НТА > НОВИНИ > Львівські новини > Релокація на захід. Як підприємства змінюють прописку і кого беруть на роботу

Релокація на захід. Як підприємства змінюють прописку і кого беруть на роботу

Кожен тиждень повномасштабної війни вартує національній економіці понад 50 млрд гривень. І це без врахування збитків від руйнувань. За місяць війни бізнес втратив більше, ніж за 2 роки пандемії

473

Чимало підприємств припинили свою діяльність через активні бойові дії. Дехто на певний період. А частина і досі не виробляє продукцію. Тож експерти констатують: за місяць війни український бізнес втратив більше, ніж за два роки пандемії.

За оцінками Національного банку, під час війни економіка України втрачає 50% “невиробленого” ВВП. Тобто кожен тиждень бойових дій обходяться національній економіці у понад 50 млрд грн.

Урешті частина підприємств із областей, які зачепили бойові дії, потрохи переселяються у західні області. Люди ж у пошуках роботи – близько половини українців зізналися, що або втратили місце праці, або ж не отримують зарплату.

Релокація з Дніпра і шанс нову роботу і заробіток

Микола Скрипник – переселенець із Слов’янська. У 2014-му чоловік вже тікав від війни. Історія повторилася. Пробувши місяць під постійними обстрілами, сім’єю вирішили виїжджати з Донецької області. Жіноча частина родини перебралася закордон. А Микола зі синами – у Львові. Чоловік каже: довго шукав роботу.

«Урешті з Дніпра переїхала фірма і взяла на роботу. Спеціалізація – налагоджувальник деревообробних  станків. У Слов’янську я працював на меблевій фірмі, а ще з виробництва скла», –  розповідає Микола Скрипник, який зараз влаштувався комплектувальником на підприємстві.

Чоловік каже: у Львові дуже подобається, але чимало друзів, попри небезпеку, вже повернулися додому на схід. Не всі змогли знайти тут житло та роботу.

 На виробництві матраців Микола працює вже кілька днів. Каже, добре, що є фірми, які готові давати роботу – і переселенцям, і місцевим.

«Львів – це кайф. Навіть просто душа відпочиває від тієї краси, від тих людей, від того всього що є у Львові. Маленька доня Анна-Марія у Швеції, їй 8 років буде. Поки нема аргументів, щоб повертались. Але, може, тут почну заробляти нормально, то й скажу: приїжджайте сюди», – ділиться планами на майбутнє та враженнями від Львова Микола Скрипник.

Тут же працює і львів’янин Андрій Шандарівський, який втратив роботу із початком війни. Два місяці не працював зовсім. Зараз опановує нову професію.

«Прийшов на співбесіду, подивився, що, як, до чого, спитали, що вмію робити. Сказав, що їжджу на карі. Але готовий вчитися і працювати. Ще в процесі все, але помаленьку працюємо», – розповідає Андрій Шандарівський.

Тепер на підприємстві трудяться мешканці різних регіонів України.

«Знайомимось між собою.  Хлопці, з якими я зараз, з Херсона. Є тут і львівські», – додає Андрій Шандарівський.

Ідея перевезти обладнання та створити нову філію на заході країни прийшли до власників підприємства після простою роботи у кілька місяців в Київській області.

«Коли все почалося, дуже важко було прогнозувати якесь майбутнє. Тому це стратегічне рішення, бо треба працювати, створювати продукт, зберегти обладнання, кадри. Ми всім нашим працівникам пропонували переїхати також, але більшість залишились, бо родичі, старі батьки», – розповідає керівник виробництва львівського відділення компанії Максим Калинич.

Наразі підприємство ще не функціонує на повну потужність. Люди вчаться працювати з обладнанням, адже воно специфічне, з електронним керуванням. Щотижня добирають 2-3 працівників та навчають. А от львівську інфраструктуру керівники хвалять.

«Уже більше місяця готову продукцію випускаєм на продаж, також і для волонтерів працюємо. У Львові добре працювати,  розвинена інфраструктура. А ще є допомога – з транспортом, з кадрами. Підтримує нас держадміністрація», – додає  Максим Калинич.

На Львівщину переселилися майже 160 компаній

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Львівщину вже переїхали 158 компаній.

«Це дуже багато. Львівщина наразі є лідером з релокації серед усіх інших областей. Компанії запустили процес виробництва, і вже виробляють першу продукцію», – коментує  керівник відділу інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації Орест Фільц.

Також у роботі перебувають ще 899 заявок від підприємств з різних областей України. Здебільшого, це Київщина, Одещина та Дніпропетровщина.

«Станом на зараз, якщо не помиляюсь на територію взагалі Західної України релоковано десь в межах 600 компаній, і тому вони розкидані по всій території України», – додає керівник відділу інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації Орест Фільц.

За даними опитування експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua, половина (53,1%) компаній, які досі не працюють, взагалі не готові робити будь-які прогнози. Розглядати можливість відновлення своєї діяльності вони планують лише після закінчення війни. Водночас кожна п’ята компанія з тих, які зараз не працюють, може відновити свою комерційну діяльність у найближчі два місяці. Ще 10 % планують повернутися до роботи впродовж пів року.

Щодо можливості відновлення бізнесу та доходів довоєнного рівня, то трохи більше половини допускають такий сценарій. Інші або не готові робити прогнози на післявоєнний час, або не мають змоги відновитися взагалі.

«Ми створили телеграм-канал, до якого можуть доєднатись мешканці Львівщини, де викладали інформацію про компанію, про їхні параметри, що їм необхідно. Мешканці мають змогу запропонувати свої приміщення, свої об‘єкти під релокацію», – каже керівник відділу інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації Орест Фільц.

Влада сподівається, що максимальна кількість підприємств, які не можуть повноцінно працювати у східних, південних чи північних областях, зможуть переїхати на захід країни. Адже без запуску великого бізнесу економіка працювати не зможе.

Юлія Бундз

 

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі