НТА > НОВИНИ > Здоров'я > Побіжиш – і відкриєш нові межі. Українець Андрій Ткачук розповів, як добіг до рекорду та увійшов в історію

Побіжиш – і відкриєш нові межі. Українець Андрій Ткачук розповів, як добіг до рекорду та увійшов в історію

А ще “Форест Гамп” із Закарпаття поділився унікальними лайфхаками для тих, хто лише починає свої забіги, або ж чекає понеділка, нового року, нового Дня народження, щоб таки побігти

271

Український бігун Андрій Ткачук здобув перемогу на чемпіонаті України та встановив новий рекорд із 48-годинного бігу. 35-річний спортсмен із міста Хуст, що на Закарпатті, подолав дистанцію у 435 кілометрів. Ба більше, українець став другою людиною у світі, яка подолала цю відстань за 48 годин.

NTA поспілкувався з Андрієм Ткачукам та дізнався, як йому вдалось досягти такого результату, які труднощі довелось подолати на шляху до перемоги та що потрібно, щоб почати бігати.

«Я свідомо планував подолати 400 км»

У школі я займався у секції лижних перегонів. Потім припинив спортивні тренування, а з 2013 я почав регулярно бігати. Серйозно займаюся бігом з початку 2019 року, якраз тоді встановив попередній  рекорд на 48 годин. Минулого року у мене не вийшло взяти участь у чемпіонаті, але я б вже тоді перевершив себе. Тому звичайно 400 км я свідомо планував подолати.

«Бігав я кожен день: від 25 до 50 км».

Минулого року я бігав по 25 км вдень, а на вихідних – по 42 км. Поступово збільшував кілометраж, тренування. Весною, коли в мене не було стартів, то кожен день майже по 29 кілометрів бігав, а в неділю – по 50 км.

Є коло певної довжини. Ти рухаєшся по цьому колу, і на ньому розміщені судді, які фіксують твій час, розміщені намети чи столики, де може бути їжа, якісь особисті речі для бігу. Також є помічники, місця для відпочинку. Є їжа від організаторів і напої, є медичний пункт, пункт з масажем, туалети, душі. І ти рухаєшся по колу. Тобі не заборонено нічого у цей час, який ти біжиш. Ти можеш йти пішки, бігти, спати, їсти, ходити на масаж. Виграє той, хто за 48 годин долає найбільшу відстань.

«Цікаво наблизитися до межі людського організму»

Важко було з 12 дня, коли сонце піднялося в зеніті, і до 19 вечора, коли воно почало ховатися. В основному спека впливала на все. Це негативний фактор. Є такий цікавий вислів: в ультрамарафоні можна передбачити тільки те, що нічого не можна передбачити. Проблеми і зі шлунком можуть бути, потягнув ногу, пішов дощ. Дуже важко тримати однаковий темп весь час і зрозуміло, що в першу половину дистанції ти будеш рухатися швидше. Від цього пункту ти відштовхуєшся.

Завжди хочеться бути кращим, а особливо кращою версією себе. Це і мотивує. Ще цікаво: кажуть, що можливості людського організму доволі великі (не безмежні), тому цікаво заглянути за цю межу, чи зайти за цю межу, наблизитися до неї, зрозуміти де вона є. Це десь і мотивує.

Чарівних кросівок немає. Поради початківцям

Для початку треба встати з дивану і вдягнути кросівки, вийти на вулицю чи стадіон і почати взагалі бігати. Немає ніяких чарівних кросівок, які будуть бігти замість тебе. Просто треба йти поступово, починаючи від маленького і рухатися до мети, яку ти собі поставив: чи це пробігти перші 5 км, чи перший 21 км, чи перший марафон. В залежності, наскільки тебе вистачить, твоїх амбіцій. Тут просто все залежить від регулярності процесу, тому що доводиться відмовлятися від багатьох речей. Неважливо, яка погода, чи дощ, ти йдеш і тренуєшся, замість того, щоб десь сидіти на пляжі, купатися у водичці. Це все праця і цілеспрямованість.

Головне не поспішати, навіть якщо у тебе є моменти ейфорії

Сьогодні тобі вдалося просто гарно пробігти і на другий раз ти думаєш, що зможеш пробігти удвічі краще. Цього може не статися, бо багато факторів на це впливають. Біг стає популярний, є багато бігових клубів і багато тренерів, які можуть ділитися своїми результатами, писати плани. Колективно завжди цікавіше і легше бігати – в колі однодумців. Це також така порада: знайти однодумців і бігати в задоволення, не обов’язково встановлювати рекорди.

З іншого боку, ти не можеш встати з дивану і зразу побігти 20 км. Можеш, але травмуєшся і можеш відбити бажання бігати. Поступово, з розумом, усвідомлюючи, що відбувається: яка температура, які погодні умови. Слухатися свого організму. Якщо він втомлений, то треба до нього прислухатися. Все має бути гармонійно, щоб і фізіологічно підходив до цього, і психологічно.

«Перед стартом важливо ментально налаштуватися»

Перед змаганнями не треба бігати великі дистанції. Якщо тобі дуже хочеться, то можеш пробігти кілька кілометрів. Це не буде шкідливо, але треба відпочити, ментально налаштуватися на старт, придумати свою тактику, що ти будеш робити, як будеш поповнювати свою енергію.

Перед змаганнями зменшується бігове навантаження, після змагань також зменшується, точніше поступово відновлюється. Залежить від того, який це був старт і чи були травми.

Важливі кросівки, а не логотип

Повертаємось до того, для чого будеш бігати. Якщо для здорового способу життя, то так кросівки важливі. Але ці кросівки ти можеш купити на знижці і не гнатися за брендом. Головне, щоб вони були зручні і робити це в спеціалізованих магазинах, де можна обрати кросівки під твою стопу та покриття: асфальт, грунт, пересічена місцевість, стадіон.

Одяг. Можеш купити мембранну куртку за 9 тисяч гривень, а можеш – за 1,5 тисячі. Вона буде не швейцарського виробництва, але є речі функціональні, а є функціональні з логотипом.

Нова ціль – найдовший у світі ультрамарафон

Цікавих забігів у світі стільки, що навіть якщо дві нирки продати, то забракне грошей, щоб це все спробувати. Є такий забіг в Нью-Йорку – найдовший у світі сертифікований ультрамарафон: 3100 миль за 52 дні. Це було би цікаво. Це не наступна ціль, бо відчуваю що поки не готовий до цього, але думаю, що колись спробую.

Валерія Рабінович

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі