НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > “Омікрон” – не кінець. Коли нарешті пандемія дасть людям спокій

“Омікрон” – не кінець. Коли нарешті пандемія дасть людям спокій

Епідеміологи пояснили, чому пандемія уже закінчилася, але “Омікрон” – не останній штам

507

Пандемія у світі панує вже другий рік, і щоразу людям доводиться боротися з новими штамами – більш заразними чи менш смертельними. Останній штам “Омікрон” із ПАР “підкосив” людство із шаленою швидкістю та антирекордами, проте чимало експертів кажуть, що ним пандемія і завершиться.

Чи справді “Омікрон” стане останнім для нас небезпечним ворогом, дізнавався NTA.

Пандемія: 2022-й стане останнім для “корони” 

Ще у грудні минулого року експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я заявили, що, попри швидке поширення штаму «Омікрон», пандемія може завершитися вже у 2022 році.

«Наявні дані свідчать, що «Омікрон» передається набагато швидше, ніж «Дельта». І люди, які вже вакцинувалися або перехворіли на COVID-19, з більшою імовірністю можуть заразитися ним повторно», – сказав голова ВООЗ Тедрос Гебреєсус на брифінгу у Женеві.

Представники ВООЗ також припускають, що з появою вакцин другого і третього поколінь та завдяки інноваціям 2022 рік буде останнім роком пандемії.

Попри такі позитивні прогнози, у січні в європейському регіоні зафіксували 12 мільйонів випадків хвороби. Це найвищий показник тижневої захворюваності з початку пандемії. Більшість нових випадків заражень були пов’язані саме із поширенням штаму «Омікрон».

При цьому директор Європейського відділення Всесвітньої ВООЗ Ганс Клюне каже, що він вперше бачить можливість взяти під контроль поширення хвороби в Європі. Зокрема, назвав три фактори, які дозволяють говорити про ймовірне завершення пандемії:

  • достатній запас вакцини від коронавірусу;
  • формування колективного імунітету, оскільки велика кількість людей вже перехворіла на COVID-19;
  • сприятлива погода в час, коли змінюються пори року;
  • нижчий рівень складності захворювання від зараження «Омікроном».

Кількість заражень знизилась на 19%

Як бачимо, захворюваність на COVID-19 справді йде на спад. Так, у світі минулого тижня кількість хворих знизилася на 19%. Водночас кількість смертей залишилася такою ж, як і на попередньому тижні, повідомили у ВООЗ.

Розділяє думку представника ВООЗ і міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко:

«Не обов’язково, що пандемія взагалі до нас повернеться. Ми можемо перемогти її вже у цьому році, але для цього треба спільно координовано діяти», – впевнений міністр.

На його думку, можливість завершення пандемії COVID-19 вже у 2022 році підтверджується такими аргументами:

  • Велика кількість людей вже перехворіла, тому набула певного імунітету.
  • Омікрон менш агресивний, ніжДельта, але більш заразний. Відтак, більше людей ним перехворіє без складних наслідків
  • Багато людей вже вакцинувалися проти COVID-19
  • З’явилися препарати прямої противірусної дії для лікування коронавірусу.

Про завершення пандемії заговорили й в Кабінеті міністрів України. На цьому напередодні наголосив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль:

«Ми очікуємо, що 2022 рік стане роком завершення пандемії у тому вигляді, в якому вона була у попередні два роки», – сказав він.

Прем’єр зазначив, що вже майже половина дорослого населення України отримала вакцину від коронавірусу.

Яка ситуація із захворюваністю в Україні

Традиційно нова хвиля коонавірусу в Україні стартувала після новорічно-різдвяних свята. 4 лютого дані МОЗ показали антирекорд за кількістю нових хворих – майже 44 тисячі інфікованих за добу. Такий показник став найвищим за весь час пандемії. Наступного тижня Віктор Ляшко анонсував: «Україна вийшла на пік хвилі коронавірусу». Натомість зараз захворюваність і рівень госпіталізацій в Україні стрімко знижується. Пік мине за два-три тижні, кажуть у МОЗ.

«Ми зараз проходимо пік захворюваності, ми бачимо другий тиждень поспіль вже зниження захворюваності. І це буде вже третій тиждень, який покаже, що зменшується кількість випадків і госпіталізацій у лікарні», – розповів міністр Віктор Ляшко 18 лютого.

“Пандемія вже закінчилась”

В коментарі для NTA епідеміологиня Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Оксана Пушкарьова зауважила, що після того, як більшість зараз перехворіють, то є ймовірність, що людство зупинить пандемію. При цьому наголосила, що інфекційні захворювання можуть затихати на певний час, але згодом можуть повернутися.

Водночас зауважила, що не варто поспішати із заявами, що саме після «Омікрону» закінчиться пандемія, проте ймовірність така є.

«Якщо дивитися по статистиці, як відбувається еволюція життєдіяльності вірусів, то насправді є період, коли вони існують, а потім притихають. Тому чи зупиниться пандемія на “Омікроні”, ніхто не знає. Але ймовірність є», – зазначила вона.

Натомість епідеміологиня МОЗ України, завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету, професорка Наталія Виноград каже, що пандемія уже закінчилася.

«Я би вже сказала, що пандемія як така закінчилась, тому що “Омікрон” належить до абсолютно іншої генетичної групи за своїми характеристиками. Ми уже сьогодні маємо ознаки того, що відбувається надзвичайно серйозна еволюція збудника. За всіма ознаками –  це, власне, і є завершення пандемії», – каже професорка.

За її словами, основна ознака – відмінність «Омікрону» за  характеристиками від інших раніше нам відомих штамів коронавірусу.

«Справа не в тому, що це “Омікрон”, а в тому, які властивості у цього генетичного варіанту. Він знизив суттєво вірулентність, змінив патогенез захворювання, тобто йде ураження верхів дихальних шляхів. Усі ж попередні генетичні варіанти мали тропність до нижніх дихальних шляхів», – додала епідеміологиня.

На початку пандемії збудник мав дуже високий епідемічний потенціал, оскільки вся популяція людей була чутливою до нового вірусу, який раніше не циркулював. Натомість теперішній «Омікрон» переходить у розряд тих вірусів, які не матимуть такого високого медико-соціального значення. Наталія Виноград зауважила, що розвиток пандемії власне й визначає збудник.

“Омікрон” – не останній штам

При цьому професорка наголосила, «Омікрон» не може бути останнім штамом, бо будь-який біологічний вид постійно змінюється.

«Такого не буває. Хіба, якщо зникне повністю мікроорганізм як біологічний вид. Тільки тоді нічого нового не буде утворюватися. Є закони розвитку будь-якого біологічного виду. Це поява нових відмінностей: чи генотипових чи фенотипових. Направленість цих мутацій – зниження чи підвищення тих чи інших властивостей – і буде визначати появи епідемічного процесу», – зазначила Наталія Виноград.

Захворюваність на коронавірус зараз йде на спад, і буде це робити й надалі. Така ж тенденція прослідковувалась і в Африці, звідки «Омікрон» стартував, і в європейських країнах.

«Тенденцію на зниження спостерігаємо в усіх країнах світу, де поширювався “Омікрон”. А поширювався він вкрай швидко за рахунок такого поняття в епідеміології, як низька інфікувальна доза. Тому велика кількість людей інфікувалася, і відповідно, швидко формувався популяційний імунітет постінфекційний», – розповідає Наталія Виноград.

За словами епідеміологині, це не означає, що нових випадків захворювання не фіксуватимуть взагалі, але їхня кількість буде зменшуватися: «Тобто це різкий підйом вверх і різкий спуск вниз».

Валерія Рабінович

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі