НТА > НОВИНИ > Суспільство > Сексизм у рекламі. І трохи про політиків та їхні “жарти”

Сексизм у рекламі. І трохи про політиків та їхні “жарти”

В Україні заборонили показувати перевагу однієї статі над іншою, стереотипні ролі чоловіків та жінок, а також насилля за ознакою статі

138

Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт, який забороняє сексизм у рекламі. Депутати підтримали введення у законодавче поле таке поняття як «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі».  Це означає, що в Україні у рекламі заборонено показувати перевагу однієї статі над іншою, стереотипні ролі чоловіків та жінок, а також насилля за ознакою статі.

Обережно, сексизм!

Тепер пів оголене жіноче чи чоловіче тіло у недоречному контексті – поза законом.

Що вважається сексизмом

«Коли в рекламі використовуються натяки на сексуальні стосунки, але при цьому вони ніяк не пов’язані із товаром, який рекламується. Наприклад, дівчина в спідній білизні, в купальнику зображена на рекламі піноблоків або  послуг із страхування, нерухомості. Наступний прояв сексизму в рекламі – це пропаганда насильства за ознакою статі, або коли в рекламі зображуються певні стереотипні уявлення про роль жінки чи чоловіка. Зокрема, коли дівчат зображують інфантильними, а чоловіків як тих, хто добуває на прожиття для родини, але у той же час не може собі абсолютно зварити борщу або доглянути за малечею, за маленькою дитиною», пояснює  голова громадської організації «Гармонія рівних» Олександра Голуб. 

Здебільшого рекламодавці використовують жіноче тіло, аби привертати увагу до свого товару. Навіть не розуміючи, що такими діями нав’язують суспільству певні стереотипи.

Сексизм – це  ціла система із стереотипів, положень та культурних традицій, за якими представники однієї статі мають перевагу над іншими.

В Україні ж здебільшого чоловіки мають таку перевагу над жінками. Із сексизмом стикаються чи не у кожній сфері. Гучними скандалами відзначаються і топ-політики:

Сексизм у політиці: «Я пожартував!»

 У січні 2011-го тоді ще тоді чинний гарант, а потім президент-утікач Віктор Янукович некоректно висловився про жінок на форумі у Давосі. Перед іноземними лідерами Янукович заявив, що чудовою приманкою для туристів буде краса роздягнених українських жінок.

 «Почнеться тепло і в містах українських почнуть роздягатися жінки. Побачити таку красу – це чудово», – зазначив Віктор Янукович. Своєю заявою він прирівняв українок до об’єктів, якими можна полюбуватися як експонатами.

Торік у червні мережу сколихнув сексистський скандал із участю голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії і його заступника Олександра Корнієнка. На оприлюдненому відео депутати нібито обговорюють свою колегу з фракції. А також вживають означення, які можна розцінити як сексистські і непристойні: «Піддута, звичайно, трохи», «Тон too much», «Баба робоча… як корабельна сосна».  Згодом Корнієнко визнав факт сексизму та перепросив.

 «Форму для вираження свого захоплення я обрав не дуже доречну, місцями не однозначну, а місцями просто образливу, яка дійсно може сприйматися як сексизм», – зазначив Корнієнко.

У зашкварі відзначився і депутат Верховної Ради Олександр Дубінський ще до початку роботи у парламенті. Тоді він оприлюднив у мережі фото із підписом: «Вибираємо помічниць. Прошу нижче ніж 175 сантиметрів не турбувати». Після звинувачень у сексизмі він вибачення не попросив, а сказав – це жарт і ті, хто його не зрозумів, не мають почуття гумору.

Нещодавно у прямому ефірі одного  телеканалів  виникла суперечка між спікером делегації Тристоронньої контактної групи Олексієм Арестовичем та народною депутаткою від партії “ЄС” Іриною Геращенко.

«Ви до рівня жіночої общаги докотилися! ПТУ-ушної такой» , – звернувся до Ірини Герашенко Олексій Арестович. Вона відповіла: «Мені хотілося б, щоб на ці жіночі «общаги» відреагувала віце-прем’єр з євроінтеграції. Щоб дала вам і вашим колегам в кулуарах характеристику щодо відвертого хамства і сексизму».

Депутатка додала, що це негідний рівень комунікації найвищої інституції держави. 

Лави сексистів поповнив і президент України Володимир Зеленський.

 «Хай жінка перше… Та почекайте, ви ж не жінка, ви  ж людина серйозна»,так сказав гарант, коли йому ставили питання і один з чоловіків перебив жінку, яка почала говорити.

Це було торік у лютому  на Всеукраїнській нараді працівників вугільної галузі України. Відео інциденту швиденько видалили з просторів Інтернету. Втім це не перший ляп гаранта. Перед цим у червні у Парижі  він назвав українських жінок брендом держави.

Сексизм і вплив на психічне здоров’я

Тож законопроєкт, який ухвалила Верховна Рада щодо реклами, є одним зі способів боротьби із сексизмом.

Олександра Голуб каже: це явище є шкідливим та впливає на самооцінку і ментальне  здоров’я.

«Ці всі штуки дуже сильно впливають на нашу свідомість, навіть якщо ми вважаємо себе захищеними від цього інформаційного шуму та сміття. Ми маємо боротися з сексизмом, бо це, в першу чергу, про неповагу. Якщо ми говоримо, що ми поважаємо одне одного незалежно від статі, від віку, від майнових наших здібностей, то маємо боротися із сексизмом. Та не маємо права закривати очі на те, що половина цього суспільства – жінки – зневажаються», – наголошує вона.

Якщо ж ви побачили у рекламі ознаки сексизму, – пояснюють правники, то слід її зафіксувати:  сфотографувати, заскрінити чи  запам’ятати адресу і звернутися з цим до Держпродспоживслужби. У випадку порушення підприємець заплатить штраф та прибере рекламу. За сороміцьку рекламу закон передбачає штраф у 10 мінімальних зарплат, тобто близько 60 тис. гривень.

Статистика сексизму

 Рада Європи вирішила ухвалити Рекомендацію із запобігання та боротьби з сексизмом через ці цифри:

  • 80% жінок зазначали, що зіткнулися з такими явищами як «менсплейнінг» (зневажливе пояснення з боку чоловіків, що ґрунтується на уявленнях про жіночу некомпетентність) та «ментераптінг» (перебивання жінок чоловіками, обумовлене ґендерною зневагою на роботі).
  • У Франції 50% молодих жінок нещодавно відчули несправедливість чи приниження через свою стать.
  • У Великій Британії 66% опитаних 16-18-річних дівчат стали жертвами або свідками використання сексистської лексики в школі.
  • Деякі групи жінок, як-от молоді жінки, політикині, журналістки чи громадські активістки, є особливими мішенями для сексизму.

Експерти підсумовують: окремі вияви сексизму разом утворюють атмосферу залякування, страху та невпевненості. А сексистські жарти призводять до толерування насильства, переважно стосовно жінок і дівчат. Від цього явища можуть страждати й чоловіки та хлопці, якщо вони не відповідають стереотипним ґендерним ролям.

Віра Лабич

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Коментарі