НТА > НОВИНИ > Новини світу > “Омікрон” міг розвинутися у мишей – науковці

“Омікрон” міг розвинутися у мишей – науковці

Спершу “Омікрон” передався миші від людини, а потім штам сильно мутував серед тварин і повернувся до попереднього “господаря”

313

Учені з Китайської академії наук припускають, що новий штам коронавірусу «Омікрон» виник в результаті переходу від миші до людини.

Відповідне припущення вони опублікували на порталі bioRxiv, пише «Українська правда». Однак, відповідне дослідження ще не пройшло незалежної експертної оцінки.

«Спершу коронавірус передався миші від людини, а потім штам сильно мутував серед тварин і повернувся до попереднього «господаря», – йдеться у повідомленні.

Автори дослідження виявили 45 точкових мутацій, які «Омікрон» набув після розбіжності з «материнською» лінією.

Вони проаналізували їхні молекулярні спектри, щоб з’ясувати, який носій міг бути у штаму до можливого переходу на людину.

Так, досліджували молекулярні спектри (відносну частоту 12 типів замін нуклеотидних основ) мутацій від багатьох ссавців-носіїв і порівнювали зі спектрами «Омікрону».

З’ясувалося, що ділянка геному, де кодується шиповидний білок «Омікрону», зазнала сильнішого позитивного відбору, ніж та сама ділянка у попередніх варіантів SARS-CoV-2, які розвивалися у людей.

«Спектр мутацій, набутих предком «Омікрону», значно відрізнявся від спектра вірусів, які розвивалися у пацієнтів-людей… і повністю відповідав спектрам, пов’язаним з еволюцією у клітинному середовищі миші»,  йдеться у дослідженні.

Вчені кажуть, що це вказує на ймовірність міжвидового переходу.

«Припускаємо, що предок «Омікрону» перейшов від людини до мишей, швидко акумулював мутації, що сприяють зараженню носія, а потім перескочив назад на людей», – кажуть автори дослідження.

Також в «Омікроні» вони виявили мутації, які сприяють адаптації SARS-CoV-2 до мишей.

Зокрема, цей штам має підвищену здатність зв’язування з ACE2 – рецептором для проникнення до мишачої клітини.

Водночас інша група науковців заявила, що «Омікрон» може передаватися й іншим гризунам, зокрема пацюкам, що може призвести до поширення вірусу.

«Така здатність COVID-19 поширюватися серед різних видів може призвести до того, що людство, ймовірно, зіткнеться з новими штамами тваринного походження, поки пандемію не вдасться контролювати та подолати», – застерігають науковці.

Нагадаємо, що голови МОЗ країн G7 назвали «Омікрон» найбільшою загрозою для охорони здоров’я.

Також експерти з Південно-Африканської Республіки (ПАР) назвали два незвичайні симптоми у заражених омікрон-штамом коронавірусу – це болі в попереку та першіння в горлі. Медики зазначають, що більшість людей сприймають ці симптоми за звиче ГРВІ.

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
1
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі