НТА > НОВИНИ > Економіка > Нестабільний долар, дорогі пальне і харчі: скільки триватиме лихоманка цін

Нестабільний долар, дорогі пальне і харчі: скільки триватиме лихоманка цін

Економісти рекомендують зберігати спокій, адже саме паніка дестабілізує ціни

1099

На повідомлення про можливе повномасштабне вторгнення реагують усі сфери нашої діяльності. Особливо тонко це відчуває на собі економіка. І стрімке зростання курсу долара щодо національної валюти – одне з промовистих свідчень. Автоматично вгору пішли й ціни на пальне, продуктовий набір.

Як може розвиватися економічна ситуація надалі, – у «Підсумках. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).

Що буде з доларом

Минулими вихідними в Україні активно почали говорити про загрозу старту повномасштабної війни – результат не змусив на себе чекати. На валютному ринку відразу почались зміни –  зріс у своїй вартості долар. Так, у період 13-14 лютого курс валюти сягнув 29 гривень. Він потрохи змінювався кожного дня.

Експерти ж кажуть, підвищена вартість долара – це цілком зрозуміла реакція валютного ринку.

«Очікування можливого вторгнення, деякі маніпулятивні публікації, що «у понеділок долар буде 30 гривень». Це здрайвило людей купувати валюту. Багато банків та обмінників виставили саме на цей час курс 28,99 грн. Та оскільки вторгнення не сталося – все дуже швидко повернулося на ті місця, що є. Зараз маємо адекватний курс, який можливий у наших умовах» , – пояснює економіст Віктор Гальчинський.

За його прогнозами, ймовірно, що напередодні 20 лютого – ще однієї можливої дати нападу на Україну, яка фігурує у ЗМІ – може відбутися черговий стрибок долара. Та в таких випадках експерти радять не панікувати.

«Фінансова система і ринок достатньо здорові. Попит і пропозиція збалансовані. Нема ознак, що ситуація виходить з-під контролю. Ринок реагує, але дуже швидко економічні чинники беруть своє», – заспокоює Віктор Гальчинський.

40 гривень за один долар. Це найбільший курс, який був в України. І припав він на 2014 рік – початок російської агресії на сході  та втечу з держави тодішнього президента Янукович. Саме паніка народу й спричинила такий стрибок долара, який згодом, так як і сьогодні – стабілізувався.

Ціна на паливо зросла в середньому на 4 гривні

Пальне – ще одна болюча тема для українців сьогодні. Водії кажуть, що упродовж останнього часу вартість пального зросла відчутно.

«Подорожчало. Менше коштів залишається в гаманці», – бідкається водій Сергій.

«Не вигідно їздити взагалі кудись. Навіть на село заїхати автом невигідно», – обурюється водій Віталій.

І хоч багато хто гадає, що ціни на пальне зросли через курс валют, справжня причина – кризова ситуація на європейському та світовому ринках. Це триватиме й надалі, оскільки розвинені країни взяли курс на зелену енергетику, відмову від двигунів внутрішнього згорання, теплових та атомних електростанцій.

«У таких випадках Росія стала монополістом або значним гравцем на цьому ринку. Щонайменше, потужнішим, ніж була. Вона зараз може диктувати умови через Північний потік-2, який зараз хочуть сертифікувати. Та й через інші свої потужності, адже має варіанти постачання палива. Коли конкуренції де-факто в Європі нема, Росія починає монопольно піднімати ціни. Та й з політичних міркувань також», – пояснює економіст Віктор Борщевський.

Дорогий-дорогий борщ

А от саме через загрозу вторгнення Росії на нашу територію, зросла вартість продуктів. Українці поповнюють свої продуктові запаси і формують так звану – безпечну подушку. Відтак традиційний борщовий набір без м’яса здорожчав: замість 60 грн за овочеві інгредієнти доведеться заплатити всі 80 гривень.

Утім економісти переконані: найближчим часом ситуація має врегулюватися. Наразі важливо зберігати спокій та масово не скуповувати валюту чи продукти.

Оксана Рогачук

 

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі