НТА > НОВИНИ > Суспільство > Пенсії, зарплати та нововведення. Які несподіванки підготувала осінь

Пенсії, зарплати та нововведення. Які несподіванки підготувала осінь

NTA зібрав ключові зміни, які відбудуться з початком осені, і про які варто знати

549

Осінь для українців розпочнеться з низки змін у соціальній сфері. Це й електронні лікарняні, нові соціальні виплати та частково – пенсії. А ще нарахування зарплати по-новому, ряд законів, які вступлять у дію.

Що чекає пенсіонерів

Порядок виплат пенсій з 1 вересня 2021 року не змінився

У Пенсійному фонді України спростували повідомлення щодо «масового переведення з 1 вересня 2021 року одержувачів пенсій на обслуговування до банків».

«Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є два способи виплати пенсії: за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків. Пенсію з доставкою за місцем фактичного проживання пенсіонера виплачує національний оператор поштового зв’язку – акціонерне товариство «Укрпошта»,  – йдеться у повідомленні.

Також у Фонді зазначають, що пенсіонер самостійно обирає спосіб виплати пенсії і порядок доставки.

В Україні середня пенсія зросла на 25% або 784 гривні

У Міністерстві соціальної політики стверджують, що з початку 2020 року в Україні на 25% або 784 гривні зросла середня пенсія.  «У результаті комплексної програми підвищення пенсій середня пенсія в Україні зросла майже на 25% або 784 гривні з початку 2020 року. Так, станом на 01.01.2020 середня пенсія становила 3082,98 гривні, а станом на 01.08.2021 – 3 866,84 гривні», –  йдеться в повідомленні. Міністр соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що з середини 2022 року пенсії для всіх пенсіонерів складатимуть понад 2 000 грн.

Усе про зарплати

В Україні по-новому розраховуватимуть середню зарплату

Кабмін скоротив період обліку премій та інших додаткових виплат при розрахунку середньої зарплати. Тепер будуть враховуватися премії та стимулюючі виплати за один місяць і більше.

У попередній редакції розпорядження про механізм розрахунку середньої зарплати від 9 грудня 2020 року враховувалися премії, виплачені за два місяці та більше. Також документ пропонує забезпечити механізм перерахунку середньої зарплати співробітників, які з 12 грудня 2020 року не отримували премії та додаткові виплати.

Зазначимо, що середня номінальна заробітна плата штатного працівника в Україні в липні 2021 року зросла у порівнянні з липнем 2020 року на 21,5% – до 14 тис.

Індексація зарплати – нюанси у вересні

Індекс споживчих цін, на підставі якого здійснюється розрахунок для проведення індексації, за липень 2021 рік становив 100,1%. Він не вплинув на коефіцієнти індексації. Тому всі роботодавці будуть нараховувати індексацію за коефіцієнтами на рівні липня 2021 року.

Комунальні платежі

Ціни на газ не зростуть лише в разі річного тарифу

Керівник енергетичної компанії ETG.UA Володимир Шведкий повідомив, що ціни на газ в Україні напряму залежать від європейських. Власного газу Україні не вистачає, імпорту з Росії немає, як і терміналів для зрідженого газу, тож постачати його можна лише з Європи. Тому така залежність від тамтешніх цін.

Зараз ціна газу на українській біржі на вересень сягає 18 тисяч гривень за тисячу кубометрів (це, відповідно, 18 гривень за кубометр). На серпень було 15,5 тисяч гривень за тисячу кубометрів, на липень – 13 тисяч.

Зараз українцям щастить перебувати під «парасолькою» річного тарифу. На газ для населення з 1 травня діють фіксовані річні тарифи, тому до травня 2022 року ціна для українців не може вирости. Більшість постачальників встановили ціни в діапазоні від 7,8 до 11 гривень за кубометр, що значно менше за нинішні ринкові 18. Звісно, якщо ви перейшли з річного тарифу на місячний, ціни будуть рости.

Українці платитимуть за тепло на 30-70% більше

Тепловики попередили, що тарифи на тепло та гарячу воду зростуть із жовтня на 15-40%. Ба більше, у свіжішій заяві «Укртеплокомуненерго» вже не виключає збільшення тарифів на 70%.

Не обійшлося й без застережень щодо «колапсу» всієї теплової галузі. Зокрема, про таку можливість заявили й у КМДА, де вже попередили киян про зростання тарифів на 40%. На Хмельниччині прогнозують збільшення на 30%. А в Чернівцях уже анонсували плюс 70% у платіжках за тепло. Та й у самому уряді прогнозують зростання ціни на 33% по Україні за підсумками 2021 року.

Фінанси

Осінній пік інфляції

У НБУ прогнозують, що вже незабаром інфляція перевищить 10%. Пік зростання припаде на осінь, потім трохи уповільниться, а до цільового показника повернеться лише у наступному році.

Головна причина – зростання світових цін на енергоносії та продовольство, особливо на газ та соняшникову олію. «Після піку восени цього року інфляція почне сповільнюватися завдяки надходженню нового врожаю, корегуванню глобальних цін на енергоносії, вичерпанню ефекту низької бази порівняння», – вважають в НБУ.

Яким буде курс долара восени

Економіст Борис Кушнірук зазначив, що на початку осені гривня починає дещо знецінюватися, що можна спостерігати останніми роками.

«Уже починається ділова активність, починають активно закуповувати імпорт на осінньо-зимовий період та на свята. Однак цьогоріч є ще одна причина (зниження гривні – Ред.). Доволі високі ціни на металургійну та аграрну продукцію, почали потроху знижуватися, відповідно, валютна виручка також знижується, що створює певну загрозу для курсу», – пояснив експерт.

Економіст припустив, що курс гривні не вийде за межі 27,5 гривень за долар – за умови, якщо не буде якоїсь політичної дестабілізації.

З тим, що гривня не буде сильно падати, погоджується і економіст Олексій Кущ. На його думку, критичних рухів гривні очікувати зараз не варто. Він припустив, що курс долара може дійти до 28-28,5 грн. «Гривня має сезонні характеристики курсоутворення, що пов’язано з циклічністю української економіки, зокрема, частки аграрного сектору. Тому зазвичай з початку весни до кінця літа гривня зміцнюється, а з початку осені до середини зими відбувається девальвація. Тому зараз ми бачимо формування класичного сезонного циклу», – пояснив експерт

Здоров’я

МОЗ відтермінувало до 1 жовтня повний перехід на електронні лікарняні

 У вересні не відбувся повний перехід на електронні лікарняні, оскільки не всі лікарі опанували систему. У МОЗ підготували наказ про перенесення дати відмови від паперових лікарняних. Орієнтовно це відбудеться 1 жовтня.

Тобто наразі вже можна оформляти лікарняні в електронному форматі, але деякий час медзаклади ще зможуть видавати і паперові листки непрацездатності.

Нагадуємо, що перехідна модель щодо електронних лікарняних функціонує в Україні з 4 червня.  Відповідно до наказу МОЗ початково передбачалося, що період має завершитися 1 вересня.

До 30 вересня (включно) в Україні карантин

 14 серпня офіційно опублікована та набрала чинності Постанова №855. Нею Кабмін продовжив карантин в Україні до 1 жовтня 2021 року. Велика ймовірність, що карантин буде продовжено й надалі.

Економічна грамотність

 З 1 вересня 2021 року (і на рік) стартує нульове декларування доходів

 З 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року в Україні буде проводитися одноразове (спеціальне) добровільне декларування. Метою його є пільгове (тобто за меншою ставкою і без штрафів) оподаткування такого майна, якщо не буде доведено, що при його надбанні усі прибуткові податки вже було сплачено. Декларант, який хоче скористатися  «нульовим декларуванням», має право добровільно подати до ДПСУ одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.

 З 1 вересня оформлюємо документи підприємства по-новому

 З 01.09.2021 року організаційно-розпорядчі та інші документи (накази, штатний розклад, довідки, службові листи тощо) слід оформлювати по-новому. Такими є норми нового стандарту ДСТУ 4163:2020.

З 1 вересня змінюються вимоги до виробництва та обігу мінеральних вод

 Наказом Мінекономіки від 12.04.2021 р. №741  затверджено гігієнічні вимоги до виробництва та обігу вод природних мінеральних і вод джерельних, які застосовуються до вод природних мінеральних і вод джерельних, які виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.

 Закони

 З 6 вересня діє закон, який звільняє внутрішньо переміщених осіб від наслідків невиконання зобов’язань за кредитами та позиками

 Закон №1646-ІХ передбачає, що загальна сума процентів за кредитним договором або договором позики внутрішньо переміщеної особи не може перевищувати суми процентів, нарахованої протягом строку, на який надавався кредит (позика), за мінімальною ставкою, визначеною договором. За неналежне виконання такими особами з числа ВПО зобов’язань за кредитними договорами не нараховується неустойка (штраф, пеня), не настає відповідальність у вигляді сплати суми боргу, не застосовуються інші майнові санкції. Кредитор зобов’язаний здійснити перерахунок заборгованості за кредитом впродовж семи днів після письмового звернення від ВПО.

 З жовтня буде посилено відповідальність за перевантажені фури

Законом №1534-ІХ передбачається автоматична фіксація порушень габаритно-вагових параметрів. А також підвищення відповідальності автомобільних перевізників за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм. Ці правила діятимуть з 1 жовтня 2021 року

 

 

 

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі