НТА > НОВИНИ > Спорт > Україну звинувачують у грубому порушенні антидопінгових правил. Чи дискваліфікують спортсменів

Україну звинувачують у грубому порушенні антидопінгових правил. Чи дискваліфікують спортсменів

144

Всесвітня антидопінгова агенція (WADA) опублікувало звіт, згідно з яким Національний антидопінговий центр України (НАДЦУ) допустив порушення міжнародних стандартів тестування та розслідування 2021-го року.

Текст документу опубліковано на офіційному сайті WADA. Розслідування під назвою «Операція Геркулес» розпочали ще 2019-го року. Тоді виявили докази, що з 2012-го року НАДЦУ проводить необґрунтований завчасний збір проб, організовуючи тестування спортсменів за попередніми повідомленнями.

Свідомі порушення з неправильними тестами

«Є переконливі та підтверджені докази того, що НАДЦУ зв’язувався зі спортсменами чи їхніми тренерами, щоби попросити їх з’явитися до центру наступного дня для тестування», – йдеться у звіті.

Таку практику, стверджують у всесвітній агенції, яка бореться з допінгом, в Україні застосовували перед важливими міжнародними змаганнями.

«Були випадки, коли вся національна команда спорту була присутня в НАДЦУ в очікуванні тестування», – сказав директор WADA Гюнтер Янгер.

Також наголошується, що «Операція Геркулес» отримала переконливі докази того, що 2021-го року антидопінговий центр України свідомо повідомив про шість проб, взятих у змагальний період, як про тести, які здали в позазмагальний період, порушуючи різні статті всесвітнього антидопінгового кодексу.

Форми допінг-контролю (DCF) для шести неправильно представлених зразків підтверджують, що їх узяли під час змагань, але в кожному випадку DCF вказували, що проба зібрані поза змаганнями.

WADA замовило повторний аналіз цих шести проб через список лабораторних аналізів під час змагань, що включає більше заборонених речовин, ніж список аналізів поза змаганнями. Результати всіх спроб негативні.

«Зразки робили неправильно для того, щоби спортсмен здав необхідну кількість позазмагальних тестів до Олімпіади в Токіо. Неправильне заповнення форми впливає на аналіз, що проводить лабораторія, оскільки деякі речовини та методи заборонені лише на змаганнях. Таким чином позитивний тест можна помилково класифікувати як негативний, і в результаті спортсмен може уникнути порушення антидопінгових правил», – сказав Янгер.

Сигнали вже надходили

«Операція «Геркулес» порушила питання щодо цілісності методів тестування НАДЦУ та компетентності деяких співробітників. Вона також розслідувала твердження про існування допінг-схем у Федерації легкої атлетики України, але не знайшла доказів, які би підтверджували їх.

Раніше незалежний орган боротьби з негативними явищами в легкій атлетиці (AIU) усунув трьох українських спортсменів від участі в Олімпійських іграх. Зокрема, в Токіо не виступили Михайло Гаврилюк (метання молота), Назар Коваленко (спортивна ходьба) та Наталія Пироженко-Чорномаз (естафета 4х400 м).

Причиною недопуску до Ігор стало недотримання пункту 15 антидопінгових правил, згідно з яким спортсмен повинен пройти три допінг-тести у позазмагальний період, що проводять з інтервалом не менше трьох тижнів упродовж 10-ти місяців.

А ще до цього від участі в Олімпіаді за підозрою в допінгу усунули тріатлоністку Юлію Єлістратову.

«Соромно, що так можливе в Україні»

На ситуацію у Facebook уже відреагував колишній президент Федерації легкої атлетики України Ігор Гоцул.

«Коли за справу беруться дилетанти та шахраї, наслідки будуть катастрофічними, – написав він. – Після прочитання звіту Всесвітньої  антидопінгової агенції розумієш, що наразі в нашій країні «фахівці» саме з цих двох категорій формують та реалізують державну політику протидії допінгу в спорті».

На думку спортивного функціонера, після цього розслідування з великою ймовірністю можна прогнозувати визнання Національного антидопінгового центру таким, що не відповідає кодексу WADA. І, як наслідок, очікувати відсторонення українських спортсменів від міжнародних змагань.

«Соромно, що таке можливе в сучасній Україні!», – емоційно підсумував Ігор Гоцул.

Полетіли голови

Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт оперативно прокоментував цю інформацію. Він заявив, що його відомство категорично виступає проти маніпулювання з допінгом у спорті.

«Сьогодні, директор НАДЦ Іван Курліщук і його заступник Ярослав Кручек, подали у відставку. Міністерство заявляє, що ми займаємо чітку позицію у боротьбі з допінгом і нікому не дозволимо порушувати антидопінгові правила. Реакція на порушення буде миттєвою та жорсткою», – наголосив міністр.

У Національному Олімпійському Комітеті теж відреагували на допінговий скандал.

«Поки що це питання у стадії вивчення. 28-го жовтня обговоримо його на засіданні Наглядової ради з антидопінгового контролю. Решта – без коментарів», – зазначив у коментарі для Meta-Ratings віцепрезидент НОК України Равіль Сафіуллін.

Нагадаємо, що наприкінці липня трьох українських спортсменів, які ставали призерами Олімпійських ігор, а пізніше впіймані на допінгу, президент Володимир Зеленський позбавив державної стипендії.

У серпні олімпійський чемпіон Ріо-де-Жанейро, чемпіон світу і Європи зі спортивної гімнастики Олег Верняєв оскаржив рішення арбітражу Комітету з етики в гімнастиці (GEF) за дискваліфікацію на чотири роки через допінг.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі