– прокоментував розмову з американським колегою Зеленський. – Зустріч була продуктивна, не постійно в сонячній атмосфері, але така чоловіча розмова. Від президента чув приємні слова, він розуміє, що складно.... Негативу щодо мене чи моєї команди не було».
«Банально втрачаємо можливості…»
«Позитив у тому, що зустріч взагалі відбулася як така, і ми отримаємо ті базові речі, про які і так всі знали до цього, – зазначив політолог Андрій Смолій. – Але, за великим рахунком, стратегічних цілей зустріч не досягнула. Про членство в НАТО – поки що мовчанка. Про «Північний потік-2» – загальні фрази». За його словами, у спільній заяві щодо стратегічного партнерства України та США багато декларацій і загальновідомих постулатів. Проте насправді влада й особисто Зеленський могли би зробити значно більше. Андрій Смолій визначив такий головний підсумок американського візиту українського президента: «Ні позитиву, ні негативу. Хоча, можливо, негатив у тому, що ми банально втрачаємо можливості, а це роки життя країни і кожного з нас». Словом, як би не викручувалися політтехнологи Банкової, прориву, який можна було би вигідно «розмалювати» українській громадськості, Зеленський зі США не привезе. Такими позитивними наративами могла би, наприклад, стати згода надати Україні план дій щодо членства України в НАТО в найближчому майбутньому. Або радикальніші санкції проти «Північного потоку-2». Насправді ж – нічого з цього не відбулося. Щодо «Північного потоку-2» США не вийшли за чіткі рамки своєї давно окресленої позиції, назвавши газопровід «загрозою для європейської енергетичної безпеки». І вкотре пообіцяли протидіяти спробам Кремля використовувати газопровід як геополітичну зброю. «За словами Зеленського, Байден пообіцяв йому вводити санкції проти РФ у разі, якщо енергобезпека України опиниться під загрозою. Але це ще нічого не означає, бо ніде не визначено рамки цих загроз, і в різних політиків вони можуть бути зовсім іншими», – зауважив у коментарі NTA політичний експерт Петро Запотічний.
Домашні завдання для України
Політичні оглядачі акцентують увагу: з боку президента США знову прозвучав сигнал про те, що потрібно виконати Україні, аби, образно кажучи, повноцінно ввійти в цивілізоване світове співтовариство. Українську владу в особі Володимира Зеленського наче відправили на перездачу іспиту, який поки що їй не дуже до снаги. Зокрема, політичний експерт Віктор Таран зробив такий головний висновок: «Кредити, гуманітарка, допомога з ковідом і кліматичні гроші – і все. Це точно не те, на що ми сподівались від цієї поїздки. Жодної політичної заяви щодо членства в НАТО або про те, що Україна стає ключовим військовим союзником США». З іншого боку, як наголосив експерт, оскільки за останній рік ми не виконали зобов’язання перед США, хіба можна було би сподіватися на щось більше? Не виконавши жодного «домашнього завдання», не варто сподіватися на диво. «Невже сподівалися, що нас «зрозуміють» і «пробачать»? Так у дорослому світі геополітики нічого не працює», – підсумував Віктор Таран. Зараз же в української влад цілком конкретні питання: обрання нового голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, розв'язання правових проблем навколо НАБУ, судова реформа, захист незалежності Нацбанку, корпоративне управління на державних підприємствах тощо. Політолог Андрій Смолій із цього приводу додав: «Виникають певні сумніви, що в Україні здатні виконати «домашнє завдання». У нас же все, як і раніше, – Коломойський далі «на коні», корупція процвітає, реформи не рухаються...»
Хрест на Зеленському й американські інтереси
«Усе це реально зробити протягом шести місяців, – переконаний Віктор Таран. – Головне, щоби було бажання у Зеленського. Але чи буде? Якщо ні, тоді американці поставлять остаточний хрест. Не на країні. На Зеленському. І будуть чекати нового президента, який здатний вести дорослу політику, побудовану на принципах і здоровому прагматизмі». Загалом, експерти одностайні в тому, що Джо Байден і американська влада твердо налаштовані відстоювати винятково американські інтереси. І робити це так, як він їх собі уявляє. І жодні прохання чи навіть вимоги союзників американців не похитнуть. До речі, це добре помітно з лінії поведінки Білого дому в афганському питанні.
Позитиви в нюансах
«Зауважте, в тексті спільної заяви не згадують Мінські угоди, зате є відсилання до Статуту ООН, – наголосив Петро Запотічний. – Очевидно, це пов'язано з бажанням України оновити домовленості, на чому Зеленський уже неодноразово натякав – всупереч категоричній позиції Росії про незмінність Мінських угод». На думку політичного експерта, в цьому можна вбачати певний позитивний момент. США в цьому плані, на відміну від деяких «європейських друзів» України, дотримуються відносно чіткої проукраїнської позиції. «Тому в найближчій перспективі про зняття американських санкцій з Росії йтися мова точно не йтиме», – зробив висновок Петро Запотічний. Позитивними підсумками американської зустрічі Володимира Зеленського експерти також вважають те, що «Укроборонпром» підписав з компаніями зі США три угоди на 2,5 мільярда доларів. Окрім того, американці виділили новий транш військової допомоги в 60 мільйонів доларів, які підуть, зокрема, на придбання «Джавелінів». Перспективною виглядає співпраця з американською компанією «Westinghouse» стосовно добудови енергоблоку на Хмельницькій АЕС і будівництва ще чотирьох додатково. У перспективі це може залучити в Україну до 30-ти мільярдів доларів інвестицій. А ще експортно-імпортний банк США прокредитує Україну на три мільярди доларів для спільних проєктів в аграрній сфері, інфраструктурі, енергетиці та кліматі, Україна отримає партії препаратів для лікування коронавірусу і 45 мільйонів доларів гуманітарної допомоги для постраждалих від війни на Донбасі. Однак політичні оглядачі сходяться в думці, що все це швидше підтримка України як такої, а не сприяння владним ініціативам команди Зеленського. Тому нинішній президент не може ставити собі в заслугу всі ці позитивні моменти, хоча однозначно буде це робити…
Віталій Павлишин
P.S. Більше думок про зустріч у Вашингтоні, - сьогодні, о 19:15 у проєкті "Говорить Великий Львів" на телеканалі NTA.Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"