НТА > НОВИНИ > Перевірка «ковід»-сертифікату на кордоні: вираховують підробки за секунди

Перевірка «ковід»-сертифікату на кордоні: вираховують підробки за секунди

Документи почали перевіряти спеціальним приладом, який значно спростив життя прикордонникам й ускладнив охочим проскочити в Україну по «ковід»

1136

На українсько-польському кордоні сертифікати про вакцинацію почали перевіряти спеціальним приладом – через сканування Q-коду. Таким чином уже вдалося виявити понад пів сотні порушників, які намагалися вїхати в Україну з підробленим «ковід»-документом. Їм загрожує штраф у 17 тисяч гривень. Або ж навіть арешт на строк до шести місяців чи обмеження волі на строк до двох років.

 Про нововведення на українсько-польському кордоні дізнавалися журналісти  «Підсумків. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).

Спеціальні прилади для перевірки сертифікатів українські прикордонники почали використовувати з 22 серпня на пунктах пропуску їх перевіряють спеціальними електронними пристроями із програмним забезпеченням, яке одразу ж визначає дійсний чи підроблений сертифікат.

Перевірка по-новому: швидко і легко

Як розповідають прикордонники, новий прилад суттєво полегшивши їхню роботу.

«Наводжу камерою на Q-код, вона моментально його сканує, а ми отримуємо дані про кількість щеплень, країну, що видала  сертифікат», – розповідає інспектор прикордонного контролю у Раві-Руській Ігор Олейниченко.

Спеціальна позначка на приладі вказує чи дійсний сертифікат. Якщо так – вона зеленого кольору. Якщо ж ні – прикордонники діють згідно спеціальної процедури.

«Якщо вибиває варіанти «обмежено-дійсний» чи «недійсний», то ми, згідно інструкції, проводимо повторну перевірку іншими приладами», – додає Ігор Олейниченко.

Якщо сертифікат «провалює» три перевірки, його визначають як підроблений.

Раніше, з 5 серпня, прикордонникам доводилося визначати дійсність документу за допомогою діалогу із людиною та візуально через спеціальні позначки на сертифікаті.

«Перевіряв даний сертифікат візуально – всі захисні елементи, які мають бути на ньому вказані. Додатково опитував осіб. Якщо особа дійсно робила вакцинацію, дійсно отримала цей сертифікат законним шляхом, то могла відповісти на всі запитання: де, коли робив, якою вакциною», – пояснив в. о. заступника начальника відділення прикордонної служби “Рава-Руська” Іван Головченко.

Саме психологічний фактор і здавав порушника. Якщо людина отримала сертифікат незаконним шляхом, то врешті починала губитися у відповідях, надавати інформацію, яка суперечила даним, що були вказані у документі. Такий діалог займав час і, відповідно, тривалість очікування у пунктах пропуску збільшувалася. Т

Тепер процедура перевірки сертифікатів триває лише кілька секунд та є значно точнішою при виявленні порушників.

«Буває за 15 хвилин проходимо, буває за годину. Дуже класно, якщо з Європи приїжджаєш сюди і швидше перейти кордон це добре», – розповідає про своє враження естонець, який перетинає кордон Петро Відо.

«Звичайно, що то вже є якийсь плюс, як є якісь оновлення. Пристроєм клацнув і пройшло», – каже Тетяна, яка перетинає кордон.

«Швиденько перевіряють, немає затримки на кордоні», – додає Людмила, яка також пройшла перевірку власного сертифікату новим приладом.

Із трьох тисяч – понад 50 сертифікатів виявилися «липою»

Від початку застосування програмного забезпечення прикордонники у пунктах пропуску у Львівській області вже перевірили близько 3 тисяч цифрових COVID-сертифікатів під час оформлення громадян на в’їзд в Україну.

«Ми очікували, що нам нададуть зразки сертифікатів, адже до початку серпня не було встановленого зразка міжнародного сертифікату. Після того, як отримали зразки, провели  додаткове навчання, роз’яснення нашим інспекторам», – каже в. о. заступника  начальника відділення прикордонної служби “Рава-Руська” Іван Головченко.

За час перевірки на українсько-польському кордоні новим способом уже виявили понад 50 підроблених «ковід»-сертифікатів про вакцинацію.

«За результатами виявлених підроблених сертифікатів направляємо повідомлення до Національної поліції про виявлення ознак кримінального правопорушення за статтею 358 Кримінального кодексу України. Справа скеровується до суду. 358 стаття – це виявлення підроблених печаток, штампів», – роз’яснила старша офіцерка пресслужби 7-го прикордонного загону Олександра Кучковська.

Таким особам загрожує штрафом до 17 тисяч гривень або арешт на строк до шести місяців, або ж обмеження волі на строк до двох років.

До слова, перевіряти через Q-код є змога лише сертифікати іноземців. Українці здебільшого отримують сертифікат такого зразка, який не має Q-коду. Тож, їх зелені берети змушені перевіряти візуально та за допомогою діалогу. І переважно саме українці і є порушниками та найчастіше підробляють COVID -сертифікати.

 Юлія Бундз

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі