гаррі Поттер» тощо.

Одеські пенсіонери встановили рекорд з гри в Counter-Strike. Команда «Молода гвардія» стала найстаршою в Україні. За словами керівниці Національного реєстру рекордів України Лани Вєтрової, найстаршому гравцю команди “Молода Гвадія” 78 років, а наймолодшому – 66.

«На схилі років це дуже важко, але я почав грати, тому що мені хочеться бути поруч з дітьми. Тепер я на рівних з ними, вони не можуть сказати, що я старий. Я дуже щасливий, я ніколи не думав, що отримаю таку нагороду та стану рекордсменом України, як найстарший. Ну що ж, треба жити, самостверджуватися»,– розповів 78-річний Микола Валіцький.

Цікаві світові досягнення літніх людей

Доріс Сейф – у 86 років  вона майстерно володіє технікою комп’ютерних ігор, і з легкістю переграє самого просунутого молодого ігромана.

Дороті Давенхілл Хірш – змогла в 89 років дістатися до Північного полюса. Це воістину відважний вчинок, який зробить далеко не кожна молода людина.

Мінору Сайто – японський мандрівник, мореплавець, який здійснив на вітрильнику 8 одиночних навколосвітніх подорожей. Останнє, восьме плавання він виконав в 77 років. До того ж його досягнення ще й у тому, що літній моряк не зайшов під час вояжу ні в один порт.

Смоукі Доусон – чудовий музикант, радіозірка, виконавець з Австралії випустив новий альбом в 92 роки. Музика в стилі кантрі була його життям, кар’єра тривала більше 6 десятиліть.

Юїтіро Міура – японський альпініст, що підкорив Еверест в 80 років. Це був світовий рекорд.

Зійшовши на вершину, літній спортсмен зробив виклик своїм друзям в Токіо і повідомив, що сходження успішно завершено.

Мор Кіт – у 96 років стрибнув на еластичному тросі з південноафриканського Західного мису і потрапив в Книгу рекордів Гіннесса.

Відмінний приклад мужності, безстрашності і прекрасної фізичної форми в такому віці.

Жанна Кальман (21 лютого 1875 – 4 серпня 1997) – французька супердовгожителька, найстаріша людина в історії, вік якої був офіційно підтверджений. Вона досягла віку 122 роки.

Секрет довголіття Кальман, ймовірно, був у її позитивному ставленні до життя: «Одного разу вона сказала: „Якщо ви з чимось не можете нічого вдіяти, не переживайте через це“». А також вона регулярно вживала оливкову олію і фрукти.

Це лише деякі історії, які привернули нашу увагу. Насправді їх безліч, одразу всіх не осягнеш. Якщо у вас є схожі історії про натхненну старість, діліться з нами у коментарях до статті.

 

Оцініть новину
Клас!
3
64.svg?v=2.6
Я це люблю
0
11.svg?v=2.6
Ха-ха
0
5.svg?v=2.6
Сумно
0
26.svg?v=2.6
Злість
0
29.svg?v=2.6
Обіймашки
0
36.svg?v=2.6
Шооо?
0
35.svg?v=2.6

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить Великий Львів"