НТА > НОВИНИ > Новини світу > Офіційно: в Молдові вже немає молдовської мови

Офіційно: в Молдові вже немає молдовської мови

Мовна проблема в Молдові тягнеться ще з моменту проголошення її незалежності

350

У другому читанні парламент Молдови ухвалив закон, згідно з яким змінили назву державної мови у законодавстві та Конституції країни з «молдовської» на «румунську».

Про це повідомив NewsMaker.

В ініціативі зазначили, що зміна зробить законодавство відповідним до рішення Конституційного суду 2013-го року, який ухвалив, що Декларація про незалежність Молдови (де згадується саме румунська мова) превалює над текстом Конституції, зокрема, в частині найменування державної мови.

У законі також пропонують замінити назву свята «Наша мова» («Limba noastră») на «Румунська мова» («Limba română»).

Усі зміни необхідно внести в нормативні акти протягом 30-ти днів після набуття законом чинності.

Ухвалення відбулося без обговорення та тривало менше двох хвилин. За законопроєкт проголосували 58 депутатів від керівної партії «Дія та солідарність». Проти закону виступили комуністи та соціалісти.

Мовна проблема в Молдові тягнеться ще з моменту проголошення її незалежності. Різновид румунської мови, якою розмовляють у Молдові, – це молдовська говірка, яка поширюється приблизно на території колишнього Молдавського князівства та вважається однією з п’яти основних розмовних варіантів румунської мови.

До 19-го століття цю мову зазвичай називали «волоською». «Молдовською» її розпочали називати в Російській імперії після анексії 1812-го року східної частини князівства Молдавія.

За часів СРСР молдовська була єдиним офіційно визнаним терміном. Радянська політика наголошувала на різниці між молдованами та румунами, які засновані на їхній нібито різній історії. Тоді оголосили молдовську мову романською мовою, яка відрізняється від румунської.

Тоді ж розробили для «молдовської мови» окремий правопис на основі кирилиці, щоби відрізнити її від румунської мови, яка на той час використовувала латинку.

Після розпаду СРСР в Молдові повернули латиницю. Однак щодо офіційного найменування мови досі панував певний хаос, оскільки Конституція та Декларація про незалежність вживали різні терміни.

В окупованому Росією Придністровʼї «державною мовою» залишається, як і в радянські часи, «молдовська» на основі кирилиці, поруч з українською та російською.

Нагадаємо, що розвідка США отримала інформацію, яка вказує на підготовку російськими спецслужбами нових акцій протестів у Молдові з метою розхитування ситуації та повалення законної влади в країні.

Аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що Росії зараз не вистачає військового потенціалу для нападу на Молдову. Та країна-агресорка буде намагатися підірвати державність країни.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"