

Цієї ночі, коли в Україні спали, про можливість виїзду з України своїх дипломатів і просто громадян заявив Державний департамент США. Згодом таку ж заяву зробило і посольство Великої Британії. Попри те, що Євросоюз не бачить причин для настільки радикальних кроків, не проти залишити проблемну Україну й Австрія.
До чого призведе ескалація
Здавалося, що після переговорів на різних рівнях ескалація конфлікту щодо можливого вторгнення російських військ в Україну мала би зменшитися. Але зараз спостерігаємо ситуацію з точністю до навпаки.
«Про результати минулотижневих перемовин Блінкена з Лавровим, з усього видно, нам розповіли не все. Зрозуміло, що розмова представників США та Росії не вийшла привітною та легкою. Але щоби настільки швидко справа дійшла до евакуації, що фактично означає підготовку до воєнного стану, – це свідчить про повну відсутність компромісів і консенсусу в перемовників», – прокоментував політичний експерт Петро Запотічний.
За його словами, надто стрімко все розвивається, і якщо так триватиме й надалі, то це може перерости в непередбачувані наслідки для світу.
Найгірше, що в епіцентрі потенційного масштабного конфлікту лежить Україна. І зараз нас уже не можна розцінювати, як таку собі розмінну монету. Все виглядає значно загрозливіше. Тож епоха банальної стурбованості щодо загроз із боку Росії відходить на другий план. Про реальність третьої світової війни говорять усе гучніше…
США, Велика Британія, Австрія. Хто наступний?..
Державний департамент США ухвалив рішення дозволити виїзд державних службовців із дипломатичної місії в Україні, як особливу пересторогу через постійні зусилля Росії з дестабілізації країни та підриву безпеки громадян України й інших осіб, які відвідують Україну або проживають в Україні.
Велика Британія теж розпочала евакуацію працівників посольства через загрозу вторгнення Росії в Україну. Журналісти повідомляють, що додому відкликано близько половини працівників. Посольство працює в звичному режимі, але деякі його працівники повернуться до Великої Британії на тлі ескалації відносин Росії та України.
«Частину працівників посольства відкликають з Києва у відповідь на загрозу з боку Росії. Посольство Великої Британії залишається відкритим і продовжить виконувати важливу роботу», – сказано в повідомленні.
#Ukraine Some Embassy staff and dependants are being withdrawn from Kyiv in response to growing threat from Russia. The British Embassy remains open and will continue to carry out essential work. (see ’Summary’ page) https://t.co/NDOk0vdKBg pic.twitter.com/OSm9fd89id
— FCDO Travel Advice (@FCDOtravelGovUK) January 24, 2022
За інформацією ВВС, конкретних загроз британським дипломатам не надходило, але близько половини співробітників, які працюють у Києві, повернуться до Великої Британії.
У той же час міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг заявив, що Австрія після США та Великої Британією може евакуювати персонал із посольства у Києві. Остаточне рішення поки що не ухвалили.
Євросоюз тримається до останнього
Європейський Союз не бачить причин для евакуації родин своїх дипломатів з України. При цьому там уточнили, що в них наразі тривають переговори з Росією.
Таку заяву зробив керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель. ЇЇ опублікували на порталі ЄС.
Євросоюз сьогодні, 24-го січня, заслухає держсекретаря США Ентоні Блінкена щодо ситуації навколо України. Боррель наголосив, що Євросоюз поки що не бачить причин для евакуації родин своїх дипломатів, а тому чекає на пояснення від США з приводу їхнього рішення.
«Ми не збираємося робити те саме, що і США, – евакуйовувати дипломатів, оскільки ми не бачимо для цього якихось конкретних причин», – заявив Боррель.
Евакуація як надмірна пересторога?
У Міністерстві закордонних справ України назвали рішення про евакуацію країн Заходу «виявом надмірної перестороги».
«Поважаючи право іноземних держав на забезпечення безпеки своїх дипломатичних місій, вважаємо такий крок передчасним і виявом надмірної перестороги. Фактично кардинальних змін у безпековій ситуації за останній час не відбулося: загроза нових хвиль російської агресії залишається сталою з 2014-го року, а накопичення російських військ біля державного кордону розпочалося ще в квітні минулого року», – зазначив речника зовнішньополітичного відомства України Олег Ніколенко.
Він також наголосив, що рішення Держдепу США не означає, що всі працівники американського посольства зараз виїдуть з України. За його словами, посольство продовжить повноцінно функціонувати.
«Члени дипмісії отримали можливість поїхати, якщо вони мають таке бажання. Проте їхній від’їзд зовсім не є обов’язковим», – сказано в повідомленні.
У МЗС також закликають спокійно ставитися до рекомендацій громадянам США реєструвати плани своїх подорожей на сайті Держдепу, адже українцям, які виїжджають за кордон, МЗС України також рекомендує реєструватися в аналогічній системі.
«Це нормальна міжнародна практика підтримки консульського зв’язку зі своїми громадянами», – наголошується у повідомленні.
Ніколенко нагадав, що Росія нині докладає значних зусиль для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні, а в українському та міжнародному медіа-просторі є велика кількість дезінформації, маніпуляцій і фейків, аби посіяти паніку серед українців та іноземців, налякати бізнес, підірвати економічну та фінансову стабільність нашої держави. У цій ситуації важливо тверезо оцінювати ризики і зберігати спокій.
Коли нападе Росія
Командувач операцією об’єднаних сил Олександр Павлюк заявив в інтерв’ю The Sunday Times, що Росія може напасти на Україну 20-го лютого.
У цей день в Китаї, на підтримку якого розраховує Путін, закінчуються зимові Олімпійські ігри. Також тоді завершуються російсько-білоруські навчання на кордоні України.
«Це дата, яка нас турбує», – підтвердив Павлюк.
За його словами, якщо «Росія отримає країну з потенціалом України, то вона не зупиниться». Наступними будуть країни Балтії.
Раніше агенція Bloomberg писала, що президент Китаю Сі Цзіньпін міг попросити президента Росії Володимира Путіна не нападати на Україну під час зимових Олімпійських ігор, щоб «не затьмарити подію».
Змагання в Пекіні розпочнуться 4-го лютого, Паралімпіада закінчиться 13-го лютого.
Однак держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що проведення Олімпіади в Пекіні жодним чином не заважатиме Російській Федерації у можливих планах вторгнення в Україуи. Агресор, за версією американців, діятиме відповідно до «розрахунків» Путіна.
НАТО напоготові
Північноатлантичний альянс вирішив посилити присутність у країнах Східної Європи через дії Росії щодо нарощування військ біля українського кордону. Зокрема, поближче до цього регіону перекинуть військові кораблі та винищувачі.
Такою є офіційна інформація, і її підтвердив сайт НАТО.
До того ж, Держдеп США оновив четвертий рівень небезпеки щодо подорожей в Україну через посилення загроз значних військових дій Росії проти України.
«Ми наполегливо рекомендуємо громадянам США, коли вони подорожують за кордон, реєструвати свої плани подорожей на сайті step.state.gov за допомогою програми Smart Traveler Enrollment Program (STEP) і читати інформацію про країну на сайті travel.state.gov», – зазначають у дипмісії.
Раніше четвертий рівень оголошували лише через коронавірус. Словом напруга навколо України зростає, і до цього свіжого витка наразі «холодної війни», яка загрожує перерости в «гарячу», залучена ледь не вся планета…
Віталій Павлишин
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"