НТА > Телепроекти > ПІДСУМКИ. НАЖИВО > Підвищення на пів бака пального. Патрульна поліція продовжує «тихий» страйк

Підвищення на пів бака пального. Патрульна поліція продовжує «тихий» страйк

Після 2017-го фінансове забезпечення патрульних пішло на спад. А від 2019-го року сума зарплатні не змінювалася. Зараз – це трохи більше 13 тисяч гривень

1145

«Тихий» або італійський страйк українські патрульні почали ще 20 грудня 2021 року. Акція полягає у тому, що поліцейські користуються своїм правом на превентивну діяльність. Реагують на виклики, приїжджають на місце, однак в більшості попереджають, а не виносять постанову. Оформляють ДТП та порушення, коли водій у алкогольному чи наркотичному сп’янінні. Таким чином бюджет втрачає кошти.

За час патрульного бунту від керівництва почули лише обіцянку про збільшення зарплатні на 10% і дозвіл працювати на додатковій роботі.  Це обурило патрульних ще більше: розмір підвищення – як ляпас, а на підробітки нема ні сил, ні часу.

Патрульна поліція: шлях від великої мрії до вигорання

«Надія на порядок»

2015 рік. 4 липня. В Києві на Софійській площі 2 тисячі патрульних урочисто присягли на вірність Україні. Того ж вечора екіпажі новоствореного підрозділу заступили на перше чергування. 23 серпня урочистості відбулися у Львові. А 7 листопада 2015 року, так звана, “стара” міліція офіційно припинила своє існування у нашій країні.

«Ми пригадуємо той підйом настрою в очікуванні результатів. Лідери громадської думки самі підбирали лекторів для майбутніх патрульних. Я серед своїх слухачів на чотирьох потоках впізнав банківських юристів, юристів із пенсійного фонду, магістрів права. На жаль, поступово, це зруйнувалося», – пригадує юрист, лектор першого набору патрульних у 2015 році Олег Мицик.

Хвиля піднесення та великі сподівання на нову поліцію розбилися остаточно об камінь розчарувань у 2021-му. Копи почали висловлюватися щодо малої зарплатні, а недобір патрульних можна спостерігати чи не у кожній області України.

Права на пікет поліцейські не мають, тому вирішили обрати інший, законний шлях. Реагують на виклики, приїжджають на місце, однак складають протоколи лише за грубі порушення. А у дрібних випадках – користуються своїм правом на усне попередження. Так звана, превентивна робота. Відтак, кількість протоколів значно зменшилася. А водночас – і кількість сплачених порушниками штрафів. На таку акцію керівництво відреагувало аж у січні. Таки пообіцяли підвищити зарплати… на 10%. Відтак патрульні вирішили продовжити свій «тихий» страйк.

Виснаження і вигорання: що пішло не так

Через майже 7 років роботи поліціянти зізнаються, що виснажені. Хоча йшли працювати у так звану «нову» поліцію із натхненням та прагненням навести порядок у країні. Серед них і Сергій. Чоловік із Миколаєва. Працював на підприємстві, яке робить яхти. А після служби у АТО вирішив піти до патрульної поліції Львова. Це був 2015-й.

«На початках нас підтримувала держава, матеріальне забезпечення, фінансове забезпечення. Були всі можливості і люди горіли бажанням. З тими людьми можна було звернути гори. Зараз, на жаль, ці люди звільнилися, знайшли кращу роботу»,розповідає патрульний 1-го батальйону Патрульної поліції Львова Сергій Гриценко.

Каже, після 2017-го фінансове забезпечення пішло на спад. А від 2019-го року сума зарплатні не змінювалася, хоча за цей час в Україні ціни значно підвищилися. Як наслідок, настало моральне вигорання. Робота складна і небезпечна – нічні зміни, які дуже часто затягуються, виклики на сімейні конфлікти, де часто є ймовірність отримати поранення.

«Навіть, соромно озвучувати нашу зарплату – 13 300 гривень. Це рядового інспектора на лінії. Командири мають плюс дві тисячі», – каже патрульний 1-го батальйону Патрульної поліції Львова Сергій Гриценко.

Від 2015-го працює у поліції Львова і Володимир Горбатий. І теж йшов із великою надією. А тепер чи не щодня задумується над тим, щоб звільнитися. Підвищення зарплати на 10% ще більше розізлило усіх копів, каже. А дозвіл працювати, окрім основної роботи, ще десь – вразив цинізмом. Адже, організм і так складно витримує відсутність регулярного сну вночі.

«Ми зараз стоїмо біля заправки. Зараз бензин по 35 гривень. Це виходить, що зарплату нам підвищують на пів бака пального. Давайте посміємося разом», – розповідає інспектор Патрульної поліції Львова Володимир Горбатий.

«Настрої у 95 % людей такі, що вони готові самі рознести вже оті всі управління і відділки поліції», – каже інспекторка патрульної поліції Львова Юлія Кадикало.

Недобір патрульних в Україні – 3,5 тисячі людей

Саме через малу зарплатню і відсутність змін у системі наприкінці 2021-го звільнився Андрій. Чоловік працював спершу у поліції Києва, а тоді у Львові – інструктором з вогневої підготовки, а ще у тактичній поліції.

«Я сім років пропрацював і в останній рік – ніяких соцвиплат, нічого. Навіть, ті коронавірусні, які обіцяли,  людям не заплатили. Зараз усі подають до суду. Щоб відсудити те, що тобі насправді належить», – каже експрацівник патрульної поліції Львова Андрій.

Такий «тихий» страйк підтримують майже всі патрульні Львова та в багатьох інших областях України. Однак коментувати проблему на камеру більшість бояться.

Натомість, керівництво про страйк знає і відчуває зниження кількості постанов за день та місяць. Якщо колись їх було у середньому 7-10 за зміну, то зараз 1-2.

У Києві керівництво погоджується: зарплати малі. В Україні зараз не вистачає 3,5 тисячі патрульних. Це 15 % недокомплекту.

«Зарплата поліцейського зараз є невідповідною. Я кажу це відверто і відкрито. Ми хочемо, щоби до нас приїхав фаховий, підготовлений поліцейський, який є витривалим, стійким, фізично розвинутим. Майже ідеальна людина. Всі ж очікують. І платити йому 11 тисяч гривень», – сказав у інтерв’ю на ютубі перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.

Однак, як це змінити, – жодної відповіді.

«Ці 10% – це, здається, є індексація щорічна. Тобто, зарплата і так виростає на 10% через  інфляцію, подорожчання і таке інше. Складається враження, що індексацію оцю назвали добавкою до зарплатні. І таким чином обдурили людей», – каже громадська активістка та журналістка Вікторія Балицька.

Скільки отримує патрульна поліція у США та Європі

Якщо зараз пікова ситуація не зміниться – відбудеться великий відтік фахових кадрів. Як наслідок – колосальне навантаження на тих, хто таки залишився.

Для порівняння, поліцейський у США отримує в середньому за місяць майже 6 тисяч доларів. В окремих штатах – до 7 тисяч доларів. Також поліцейські мають пільги, отримують допомогу та страховку, а ще високу пенсію.

В Європі найбільше платять у Фінляндії – понад 5 тисяч євро. Та й престиж роботи поліцейського в Україні не такий як у США чи Європі. Тож зміни потрібні не лише щодо зарплатні.

«Обов’язково потрібні зміни у законодавстві. Ми працюємо, як правило, із адміністративним кодексом, який морально застарів. У патрульного, практично, зв’язані руки. Він не може допомогти людям. А зараз не можуть допомогти і собі», – додає патрульний 1-го батальйону Патрульної поліції Львова Сергій Гриценко.

Юлія Бундз, «Підсумки. Наживо», щоп’ятниці на NTA

 

 

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
1
Сумно
1
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі