НТА > НОВИНИ > Львівські новини > Російська загроза. Львівський ринок оренди житла змінився за кілька днів

Російська загроза. Львівський ринок оренди житла змінився за кілька днів

Потенційне переселення мешканців інших областей уже позначилося на варті оренди житла у Львові

3094

Посольства до Львова, дипломати до Львова, та й українці з інших міст – теж до Львова. Ринок нерухомості відреагував на події останньому тижні – лише за кілька днів у цінах на оренду помешкання зафіксували суттєві зміни.

Що про це кажуть ріелтори? Який розвиток подій прогнозують економісти? І що саме змінилося у цінах на оренду житла за останні кілька днів? Усе це і більше з’ясовували журналісти програми «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).

Велике переселення і ціни на житло

Ріелтори констатують: ціни на оренду нерухомості у Львова збільшилися на 15-20%. При цьому критично швидко – лише за кілька днів. Кількість охочих перебути складні часи у столиці Галичини – чимало.

Жанна – родом із Мелітополя, а живе у Києві та Львові. Саме тут почувається безпечніше. Каже, хоч і не ріелтор, утім тільки за останній місяць до неї вже звернулися 15 людей по допомогу: знайти житло для оренди чи купівлі.

«Знайома з Мелітополя просила з’ясувати чи можна щось у Львові купити за 20 тисяч доларів, аби перевезти всю свою сім’ю сюди. Вони живуть за 100 кілометрів від військових подій, це дуже ризиковано залишатися там. Інша сім’я з Києва попросила мене знайти одну квартиру в оренду і дім під Львовом», – розповідає медіаконсультантка, яка переїхала з Києва до Львова і допомагає друзям знайти житло у місті Лева Жанна Шевченко.

План «А», а саме переселення у Львів, запустили в багатьох ІТ-компаніях. Працівникам із регіонів, де є загроза нападу, пропонують переїхати до західних областей країни або ж до Європи. Однак, кажуть, зайвої паніки наразі нема. Охочих на переселення поки не багато.

«Ми готуємо для них робочі місця в офісі. Допомагаємо із переїздом, шукаємо житло та покриваємо перші витрати, вартість дороги», – розповідає головний виконавчий директор у ІТ-компанії Оксана Скомська.

Також завчасно обговорили можливість працювати дистанційно. Згодом проведуть лекцію для працівників щодо надання домедичної допомоги.

«Чому так акцентуємо, що треба зберігати спокій? Бо ми працюємо, сплачуємо податки. А від цього також залежить і функціонування ЗСУ, всієї країни. Акцентуємося на тому, щоб робота не припинялася», – додає головна виконавча директорка в ІТ-компанії Оксана Скомська.

Орендують житло здебільшого на 2-3 місяці

Більшість людей, каже ріелторка Тетяна Мурадова розуміють, що напруга рано чи пізно спаде, тож орендують помешкання здебільшого на 2-3 місяці. Місяць проживання у Львові їм обходиться в середньому 400-500 доларів. До прикладу, в польському Вроцлаві ціни від Львова не дуже відрізняються. А от у Кракові в середньому місяць проживання обійдеться у 700-800 доларів.

«Умовно клієнтів можемо поділити на дві категорії: це окремі особи або пари, яких керівництво відправляє до Львова, щоб перебути неспокійні часи сам тут. І друга категорія клієнтів – великі сім’ї. Або дві сім’ї. Друзі, наприклад», – розповідає ріелторка Тетяна Мурадова.

Хто заможніший чи коли кілька родин кооперуються до спілки – розглядають варіант оренди цілого будинку. Цікавляться такою пропозицією мешканці і східних областей, і центральних. Здебільшого це ті, хто є гнучким до змін у житті. Це підприємці та айтівці.

І економісти, і ріелтори прогнозують, що після зникнення загрози російського вторгнення, ситуація із цінами на ринку оренди стабілізується. При цьому наголошують: економічні наслідки така ситуація для України матиме. Наприклад, іноземці вже виставляють на продаж свої квартири. А дехто відмовляється від своїх попередніх планів вести будівництво на Львівщині. До прикладу, підприємства чи заводу.

«З одного боку, йде нагнітання і це змушує переїжджати людей, посилювати попит на житло. А з іншого – відтік інвесторів, адже інвестиційний клімат погіршився в Україні», – коментує ситуацію на ринку нерухомості економіст Ігор Лисий.

«Люди, які мислять раціонально, певний час побудуть у Львові. Натомість ірраціональні, на яких впливає паніка, їхатимуть аж за кордон. Зрештою, ринок стабілізується. Просадки великої не буде», – додає ріелторка Тетяна Мурадова.

Водночас ціни на придбання нерухомість у Львові за ці кілька днів не зросли. Натомість квадратні метри дорожчали впродовж останніх кількох місяців – ще з кінця 2021 року. Одна із причин – попит на купівлю помешкання у Львові мешканцями інших областей, які таким чином вкладають  заощаджені кошти.

Також на вартість «квадратів» вплинуло подорожчання енергоносіїв, будівельних матеріалів, податки.

Юлія Бундз

 

 

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
3
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
2

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі