НТА > НОВИНИ > Спорт > Навіщо вбивають львівську «Україну»

Навіщо вбивають львівську «Україну»

448

Ручний режим управління та методи шантажу від УАФ можуть призвести до занепаду знаменитого львівського стадіону, а ще Українська Прем’єр-ліга може втрати одного з учасників

В українському футболі скандал. Керівники Української асоціації футболу (УАФ) заборонили проводити матчі Української Прем’єр-ліги (УПЛ) на львівському стадіоні «Україна».

У чому причина, – спробував з’ясувати NTA. Тим паче, що є підстави вважати, що реальний стан арени насправді ні до чого.

У традиціях Кучми-Януковича

Львівські футбольні клуби «Рух» і «Львів» не домовилися про фінансові умови оренди з «Ареною Львів» – 210 тисяч за одну гру плюс несподівані додаткові умови від керівництва арени не влаштували. Відтак обидві команди запланували домашні ігри проводити на «Україні», яка цілком придатна для проведення матчів Прем’єр-ліги. Саме з цим стадіоном «Рух» і «Львів» вирішили підписати відповідну угоду.

І хто би міг подумати, що придатний буквально через декілька днів раптом стане «непридатним»? Вольовим рішенням футбольних чиновників з УАФ.

«Історія хвороби» така: збиткова та все ще не здана в експлуатацію «Арена Львів» належить державі, а не Львову, її з усіх сил намагаються тримати на фінансовому плаву, навіть попри зловживання керівництва стадіону (дивіться розслідування програми Zмови на телеканалі NTA).

Тож у Міністерстві молоді та спорту, де очільником є фехтувальник Вадим Гутцайт, здається, придумали свій план виходу із кризи та порятунку «Арени Львів». Логіка така: УАФ переведе стадіон «Україна» з 3-ої категорії в 2-гу. Відтак львівські футбольні клуби просто змушені будуть погодитися на умови «Арени Львів». Усе зробили в «найкращих традиціях» Кучми-Януковича.

Як це відбувалося

За дивним збігом обставин (а швидше цілком заплановано та продумано), тільки-но стало відомо про підписання футбольними клубами «Рух» і «Львів» договору зі стадіоном «Україна», як до Львова відразу приїхали працівники Служби з питань стадіонів УАФ у складі Юрія Нестриги та Юрія Іванченка. Офіційна мета візиту – визначення відповідності стадіонів «Арена Львів» і «Україна» вимогам Регламенту інфраструктури стадіонів.

Насправді ж, як стверджують обізнані люди, два доблесні працівники УАФ прибули з єдиною і неприхованою ціллю: «нарити» будь-які порушення, аби в подальшому позбавити стадіон «Україна» 3-ої категорії, яка дає право приймати матчі УПЛ. Такий «хитромудрий» план – плід хворої уяви сумнозвісного футбольного чиновника Вадима Костюченка. Нестрига та Іванченко вже давно в кулуарах УАФ мають статус «кілерів» і «коршунів» Костюченка – спеціалістів з особливо брудних справ.

Так воно і сталося. Недовершену «Арену Львів» оглядали 10-15 хвилин, а «Україну» добряче «потрусили».

Заступника керівника СТК «Україна» Олександра Когута, який супроводжував «інспекторів», відверто здивувала так прискіпливість, про що він розповів NTA:

«Вони все обдивилися. Ще жодного разу тут у нас такої перевірки не було. Довелося включати підігрів поля та все детально показувати, щоби вони переконалися, що він насправді працює. До роботи табло теж не памятаю ще такої уваги. Я не засікав час, але перевірка тривала довго. Фактично найдовше за моєї пам’яті. Все, що хотіли, — те вони побачили».

За словами Олександра Когута представники УАФ постійно щось записували, фотографували, однак при цьому жодних претензій чи зауважень не висловлювали. До речі, досі немає жодної аргументації, що ж змусило вдатися до настільки різкого кроку, як пониження категорійності арени. Адже підстав для цього фактично і «ревізори» не знайшли.

Ужгород, Луцьк, Чернігів, Кропивницький, але не львівська «Україна»

Усе пізнається в порівнянні. У той час, як на львівській «Україні» грати матчі елітної ліги українського футболу – зась, такі стадіони, як «Авангард» (Ужгород), «Авангард» (Луцьк), ОНСЦ «Чернігів», «Зірка» (Кропивницький), отримали на це повне право. Навіть побіжний огляд цих арен доводить абсурдність та упередженість стадіонного комітету УАФ.

Наприклад, усім добре відомо, що на ужгородському «Авангарді» не працює система підігріву поля, а це грубе порушення регламенту для ігор Української Прем’єр-ліги. Можна пригадати, як узимку стадіон готували до матчу зі «Львовом», екстрено придбавши спеціальну термоковдру і нагнітачі теплого повітря, аби замінити підігрів.

Також на стадіоні освітлення не в належному стані. І це теж усі знають. Недаремно ж переважну більшість зустрічей минулого сезону «Минай» там проводив у денну пору, коли додаткового освітлення не потрібно. З того часу нічого з цим не змінилося. Але чомусь навіть на такі кричущі недоліки зараз закрили очі. Ну, це ж не «Україна», яку наказали «вбити»…

Не менш проблемним є стадіон ОНСЦ «Чернігів». Місцева «Десна» теж упродовж тривалого часу в холодну пору року не могла проводити матчі на рідній арені. З підігрівом там узагалі дика ситуація: його там узагалі не включають уже роками і не планують роби цього надалі. Річ у тому, що підстанція, яка відповідає за стадіон і прилеглі райони міста, категорично відмовляється це робити, бо є ризик обезструмлення на ледь не пів Чернігова.

До того ж, уже декілька років на чернігівському стадіоні не можуть провести реконструкцію центральної трибуни, яка весь час закрита банером з клубним гербом – це чудово видно під час телевізійних трансляцій.

Для всіх усе зрозуміло, тільки не для Української асоціації футболу. Її «інспектори» дотримуються власної логіки і вважають, що чернігівська арена виглядає готовою до матчів високого калібру. На відміну від «України», де і з трибунами, і з підігрівом ситуація кардинально протилежна.

Стадіон «Авангард» у Луцьку на домашні матчі Прем’єр-ліги заявив сусідній рівненський «Верес». Так, із підігрівом поля там начебто все гаразд. Але є інші нюанси. Пригадайте, як волиняни проходили атестацію 2010-го року, тоді ще на Першу лігу. Ось список претензій: абсолютно не обладнана зона для глядачів, пропускна система на сектори взагалі відсутня, немає жіночого туалету, прожектори на стадіоні працювали з перемінним успіхом. За рік фактично нічого не змінилося, але ті, кому видніше, вважають, що все гаразд, можна грати поєдинки УПЛ.

«Зірка» у Кропивницькому теж час від часу потерпає від так званих форс-мажорів. Підігрів там начебто працює, але вмикають його (вже плюс, що хоча би вмикають, на відміну від Чернігова), коли заманеться керівникам стадіону. Не так давно «Інгульцю» присудили технічну поразку від «Шахтаря» через те, що підігрів поля чомусь не ввімкнули. І навіть це не стало на заваді – «Зірка» й надалі може приймати матчі елітного дивізіону.

Ось такий «закон як дишло» в керівників Української асоціації футболу. Всі учасники змагань нібито рівні, але є рівніші, а є, як у випадку з львівською «Україною», ті, хто підпадає під «меч каральний»…

Що далі

Спортивні функціонери не припускали, що на свою «схему» отримають опір. Учора ФК «Рух» виступив із гострою заявою. У заяві футбольного клубу «Рух» сказано різко та чітко: «Працювати і віддаватися на благо і розвиток футболу у такій системі – немає сенсу. Відтак, офіційно заявляємо, якщо до 3-го туру УПЛ, в якому «Рух» повинен зіграти перший домашній матч у новому сезоні, керівництво УАФ не дозволить проводити матчі УПЛ на стадіоні «Україна», «Рух» і професійна дитяча Академія клубу припинять свою діяльність».

Таким чином м’яч переадресували на половину поля футбольних чиновників із Києва. Тепер чекаємо на їхній хід у відповідь. Бо що далі, то більше ситуація заходить у глухий кут. Залишається хіба сподіватися, що здоровий глузд візьме гору, і дехто в кабінетах Будинку футболу чи міністерства молоді та спорту таки зменшить свої хворобливі амбіції. Чи реально це?..

Замість постскриптуму подаємо думки знаменитих львівських футболістів різних часів.

Поле чудове, аура неповторна

Ветеран львівський «Карпат», капітан кубкової команди 1969-го року Ігор Кульчицький переконаний, що «Україна» у нинішньому її стані – це стадіон, де спокійно можна проводити матчі Прем’єр-ліги. А те, що в Києві розпочали війну з львівськими клубами, він вважає дуже поганим сигналом.

«Арена Львів» – стадіон хороший, але він не наш, не львівський, ним керує Київ, – зазначив один із символів львівського футболу в коментарі NTA. – Тому і «Рух», і «Львів» мали повне право відмовитися там грати. Це ж кожен вирішує так, як йому зручно. Не розумію, для чого когось примушувати щось робити і за когось вирішувати, де саме проводити матчі. Це неправильно».

На думку Ігоря Кульчицького, потрібні чіткі пояснення, чому стадіон «Україна» перевели в нижчу категорію. «Хай скажуть, поле не таке, чи трибуни не такі, чи роздягальні – про це ж ніхто нічого не каже. Всіх начебто все влаштувало, а тут раптом ось таке незрозуміле рішення. Невже це спеціально проти львівських команд? Якщо так, то нашим керівникам українського футболу варто добре подумати, бо вони роблять щось не так», – наголосив Ігор Кульчицький.

«Я вас можу твердо запевнити: саме поле на стадіоні «Україна» зараз у чудовому стані, я навіть сам здивувався, коли побачив, – заявив у коментарі NTA ще одна легендарна особистість львівського футболу, нині генеральний директор відновлених «Карпат» Степан Юрчишин. – Так, на самому стадіоні зараз є що доробляти, ремонтувати, треба вкласти в нього чимало коштів, але загалом він перебуває у належному стані».

Як висловився Степан Юрчишин, для різних поколінь львівського футболу – і гравців чи тренерів, і вболівальників – це рідний стадіон, арена, з якою багато що пов’язано. Колись він мав назву «Дружба», тепер – «Україна», туди ходили десятки тисяч уболівальників. «Тут неповторна аура, яка наче притягує перемоги», – додав він.

Добре відомий футболіст дещо свіжішого покоління «Карпат» Артем Федецький висловив у розмові з NTA впевненість, що, попри всі нинішні непорозуміння, врешті-решт в УАФ змінять своє незрозуміле рішення, і стадіон допустять.

«По-іншому не можна, – впевнений колишній захисник національної збірної України.  – Переконаний, що якщо за наведення порядку на стадіоні візьмуться «Рух» і «Львів», то вони наведуть там лад за короткий проміжок часу. Це клуби, які неодноразово це доводили. Скажімо, Григорій Козловський знає і вміє вирішувати такі проблеми».

Артем Федецький теж назвав легендарний стадіон «Україна» рідним: «Я тут багато грав, багато хороших футбольних років минуло в мене на цьому полі. Але я так бачу ситуацію: якщо в стадіоні хтось зацікавлений – це одне, якщо ж ні, як це було останніми роками, – тоді є ризик, що можна занедбати справу. Однак я вірю, що «Рух» і «Львів» дадуть цій арені нове дихання, і ми ще побачимо на ній натовпи вболівальників, які палко підтримуватимуть свої улюблені команди».

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі