НТА > НОВИНИ > Кримінал > Розслідувати до кінця вбивство Чорновола – реально. Інтерв’ю з Миколою Голомшею

Розслідувати до кінця вбивство Чорновола – реально. Інтерв’ю з Миколою Голомшею

Як проходило слідство, чому виникла версія про вбивство кастетом і чому досі вбивць В’ячеслава Чорновола не знайшли – нові деталі резонансної заяви від ексзаступника генпрокурора

315

Кілька днів тому інфопростір облетіли ймовірні деталі вбивства В’ячеслава Чорновола. Їх озвучив ексзаступник генерального прокурора Микола Голомша. Він заявив, що лідера «Народного руху України» вбили ударами кастету по голові. Уже наступного дня в Офісі генпрокурора відреагували: слідство перевіряє версію про умисне вбивство лідера  «Народного руху України» В’ячеслава Чорновола, але даних про «удари кастетом» у матеріалах немає.

Як проходило слідство, чому виникла версія про кастети і чи є шанси таки повністю розслідувати справу Чорновола, – Микола Голомша ексклюзивно розповів під час ефіру проєкту «Говорить Великий Львів» (щочетверга на NTA).

– Чому Ви саме зараз вирішили розповісти про ці факти?

– Насправді я не заявляв спеціально зараз. Це мене запросили на програму до Остапа Дроздова. І впродовж усього періоду, коли я був причетний до розслідування вбивства В’ячеслава Чорновола з 2007 по 2009 рік, коли ми встановили, що В’ячеслав Максимович був убитий, від тоді я постійно говорю про це. Тільки ніхто цього це не чув.

Мені не пощастило розслідувати цю справу від початку, щоб її по гарячим слідами можна було розкрити. Але я і мої товариші ніколи не сповідували політику щось приховувати.  Коли у 2007 році ми почали оглядати всі матеріали кримінальної справи, то побачили фальсифікацію огляду місця події. Були вирізані цілі фрагменти, укрито ряд фактів. З цього приводу ми почали розслідування, порушили справу.

Ми встановили, що подушки безпеки були відключені. Але матеріали про це зникли. Також  ми допитали судово-медичного експерта, якого вдалося «розколоти». Він нам розповів, що не підписував висновок розтину, він узагалі не брав у ньому участі. Просто підписав фальшивку, яка й досі лягає в основу всіх експертиз.

Удари наносилися послідовно

Я не одразу був переконаний у вбивстві, адже було рішення про ДТП. Але хто мене переконав остаточно – це фізикотехнік. Експерт. Чистий фізик. Він досліджував череп Чорновола і встановив чотири лінійні ушкодження на потиличній ділянці голови. Під час ДТП удар відбувається одномоментно – навіть якщо це чотири ушкодження. Вони отримуються в один момент. Цей експерт же довів нам, що удари наносилися послідовно. Він пояснив, яким чином розходилося павутиння в кістках черепа. І я повірив йому. Такий самий удар був нанесений у лобну ділянку голови водія.

Паралельно ми перевіряли момент гибелі Шолома, який був основним свідком ДТП. Провели ексгумацію його тіла та знайшли в його кістках залишки важких металів. Ми одразу зрозуміли, що це було отруєння. Ми встановили, що туди заїжджали машини представників міліції, що це були номери прикриття. З цього приводу порушили три кримінальні справи по відношенню до міліції, фальсифікації експертизи та її матеріалів.

– Чим вони завершилися?

– Висунули версію, що Чорновола усунули як кандидата у президентських виборах. І така версія мала право на життя. Був слідчий Павло Дембіцький, який має такі ж переконання, що і я. Був Володимир Пружина, який очолював оперативну службу, і Сергій Войченко, якому я доручив розслідувати стеження за В’ячеславом Максимовичем упродовж його передвиборчої кампанії.

Міжнародна експертиза підтвердила: це не було просто ДТП

Ми призначили комплексну міжнародну автотехнічну експертизу, яка показала, що водій не був причетний до злочину. Виключили можливість руху 180 км на годину, впевнилися, що було умисне перекриття дороги. Тобто експерти довели, що це не була проста аварія. Ми закрили справу про ДТП на основі міжнародної експертизи. Всі експерти дійшли висновку, що водій Чорновола не мав можливості уникнути зіткнення.

Тоді ми почали докопувати до істини у справах Гонгадзе, Івасюка, Ющенка… І одномоментно у мене всі справи відібрали, віддали іншому заступнику. Всі слідчі групи поміняли.

Я не кажу, що ми би швидко це розкрили справу, показали би майстер-клас. Бо цей злочин був скоєний не українськими спеціалістами. Але мотив злочину нам був зрозумілий. У той час «Народний рух України» мав гарну кадрову політику і дуже непокоїв Росію. Але на превеликий жаль ця тема обірвалася. І сьогодні знову хочуть розповідати байки, що провели відповідну експертизу на отих фальшивих даних.. Більше того, начебто Тараса Чорновола не знайшли, коли проводили ексгумацію тіла його батька. Самі зробили щось, і начебто це «щось» підтвердило, що не було вбивство. Я ж переконаний з тих матеріалів, які вивчав, це було вбивство

– В Офісі генпрокуратури вже відреагували на Вашу заяву. Оцей епізод, який Ви розслідували, що ще хтось наносив удари – це в який момент відбувалося, адже в машині ще був уже покійний прессекретар Чорновола, який тоді вижив. Як це могло відбуватися?

До речі… Ми п’ять разів домовлялися із прессекретарем зустрітися, він відчував потребу у спілкуванні. Але завжди йому щось перешкоджаю. Я мав цілий ряд питань до нього. А щодо того, як все могло відбутися…

Коли є розслідування замовного вбивства, пошуки ліквідатора, спеціаліста спецслужб, то завжди бачимо, що у таких випадках не буває безконтрольного пострілу чи щоб не було контрольного перегляду. Це все лічені секунди, щоб все перевірити і поставити крапки. Була інформація, що був там автомобіль… Це треба було все розслідувати. І зараз треба розслідувати.

Нам досі хочуть розказувати байки

Я не стверджую категорично, що знаю, хто це зробив. Але всі ми тоді знали, що за Чорноволом було стеження – увесь час його кампанії. Ми мали намір знайти документи. Був розроблений цілий план дій, щоб проводити виїмки, обшуки в разі потреби. Але… Коли справу забрали, вона розслідувалася однобоко, на мій погляд, по накатаній.

– І в 2014 році цю справу взагалі закрили через термін давності…

– Так, за заявою Генпрокуратури. Але є акт судової експертизи. І цей акт ніхто не знищить, ніхто не вкраде. Є виписки з нього – про чотири лінійні ушкодження, коли експерт сказав, що це схоже на кастет. Він вказав на індивідуальні особливості цього предмету. І всі ушкодження мали однаковий характер. І коли можуть розказувати байки, що це сталося під час розтину черепа… Такого не буває. Методика розтину черепа всім відома.

– Чи аналізували Ви справу Петра Машерова, який у 1999 році претендував на посаду генпрокурора? Також було ДТП, “камаз”, темрява…

– Ми піднімали всі випадки схожі. Адже тоді ми не мали досвіду вбивств представниками спецслужб. Тільки кримінальними елементами. Але на превеликий жаль при Януковичу було взагалі ліквідовано криміналістику, а всі вбивства передали органам внутрішніх справ.

– Ось що написав пресцентр офісу Генпрокуратури у відповідь на вашу заяву: «У матеріалах немає інформації про ушкодження, які мали б ознаки ударної дії тупого предмету з обмеженою травмуючою поверхнею, в тому числі “кастета”». Тобто даних про це нема в справі?

– Це предмет для службового розслідування і притягнення до відповідальності. Бо в матеріалах було все.

– Хто міг дати команду забрати ці документи?

– Генеральний прокурор. Тоді це був  Олександр Медведько. Хоча, переконаний, що це ідея була не його. Це був кабінет міністрів Януковича. Був корпоратив. Це була система…

– Чи реально поставити крапки над «і» в таких історіях?

– Ставити крапки над «і» в часи Януковича було складно. І ртуть у себе в кабінеті знаходив… Але зараз усе інакше. Зараз розв’язані руки. Має бути тільки бажання гаранта Конституції – дати відповідні доручення, поставити це пріоритетом, поставити собі це за обов’язок. І тоді буде розслідування.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі