НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Не було надії, що нирки запрацюють, – батько, який став донором для доньки

Не було надії, що нирки запрацюють, – батько, який став донором для доньки

Як це – бути донором для власної дитини, як проводять родинну трансплантацію у Львові, – пряма мова від батьків та медиків

458

В Україні щороку потребують трансплантації близько 5 тисяч людей. З них дві сотні дітей чекають на пересадку нирки. Донедавна такі операції виконували у столичному інституті Шалімова та в Запоріжжі. А від квітня цього року долучився до дитячої трансплантації і Львів.

П’ять місяців тому в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі вперше пересадили нирку 13-річній дівчинці від батька-донора. А 31 серпня команда лікарів успішно провела другу родинну трансплантацію.

«Формула здоров’я» (щосуботи на NTA) поспілкувалася з двома сім’ями, які пережили досвід родинної трансплантації. А також з лікарями, які проводили операції.

Історія Максима та Дар’ї Тернавщенків

Не було надії, що нирки запрацюють

38-річний Максим Тернавщенко наразі спілкується телефоном з 14-річною донечкою. Напередодні батько став донором нирки для Дар’ї.

«У доньки відмовили нирки, вони грубо всихалися. Жодної надії не було на те, що нирки  запрацюють. Недавно лікарня получила пілотний проект і  ми дуже раділи, що все-таки в цьому медичному закладі є тепер змога робити такі життєво потрібні операції. Почуваю себе дуже добре. Як на диво, дуже гарно і швидко відновився. Доця також почуває себе набагато краще. Ми повні надії, стараємося, а нам допомагають лікарі»,  – розповів історію родини Максим Тернавщенко.

«Ця операція пройшла абсолютно стандартно. Можемо говорити так. Доволі швидко і без якихось особливостей. Близько години тривав забір нирки у батька. Ще близько двох годин сама трансплантація. Зараз ми очікуємо повної нормалізації всіх показників і стабілізації кожної дрібнички, яка може бути післяопераційного періоду», – каже експерт з трансплантології Львівщини, доцент кафедри хірургії, кафедри трансплантології Львівського медуніверситету Ростислав Жук.

Життя після трансплантації

«Уявляєте, щоб  14-річна дівчинка, яка хоче бігати, бавитися, але має ходити 2-3 рази в тиждень на діаліз. Вона не може нікуди поїхати в подорож, бо це ж прив’язана людина. Натомість людина із пересадженою ниркою, яка добре працює, має таке ж саме життя як і ми», – описує різницю між життям «до» і «після» операції Ігор Кобза, судинний хірург, професор кафедри шпитальної хірургії №2 Львівського мед університету.

«Хочу почати їсти все. Хотіла бути слідчим, але через свою хворобу я не можу. Там треба фізпідготовка, а мені категорично заборонено. Тому плани змінила на професію. Вчитимуся на юриста, щоб стати суддею»,14-річна Дар’я, що отримала нирку від тата, вже має плани на майбутнє.

«Я дуже рада, що моя дитина отримала другий шанс на життя. Тепер 31 серпня – це друге день народження в моєї дитини», – мама Дар’ї Поліна.

Про те, як змінюється життя після трансплантації, знає сім`я Івахів. В доньки Софії у травні 2020-го року відмовили нирки, Попереду було 10 місяців виснажливого лікування, і часом до семи разів на добу перитонеальний діаліз.

Урешті майже п’ять місяців тому донором для Софії став її тато – Зіновій. Тоді першу родинну трансплантацію провели у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому центрі. Сім’я зізнається: від тоді життя змінилося кардинально.

«Що від мене залежало, я виконав. Це моя батьківська місія, щоб їй було добре. Лікарі зробили свою справу відмінно. Дякуючи їм наше життя змінилося. Воно нормалізувалося, пішло у нормальному руслі», – говорить тато, який став донором для доньки Зіновій Івах.

«Наше життя змінилося. Особливо доньки, вона більше часу може погуляти з друзями на вулиці.  До школи ходить, веде звичне життя – як кожна дитина.  Всій лікарні хочеться сказати велике дякую. Дякуючи Богу і їм ми здорові», – говорить мама Софії Тетяна Івах.

«Дякую лікарям за можливість добре жити», – додає сама 14-річна Софія.

Близько 30 дітей у Західній Україні потребують пересадки нирки

Зараз 43 медичні заклади України готові проводити трансплантацію органів. З них – Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр. львівську лікарню включили в пілотний проект МОЗ з пересадки органів.

«Зараз під спостереженням лікарів 25 діток з різних областей західної України, які потребуватимуть пересадки нирки. Також ми маємо близько семи пацієнтів, які є в такому плаваючому режиму – між 4 та 5 стадіями хронічної хвороби нирок. У перспективі плануємо їх завести на нирковозамісну терапію. Всі ці діти в перспективі будуть потребувати проведення трансплантації нирки», – навів дані нефролог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Роман Андруневич.

«У найближчий час у нас є дві дитини. І плануємо їх оперувати, бо часу нема», – говорить директор Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медцентру Андрій Синюта.

“Формула здоров’я”, NTA

Оцініть новину
Клас!
2
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі