НТА > НОВИНИ > Новини політики > Політичний сезон в Україні стартував. Коли розпочнеться осіння спека

Політичний сезон в Україні стартував. Коли розпочнеться осіння спека

164

На український політикум восени чекають гарячі часи. Експерти прогнозують чималі пертурбації, ініційовані як від влади чи опозиції, так і від зовнішніх обставин. Тому не виключено, що справа дійде до активних виступів вулиці.

Сьогодні після відпустки відновили свою роботу депутати Верховної Ради України. Провладна більшість має на осінь свою систему координат.

Зокрема, перший віцеспікер українського парламенту Руслан Стефанчук під час погоджувальної ради депутатських фракцій та груп заявив, що новий політичний сезон пройде під знаком трьох «Д»: децентралізації, деолігархізації та дерадянізації українського законодавства.

Законопроєкт про децентралізацію, вже обговорили з органами місцевого самоврядування, він перебуває на фінішній прямій. Деолігархізаційний законопроєкт готує відповідний комітет до другого читання, а дерадянізація законодавства, на думку одного з очільників парламенту, допоможе запровадити в Україні чіткі правила правотворчої діяльності.

Деолігархізація – як камінь спотикання

Якщо з децентралізацією та дерадянізацією, за великим рахунком, проблем не має виникнути, то з олігархами та їх «знешкодженням» не все так гладко. Політолог Андрій Смолій у коментарі NTA зазначив, що навколо нього ще ламатимуть списи

«Однозначно, що влада намагатиметься протиснути так званий закон про деолігархізацію, – зазначив він. – Дуже багато про нього чуємо останнім часом, ще більше до цього законопроєкту запитань. Уже надійшло понад 1 200 правок. Більшість із них стосуються того, який саме орган має проводити деолігархізацію».

На думку експерта, це той камінь спотикання, навколо якого триватимуть дебати впродовж наступних місяців. Тому, прогнозує політолог, у Верховній Раді вистачатиме дискусій навколо цього питання.

Адже навіть під час візиту Володимира Зеленського до США на цьому зробили акцент. До того ж деолігархізація входить до таке званого списку «домашніх завдань», які має виконати нинішня українська влада.

Андрій Смолій також передбачає дуже важкий бюджетний процес. «У бюджеті маємо велику дірку – проблеми і з видатковою, і з дохідною частинами. Орієнтовно з 15-го вересня має розпочатися таке поняття, як бюджетний процес, і він проходитиме проблемно, оскільки за теперішніх обставин важко знайти баланс».

Відставки в уряді

Для того, щоби хоч якось задобрити людей під час складної осені, у Верховній Раді та Кабміні відбудеться своєрідне «жертвоприношення». Політолог Віктор Таран вважає, що справа навіть може дійти до відставки очільника парламенту Дмитра Разумкова.

«Одна з інтриг – боротьба за спікерське крісло. Незважаючи на всі миролюбні заяви голови фракції «Слуги народу» Давида Арахаміі, крісло під Разумковим активно хитається. Банкова хоче мати ручного спікера, який не буле розповідати, що закон проти олігархів не конституційний, а Великий герб потрібно доопрацювати», – зазначив Віктор Таран.

Тим паче, що, за його словами, це далеко не вперше в українській сучасній історії, коли президент і спікер влаштовували між собою війни. Так відбувалося і в протистояннях Кравчук – Плющ, Кучма – Мороз, Ющенко – Мороз. І цей перелік можна продовжувати.

Натомість Андрій Смолій вважає, що настільки радикальних подій до кінця цього року не відбуватиметься – і голова Верховної Ради Дмитро Разумков, і керівник уряду Денис Шмигаль залишаться на своїх місцях. Але без певних змін в самому Кабміні не обійтися.

«Відставки 3-4-ох міністрів неминучі. Якщо не цього, то принаймні наступного пленарного засіданні. Це може бути міністр оборони Таран, міністр інформаційної політики Ткаченко, якісь міністри економічного сектору. Так чи інакше відправлять у відставку для того, щоби випустити пару, щоби показати, що влада щось робить», – пояснив Андрій Смолій.

У кулуарах влади теж не стихають розмови про відставки деяких міністрів. Основними претендентами на роль «жертв» називають міністра оборони Андрія Тарана, віце-прем’єра Олега Уруського, очільницю Міністерства соціальної політики Марину Лазебну, міністра фінансів Сергія Марченка, міністра культури Олександра Ткаченка. За ними з уряду можуть піти й інші.

Що скаже вулиця

Цієї осені своє вагоме слово можуть сказати і вуличні активісти. При цьому існує відразу декілька напрямків, які мають перспективу викликати народні протести.

На думку Андрія Смолія, на негативні настрої вулиці насамперед вплине тарифна політика. Політолог наголосив: «Попереду на нас чекає важка зима, Ціни на газ в Європі зашкалюють – уже 500-600 євро за тисячу кубів. Тож ми маємо чітко усвідомлювати, що це може стати предметом масштабних акцій».

Так само Андрій Смолій не виключає ідеологічну складову. «Коли побачимо будь-яку здачу українських інтересів, відчуємо, що Зеленський і його соратники вирішили хоча би частково прогнутися перед Путіним, перед Росією, то відповідь українців буде однозначною», – пояснив він.

На думку політолога, зараз в Україні є критична маса активістів і громадян, які не потерплять демонстрацію безідеологічної політики на кшталт «какая разніца».

Однак у той же час він наголосив, що жорстку політичну осінь можна очікувати ближче до жовтня або й пізніше, коли Верховна Рада вже повністю ввійде в свій режим. Раніше передумов для так званої осінньої спеки, швидше за все, не передбачається.

Погоджується з цим і політолог Віктор Таран: Політичний сезон, який стартував сьогодні в Україні, обіцяє бути багатим на події. Однак у нього вкочуватимемося поступово. Прямо зараз очікувати на гарячі протистояння, мабуть не варто. Проте з плином часу ситуація загостриться. І на це є багато причин».

Віталій Павлишин

Колаж 24tv.ua

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі