НТА > НОВИНИ > Економіка > Що з цінами на нерухомість. Локдаун в Україні перенесе здачу нових будинків на декілька місяців

Що з цінами на нерухомість. Локдаун в Україні перенесе здачу нових будинків на декілька місяців

137

Ймовірний осінній локдаун збільшить обсяги відкладеного попиту на нове житло. Відтік покупців на первинному ринку може скласти в середньому до 50-60%, переважно в об’єктах економ- і комфорт-класу на стадіях будівництва до 1-го року.

Такий прогноз для UBR зробив керівник Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрій Піта.

Активність на первинному ринку за підсумками вересня пішла на спад: рівень попиту в найбільших містах знизився в середньому на 10-15%. Локдаун може посилити цей процес, вважає експерт.

«Цінова політика забудовників залишиться без змін. Але при цьому варто відзначити два важливі аспекти: рівень знижок на первинному ринку за повної оплати вартості квартири може скласти 10%, а також те, що навряд чи хтось із девелоперів наважиться переписати цінники», – наголосив Юрій Піта.

Питання ведення будівельних робіт буде цілком залежати від рівня жорсткості обмежень (цілком можливо, що на будівництво введуть обмеження за аналогією з 2020-им роком).

Повна зупинка будівельних робіт терміном на 1-1,5 місяця може позначитися на кінцевому терміні здачі об’єкта (мінімум плюс 2-3 місяці до запланованого терміну).

Крім того, додав Юрій Піта, спливе на поверхню питання наявності коштів для будівництва: це може стати проблемою для 20-30% споруджуваних об’єктів.

Також не втратило своєї актуальності і питання реформування містобудівної сфери. Поки що не ухвалені відповідні законопроєкти, і поки вони не вступили в силу, говорити про те, що всі головні проблеми на ринку вирішені – не варто.

«Природно, це зараз є непрямі причини можливих затримок із введенням об’єктів в експлуатацію, але прямо вони можуть торкнутися близько 5-7% від усіх об’єктів, будівництво яких перебуває на завершальних етапах», – зазначив експерт.

Учасники вже готуються до локдауну, як до чогось невідворотного. У той же час у бізнесу, в тому числі у будівельних і девелоперських компаній, поступово виробляється «імунітет» на будь-які обмеження.

Але в цьому випадку багато чого буде залежати і від жорсткості обмежень.

«Для забудовника насамперед важливим є питання ведення будівництва, а не тимчасове падіння попиту. Адже для потенційного покупця дуже важливо, наскільки девелопер готовий до локдауну, чи немає у нього проблем з будівництвом, чи не заморозить він свій об’єкт», – підсумував Юрій Піта.

Нагадаємо, що останнім часом експерти відзначають підвищення вартості нерухомості на вторинному ринку. Ріелтори зазначають, що найбільшим попитом користуються малогабаритні квартири радянської типової забудови – хрущовки, брежнєвки, чешки і таке інше.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі