

Відомий військовий психолог Андрій Козінчук дав кілька корисних порад, як спокійніше реагувати на ґвалти сирени, які вже понад місяць хаотично вриваються у наші ночі і дні, мають здатність лунати щойно їжа закипіла, тільки у ванну зібрався чи вирішили погодувати дитину.
Основна порада – змінити ставлення до сирен, щоб поберегти нерви, коли вони лунають. Варто усвідомити, що сирена – це попередження, яке дає змогу подбати про себе і про свою безпеку.
«Сирена – це прекрасно. Сирена – це ваша додаткова інформація про небезпеку. Дядьки і тьотьки дивляться в круглий телевізор (радар) і тиснуть кнопку. І воно гуде як різане. Гуде, бо сповіщає: “Увага, зара може йо…нути”. Тобто у вас є час для того, аби піти в безпечне місце. Полюбіть сирену, бо вона рятує життя. Було б набагато гірше без сирен», – пише Андрій Козінчук у своєму фейсбуці.
Фантомна сирена – це нормально
Надалі Андрій Козінчук відповідає на запитання: а що робити, якщо з’явилися фантомні сирени? Одразу заспокоює: «Ви в порядку, ви не зійшли з розуму, просто ваш мозок продукує аудіальні відчуття».
Отже, у такому разі треба:
- Відпрацювати реальний алгоритм сирени.
- Повернутися в реальність: описати предмети, які поруч, доторкнись до себе, відновити дихання.
- Стежити за своїми базовими потребами: сон, їжа, вода, відпочинок (саме відпочинок, а не робота).
- Відновити звичну рутину – почистити зуби, піти вранці у душ, заправити ліжко, покачати прес і так далі.
- Поговорити про це з оточуючими людьми, яким довіряєте.
«З часом це буде відходити і ніякої фантомної сирени не буде. З часом, розумієш? Не відразу. Але точно відійде», – каже Андрій Козінчук.
Корисне про роботу сирени
А у цьому відео інформація: скільки часу минає між фіксацією повітряної небезпеки та запуском сирен; скільки часу маємо на те, щоб перейти в укриття чи інше безпечне місце.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"