НТА > НОВИНИ > Війна > Парфуми із запахом крові. Кому сьогодні належить «Брокард»

Парфуми із запахом крові. Кому сьогодні належить «Брокард»

Антимонопольний комітет України не дав дозволу французькому косметичному холдингу на купівлю Брокарду. У Комітеті підтвердили, що на початку травня дійсно отримали заяви про зміну власника, але процедура не відбулася.

991
bez imeni 6

У березні Верховна Рада ухвалила закон про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності Росії та її резидентів. Це той самий закон, згідно з яким держава має націоналізувати всі активи, які належать громадянам та юридичним особам країни-агресорки. Під прицілом опинилися близько 17 тисяч компаній.

Щоб уникнути українських санкцій, окремі росіяни, які мали тут бізнес, почали шукати усілякі лазівки. В історії з відомою мережею «Брокард»  росіяни буцімто продали свій бізнес і потужна мережа магазинів їм тепер не належить. Але, як є насправді?


 

Чи популярна продукція  «Брокард» серед візажистів

Косметичні засоби та доглядова продукція – це основні знаряддя праці візажистів. Здебільшого робочий матеріал вони замовляють он-лайн. Однак окрему ексклюзивну продукцію Софія іноді купує у мережі магазинів «Брокард».

 «Якщо, наприклад, не хочеться чекати і треба щось термінове, наприклад, розхідний матеріал – це тональні, консилери і так далі, тонізація. І коли треба було терміново – звісно бігли у «Брокард». Найнеобхідніше, що швидко розходиться», – каже візажистка Софія Петровська.

Однак, після 24 лютого українці почали масово відмовлятися від купівлі російських товарів, а також від шопінгу у магазинах, які належать громадянам РФ. До їхнього числа входить і «Брокард».

«Уже який день війни і вони досі працюють тут. Я просто перестала ходити. І, навіть щось дрібне не купую. Я краще піду далі. Але не піду туди», – додає візажистка Софія Петровська.  

Коли в Україні з’явилася компанія «Брокард»

Мережа, яка складається майже зі ста магазинів по цілій Україні, належить кіпрській компанії «Інденон Холдінгс Лімітед», кінцевим бенефіціаром якої є громадянка Росії Тетяна Володіна. У 2019-ому вона увійшла до десятки найбагатших жінок своєї країни за версією Форбс.

«Російському бізнесу не місце в Україні. Весь той бізнес і всі ті росіяни, які хоча б одну копійку сплачують у бюджет Росії сьогодні – вони фактично фінансують війну. І в Україні їм нічого робити. Ми по всьому світу ставимо питання, щоб і міжнародні компанії мають виходити з Росії. І багато хто з них вийшов. Тим більше, Україна має мати тут більш жорстку позицію», – пояснює депутат Верховної ради України (“Європейська Солідарність”) Олексій Гончаренко.

ТОВ «Брокард-Україна» зареєстрували ще в далекому 1997 році. Фірма займається імпортом косметичних засобів та парфумів, які реалізує через мережу однойменних магазинів та Інтернет. За цей час компанія встигла стати лідером вітчизняному ринку, а вартість її активів оцінюють у 3 мільярди гривень.

 «Це погано б’є по українському іміджу і, коли ми починаємо хейтити транснаціональні корпорації за те, що вони досі не закрилися на території Росії, нам можуть пригадати, те що на території України працюють російські банки, російські мобільні оператори, російські бізнеси в усіх сферах абсолютно нашого життя»,  – каже телеведуча Тетяна Даниленко.

У соціальних мережах починають закликати до бойкоту компаній з російським корінням. Однак, поряд з цим експерти помічають проблему іншого характеру – закриття державних реєстрів через воєнний стан. Мовляв, для активістів цей крок уповільнив процес пошуку російських активів.

«Дуже багато може тут бути схем. І ця непрозорість – вона погана. Вкотре підкреслюю, що закриваючи суспільство для отримання інформації, в тому числі, щодо ризиків пов’язаних із країною-агресором – ми фактично пиляємо гілку на якій сидимо», –  впевнений заступник директора з правових питань YouСontrol Данило Глоба.

Аналітична система YouСontrol зводить в єдине інформацію з різних реєстрів. А з початком великої війни дані до сервісів виявилися закритими. З огляду на закон про націоналізацію юридичних осіб та активів громадян РФ в Україні, відстежити реєстраційні зміни в компаніях стало значно важче.

 «Це сприяє негативним явищам корупції. Неможливо, той же російський слід перевірити якісно», – каже заступник директора з правових питань YouСontrol Данило Глоба.

Як «Брокард» вирішив уникнути націоналізації

Саме в цей період «Брокард» змінює власника. Відповідно, у вітчизняних реєстрах ця інформація не відображається. За даними ЗМІ, спершу фірму планували продати її керуючому та співзасновнику бренду Юрію Гаткіну, який є громадянином України, і таким чином уникнути націоналізації. Однак, у підсумку обрали більш заплутаний варіант – продаж материнської компанії.

Фактичний власник «Брокард-України» не змінився, а лише номінальний. Та навіть це помітно стало не одразу, оскільки «Інденон Холдінгс Лімітед» є кіпрським офшором. В будь-якому випадку, за документами, новим кінцевим бенефіціаром став французький холдинг Філіп Бенасін, якому належить «Interparfums» – потужний гравець на міжнародному ринку косметики та парфумерії. Продаж, який, імовірно, був фіктивним, щоб уникнути санкцій, фактично вважається недійсним. Антимонопольний комітет України не дав дозволу французькому косметичному холдингу на купівлю «Брокарду». У Комітеті підтвердили, що на початку травня дійсно отримали заяви про зміну власника, але процедура не відбулася.

«При надходженні заяв, їхній розгляд зупиняється, а поновлення відбувається у разі надання доповнень до заяв, але не пізніше 3-ох місяців після завершення чи скасування воєнного стану», – таким є офіційне пояснення в Антимонопольному комітеті.

Іншими словами, Антимонопольний комітет таких заяв узагалі не розглядає під час воєнного стану.

3

«Якщо по закону, то на цю угоду продажу мала бути згода Антимонопольного комітету. Без згоди, згідно українського законодавства, ця угода не є чинною», – пояснює депутат Верховної ради України (“Європейська Солідарність”) Олексій Гончаренко.

Тож вважати, що тепер компанія належить не громадянці Росії – не можна, кажуть юристи.

«Усі дослідження з публічної інформації вказують на неспростовні факти про те, що це є російський бізнес. І те, що зараз відбувається із Брокардом, ніби-то формальна зміна бенефіціара – ці недопрацювання – це відсутність достатньо щільної роботи, особливо напередодні укладання таких угод», – каже юрист Юрій Танасійчук.

Про те, що продаж «Брокарду» насправді є фікцією, говорять не лише рекордні терміни, за які сторони уклали угоду. Найдивніше, для чого парфумерному гіганту Франції купувати компанію, в країні, де триває війна? Впевненості у тому, що магазини тут надалі працюватимуть, а люди купуватимуть люксову косметику, в таких умовах немає. Тому це не просто ризик, а безглуздий вчинок. Окрім того, навряд чи лідер світового ринку погодився би на угоду, якщо існував ризик із переоформленням бізнесу. А без дозволу Антимонопольного комітету він був чималим.

Натомість, на сайті «Брокарду» настирливо запевняють, що мережу не контролюють органи державної влади Росії та вона не є власністю громадян РФ.

«Ще в березні поточного року була розпочата процедура продажу корпоративних прав компаній, які є власниками «Брокард-Україна» та «Егзагон». Вона була проведена відповідно до норм міжнародного законодавства та законів України і завершена в травні 2022 року», – витяг з повідомлення на сайті Брокарду.

 Що кажуть у ТОВ «Брокард-Україна»

Надати офіційний коментар щодо ситуації піар-директорка мережі нам відмовила. Послалася лише на інформацію з офіційного сайту. Тож “Змови” вирушили до одного із магазинів «Брокарду» у центрі Львова. Його керуюча теж доводить, що бізнес більше не має стосунку до окупантів.

«Він не в російській власності. Чи були питання? Так, були. Від клієнтів, більше ні від кого», – відповіли у магазині «Брокард».

«Зміна бенефіціара – це приблизно аналог того, як відбулося із заправками «Лукоїл» у 2015 році, коли вивіска «Лукоїл» була забрана. Ніби-то зайшов австрійський бізнес. І цей бренд отримав назву «Амік»,  але у подальшому всі рішення по менеджменту, що не складно дослідити  як і для правоохоронців, так і для Антимонопольного комітету – центр прийняття цих рішень залишався в Росії», – каже юрист Юрій Танасійчук.

Попри це, в магазині не відкидають того факту, що дозволу від АМКУ мережа так і не отримала.

«Бізнес проходив абсолютно легально, через юридичну компанію, яка займалася пошуком клієнта. Він пройшов згідно з законодавством. Документи були підписані. І наскільки знаю, наші власники подали документи на перереєстрацію. І тільки тоді виплило, що потрібна була згода Антимонопольного комітету на продаж. Цього в законі до того – не було. І тому, якби так: то є спірне питання з Антимонопольним комітетом», – відповіли у магазині «Брокард».

У липні суд наклав арешт на 100% корпоративних прав «Брокарду». Це відбулося в межах кримінального провадження щодо фінансування агресії проти України. Суд заборонив Володіній та її представникам відчужувати корпоративні права на ТОВ «Брокард-Україна».

«Поточна ситуація показує, що існування холдингу перебуває під загрозою, рахунки та матеріальні цінності заблоковані, виникла величезна заборгованість пза оренду та перед постачальниками товарів та послуг», – заява з офіційного сайту «Брокарду».

Водночас, в одному із магазинів мережі нас вперто переконують, що в компанії все гаразд і вона не має жодного стосунку до окупантів.

«Я знаю, що були судові, зустрічні позови, я знаю, що компанія позови усі виграє. Наразі реєстрація пройшла», – відповіли у магазині «Брокард».

Цікаво, що у вересні з’явилася інформація і про арешт товарів компанії на суму 881 тисяча гривень, понад 700 тисяч одиниць продукції та кошти, які є на банківських рахунках, у розмірі понад 420 мільйонів гривень.

«Службові особи компанії, яка здійснювала гуртовий та роздрібний продаж продукції, реєстрували податкові накладні, занижуючи ціну продажу товару, та не відображали у податковій та фінансовій звітності фактичних обсягів реалізації продукції. Загальна сума податків, яка не надійшла до Державного бюджету від діяльності підприємств, становить понад 50 мільйонів гривень», – витяг із повідомлення Бюро економічної безпеки.

Водночас на вітринах магазинів «Брокард» можна помітити інформацію, що частину прибутку компанія віддає на ЗСУ. Піар-директорка навіть назвала конкретну суму, яку віддали на потреби армії – це понад 50 мільйонів гривень. За іронією долі, ця сума повністю співпадає із цифрою несплачених компанією податків.

1 1

Натомість на Росії Тетяна Володіна податки сплачує справно. Там у жінки діє аналог українського «Брокарду» – мережа магазинів «Алькор і Ко». Офіційно вона також оформлена на офшор, але іншого бренду – «Летуаль», який донедавна теж був представлений в Україні. Щоправда, сьогодні їхній сайт у нас заблокували. На відміну від компанії «Егзагон». Це ще одна донька «Брокарду», яка налічує понад півтори сотні брендів власної дистрибуції. Додзвонитися туди просто нереально. Відповідає лише робот. При чому російською мовою, але з оператором не з’єднує.

Хто власник «Брокарду»

Навіть такі дрібні деталі говорять про те що реальними власниками компанії залишаються росіяни.

 «На скільки мені відомо, в Україні процвітають як російські, так і білоруські, іранські бізнеси. Бізнеси тих країн, які фактично об’єдналися і ведуть проти України війну. І нам буде все складніше пояснювати нашим партнерам, чому ми від них вимагаємо закриття російських бізнесів. Розірвання бізнес-стосунків з росіянами. Закриття західних бізнесі на території Росії. Якщо ми самі не проявляємо чистоплотності у цьому питанні», – розповіла телеведуча Тетяна Даниленко.

Вочевидь, росіяни, які заробляли в Україні і мають тут значні активи, будуть шукати різноманітні способи уникнути націоналізації їхнього бізнесу. Переконана, що приклад Брокарду не єдиний у своєму роді, де власники хитрощами намагаються оминути українські санкції. І це насправді їм може допомогти, бо ми – правова країна: щоб конфіскувати бізнес окупанта, необхідно довести, що він належить окупанту, а не умовному французу. А це, своєю чергою, затягуватиме процеси передачі ворожих активів у державну власність або узагалі навіть залишити їх росіянину через його підставну особу.

Юлія БУНДЗ, Змови

 

Оцініть новину
Клас!
0
64.svg?v=2.6
Я це люблю
0
11.svg?v=2.6
Ха-ха
0
5.svg?v=2.6
Сумно
0
26.svg?v=2.6
Злість
2
29.svg?v=2.6
Обіймашки
0
36.svg?v=2.6
Шооо?
0
35.svg?v=2.6

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить Великий Львів"