НТА > НОВИНИ > Суспільство > Небачені арсенали. Яку зброю отримує українська армія для захисту від Росії

Небачені арсенали. Яку зброю отримує українська армія для захисту від Росії

Застосування американських гранатометів SWAM D і британських комплексів NLAW уже активно вивчають на українських полігонах

564

Лише за сьогодні надання Україні зброї оборонного характеру підтвердили у США, Польщі, Нідерландах, Естонії. І такий процес підтримки України на тлі можливої російської агресії триває щоденно. Військові експерти стверджують, що такої кількості озброєння в нашій армії за часів Незалежності ще не бачили.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив необхідність постачання зброї до нашої країни від західних партнерів. За його словами, це «тонни аргументів, які посилюють позицію України». Під час сьогоднішнього брифінгу він, зокрема, зауважив:

«Десятки тонн оборонної зброї, обладнання та боєприпасів, які прибувають в Україну, – це тонни аргументів, які посилюють переговорну позицію України. Як не парадоксально, вся ця зброя потрібна для того, щоб її не довелося застосовувати», – зазначив Кулеба.

Навчитися стріляти – за два дні

А тим часом, українські військові активно вивчають, як правильно й ефективно користуватися тим, що бажано в перспективі не застосовувати на практиці. Зокрема, сьогодні пресслужба Сухопутних військ України відрапортувала, що більше 20-ти військовослужбовців за два дні навчилися стріляти з переданого США гранатомету SWAM D (M 141). Американські фахівці провели для воїнів дводенний курс: один день теорії, другий – практика на полігоні.

«Військові Сухопутних військ України опановували новий гранатомет #SMAW D (M 141), наданий ЗСУ в рамках допомоги від США. На базі 184-го навчального центру відбулися дводенні курси підготовки, протягом яких перша група фахівців навчалася ефективній стрільбі з гранатомету M 141», – сказано повідомленні.

За словами одного з учасників курсу, гранатомет легкий у використанні. З нього можна швидко навчити стріляти будь-кого. А ефективність цієї зброї в рази вища, ніж у гранатометів, котрі зараз стоять на озброєнні в ЗСУ.

Як повідомили у пресслужбі, наступного тижня до полігону прибуде ще понад 20 військових з різних підрозділів, аби отримати необхідні знання та навички для роботи зі SMAW D.

«Важко сказати, які є недоліки у цієї зброї. По-перше, тому, що її фактично не використовували в умовах бойових дій. По-друге, нічого сучаснішого, за великим рахунком, немає», – зазначив у коментарі Суспільному військовий експерт Ігор Козій, маючи на увазі не лише цей гранатомет, а й іншу зброю, яка з’являється в Україні.

Зброя на мільярди доларів

За даними американців, з 2014-го року США надали Україні безпекової допомоги на понад 2,7 мільярда доларів. Із них 650 мільйонів доларів затвердили 2021-го року – це, зокрема, й екстрений пакет на 200 мільйонів доларів, який у січні 2022-го року розпочав прибувати до Києва. Станом на зараз це приблизно 250 тонн зброї та спорядження.

Із-поміж усього цього варто виокремити протитанкові ракетні комплекси Javelin і снаряди до нього. За підрахунками «Радіо Свобода», до кінця 2021-го року Київ отримав майже 80 пускових установок і 540 ракет до них. Варто також відзначити, що лише 25 січня Україна отримала від США 276 ракет для Javelin.

«Принцип застосування системи максимально простий. Солдат навів на ціль, бортовий комп’ютер зафіксував її рух, далі – постріл. У мережі є відео, де військові використовують Javelin проти російського танка Т-72. Там вигорає тотально все. Ракета долітає сама без участі солдата. А снаряд або підривається над ціллю, або врізається і знищує», – пояснив Ігор Козій.

Серед військової допомоги США є боєприпаси, стрілецька зброя та згадані вище ручні одноразові гранатомети М141 BDM (SMAW-D) 25-го січня їх привезли понад 800. Їхні боєголовки здатні вражати ціль на відстані кілометра та пробивати бетонну стіну товщиною до 20-ти сантиметрів або 2-сантиметрову броню.

Крім того, США вже заявляли, що планують передати Україні системи протиповітряної оборони (які та скільки саме – поки що невідомо) та п’ять гвинтокрилів Мі-17, які закупили свого часу для військових в Афганістані.

Уже є на Донбасі, але не на першій лінії

Повертаючись до FGM-148 Javelin, то, як зазначив сайт «РБК-Україна», українцям вони добре знайомі. Перші комплекси США передали ще навесні 2018-го року, їх демонстрували на військових парадах, а наприкінці минулого року випробували на навчаннях в зоні ООС.

Військові експерти кажуть, що ці системи вже є на Донбасі, але не на першій лінії оборони. За оцінками аналітиків, зараз в українській армії більше 150-ти пускових установок і 1 200 ракет до них.

Цей протитанковий ракетний комплекс насамперед призначений для ураження танків і бронетехніки. Але його можна використовувати і проти укріплень, безпілотників, гелікоптерів і малошвидкісних літаків на невеликих висотах. Оператор комплексу може стріляти із закритих приміщень як прямим наведенням, так і згори. Його також встановлюють на бойові машини. Дальність ураження 2,5-5 км в залежності від модифікації.

«Бій у місті» у Старичах під Львовом

Активно включилася у постачання військової допомоги Україні і Велика Британія, чий прем’єр-міністр Борис Джонсон завітає завтра до Києва з офіційним візитом. Перший літак з озброєнням прибув нас у понеділок, 17-го січня. Після цього відбулося ще 8 рейсів. Основний вантаж – близько двох тисяч протитанкових ракетних комплексів NLAW.

У Старичах під Львовом повним ходом тривають практичні заняття з підготовки військовослужбовців до застосування цього комплексу. Завершився перший етап, попереду – наступні. Про це на своїй фейсбук-сторінці регулярно розповідає начальник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Павло Ткачук.

«На навчально-тренувальному комплексі «Бій в місті» вдосконалювали правильні тактичні дії під час ураження противника з NLAW. Адже, як відомо, ці протитанкові ракетні комплекси є дуже ефективними під час ведення оборонного бою саме в умовах міської забудови», – зазначив він.

Ці протитанкові ракетні комплекси призначені для знищення танків, бронетехніки й укріплень. Переносний і відносно легкий комплекс (12,5 кг) особливо ефективний в умовах міської забудови. Його конструкція дозволяє оператору вести вогонь із закритих приміщень на відстані від 20-ти до 800 метрів.

Принцип роботи NLAW простий. Бійцеві потрібно лише зафіксувати ціль через оптичний приціл на 3-5 секунд і натиснути на спуск, далі ракета сама вибудує траєкторію з урахуванням швидкості руху об’єкта. Комплекс працює в двох режимах стрільби: прямий удар і атака згори. NLAW одноразовий і може зберігатися до 20-ти років.

Систем Patriot немає

«Наші партнери пішли найлегшим шляхом. Вони надають протитанкові засоби – це досить ефективний спосіб зробити оборону стійкішою і менш вразливою. Є ще ПЗРК Stinger ближнього радіусу дії – це теж можна використати в захисті нашої оборони від штурмової і армійської авіації. Йдеться саме про стійкість оборони», – пояснив колишній працівник оперативного управління Генштабу Олег Жданов.

У той же час в пакеті допомоги немає нічого потужнішого, наприклад, танків, артилерії, систем протиповітряної і протиракетної оборони за типом Patriot. Такі комплекси могли би протистояти масованим нальотам ворожої авіації або балістичним ракетам, захистити військових на передовій, міста-мільйонники і електростанції.

Однак про постачання цих систем мова поки що не йде, хоча офіційний Київ з таким проханням звертався. По-перше, Захід, мабуть, не хоче зайвий раз «дратувати» Росію. По-друге, Patriot – складна і дорога система (сім батарей обійшлися Румунії в 4 мільярди доларів), щоби розгорнути її, потрібні роки.

У той же час західні союзники намагаються дати Україні те, що можна використовувати прямо зараз, адже в їхньому розумінні нове вторгнення Росії може відбутися до кінця зими.

До допомоги Україні приєднується щоразу більше країн. Таким чином агресивному Кремлю надсилають чіткий сигнал: українцям є чим захищатися, а цивілізований світ не залишить Україну наодинці перед обличчям нової агресії.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі