

Два тижні усе село спостерігало, як дрони скроплюють поля хімікатами. Але після того, як одразу кільком селянам та їх дітям стало зле, терпець увірвався.
Про аграрний скандал у селі Гаї Бродівського району – журналісти NTA у програмі «Правда. Наживо» (щобудня о 19.00).
З чого все починалося
«Люди вийшли на дорогу і заблокували машини, які тут стояли. Вони почали згортатися, дрони позалітали в машини і хотіли вже покидати місце події. Але люди їх зупинили», – розповідає мешканка села Гаї Галина Мартинюк, будинок якої розташований за кілька десятків метрів від агропідприємства.
Тоді, на місце викликали поліцію, яка склала протокол. Людей хвилює, що скроплюють поля надто близько до житлових будинків, школи та водозабірної вежі і у світлу частину дня, що заборонено.
До того ж про обробіток соняшника агрохімікатами селян повідомили лише через соцмережі. Тож майже всі селяни нічого не знали про це.
«Я йшов по вулиці, а мені одна жінка каже, худобу заберіть свою із пасовища, бо там поля кроплять. Я не знав, що таке будуть робити. Не сиджу в соцмережах. За правилами вони повинні кропити від населеного пункту один кілометр. А у нас – от мій город впирається до самого соняшника. Хто його знає, що то буде…», – обурюється інший мешканець Богдан Галандюк.
Та й терміни робіт досить великі – аж 22 дні. Навіть під час наших відвідин села помічаємо авіацію над полями. Щоправда, визначити чи відбувається в той момент скроплення – складно.
Погане самопочуття та дивні симптоми
Останні два тижні у людей з’явилися прояви отруєння. Селяни впевнені – усе через агрохімікати. 9-річний внук пані Стефанії відчув нудоту, чи не з перших днів, коли почався обробіток полів хімікатами.
«Потім дочка уночі почала рвати. Все болить. А зі суботи на неділю – я. Та сама хвороба – почало нудити. І так вся сім’я. Це не можливо», – розповідає про стан родини Стефанія Вихрест.
«Кажуть люди, що на власні очі бачили як дрон літав біля водонапірної вежі і та хімія потрапила туди. А там ще є свердловина. Проблеми у людей уже два тижні», – додає громадська активістка та місцева депутатка Бродівської міської ради Ольга Кравчук.
У агровиробничій фірмі усе заперечують
Дев’ять років тому люди свої земельні ділянки, на яких зараз посаджений соняшник, передали в оренду агровиробничій компанії. Саме вона і господарює тут.
У розмові з нами вони усі слова мешканців села заперечують – поля у світлу частину дня не скроплювали, а обмальовували карту полів за допомогою дронів. Хоча на обіцяну зустріч із людьми представник компанії не приїхав.
«Проведення десикації (переджнивне підсушування рослин для прискорення достигання і полегшення збирання врожаю. – Ред) проводилося в нічний та вечірній час. Ми ніколи не лізли ближче до хат», – каже представник агрофірми, завідувач дільницею у Бродівському районі Микола Чорнобай.
І додає, що компанія буде доводити людям правдивість своїх слів. Готові навіть до спеціальних експертиз.
У Держпродспоживслужбі скаргу від селян вже отримали і розбираються у скандалі спільно із службою у Рівненській області. Адже саме там зареєстрована агровиробнича компанія. Згодом оголосять офіційний висновок.
Люди ж збирають висновки медиків щодо свого стану здоров’я та готують заяву до правоохоронців.
Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"