НТА > НОВИНИ > Економіка > РФ штучно створює дефіцит газу в ЄС заради запуску «Північного потоку-2»

РФ штучно створює дефіцит газу в ЄС заради запуску «Північного потоку-2»

261

Восени Євросоюз підійде до початку опалювального сезону з надзвичайно низькими запасами у підземних сховищах газу.

Про це повідомляє Deutsche Welle. Наприклад, в Австрії, де розташований принципово важливий для російського газового експорту хаб у Баумгартені, вони заповнені поки лише на третину, хоча звичний на початку серпня рівень становив приблизно дві третини.

Наполовину порожні, що теж вкрай незвично, підземні сховища газу в Німеччині значною мірою контрольовані «Газпромом». А Німеччина має найбільші в усьому ЄС потужності для зберігання природного газу.

Незважаючи на те, що Німеччина і США домовилися не запроваджувати нових санкцій проти газопроводу «Північний потік-2», ціни на газ не знизилися, а навпаки – ще більше зросли. Це пов’язано з тим, що наприкінці липня «Газпром» скоротив, а в перших числах серпня частково припинив закачування газу в свої європейські підземні сховища газу.

Все це відбувається на тлі зниження поставок до Європи скрапленого природного газу приблизно на 20 відсотків порівняно з минулим роком, оскільки основні виробники воліють зараз постачати до Азії, де ціни на газ злетіли вище за європейські.

У Німеччині в цьому побачили недвозначний сигнал: найбільший постачальник газу в ЄС, що контролює приблизно 40 відсотків ринку, вже цієї осені і взимку твердо має намір постачати європейським клієнтам передовсім своїми двома трубопроводами дном Балтійського моря («Північний потік» і «Північний потік-2»), звівши до мінімуму постачання колишніми транзитними маршрутами, зокрема, й територією України.

Однак експерти вважають, що розрахунок «Газпрому» на те, що до їхнього прискореного заповнення вже найближчими місяцями на повну потужність підключиться «Північний потік-2», видається досить ризикованою грою ва-банк.

І справа тут не у можливій політичній протидії проєкту з боку Конгресу США чи низки країн Євросоюзу, а суто у юридичних процедурах. Адже швейцарська компанія Nord Stream 2 AG, яка належить «Газпрому», домагається визнання її незалежним оператором газопроводу.

Це потрібно для того, щоб вивести «Північний потік-2» з-під дії третього енергопакету ЄС, оскільки в іншому разі російський концерн зможе використовувати потужності газопроводу лише наполовину. На ухвалення відповідного рішення та його узгодження з Єврокомісією закон відводить німецькому регулятору – Федеральній агенції з мереж – багатомісячний термін.

Словом, на європейський ринок газу чекають щонайменше декілька місяців крайньої невизначеності. Експерти прогнозують, що «безпека поставок може стати цієї осені і взимку важливою темою».

Але це означає, що в Євросоюзі автоматично з новою силою спалахне і дискусія про енергетичну співпрацю з Росією, про рівень залежності від російського газу і, цілком імовірно, про те, чи не було стратегічною помилкою надання «Газпрому» 2014-го року контролю над особливо великими газосховищами в Німеччині.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі