НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > «Сімейний» і пацієнт у час ковіду. Відповіді на найпоширеніші питання від лікаря Заставного

«Сімейний» і пацієнт у час ковіду. Відповіді на найпоширеніші питання від лікаря Заставного

Вакцинація, ковід-сертифікати, обстеження і не тільки. З якими проблемами звертаються люди до сімейних лікарів

912

Лікування ковіду вдома, вакцинація, сертифікат про щеплення, чи потрібен аналіз на антитіла, завантаженість медиків первинної ланки – одні з найчастіших запитань, з якими пацієнти звертаються до свого лікаря

Як оптимально розв’язати поточні проблеми – поради від відомого львівського сімейного лікаря Ігоря Заставного.

Усе, що треба знати про ковід удома

Сьомий день ковіду – переломний

Насправді такої критичної ситуації, як є зараз, ніколи не було. Молоді люди, діти хворіють. І перебіг ковіду, за моїми відчуттями, зараз  важчий.

За загальноукраїнською статистикою, до 18% пацієнтів хворіють важко. Всі випадки середньо важкого і легкого перебігу ми беремо на себе, це наша функція, інакше б лікарні за місяць були б переповнені  

Найпоширеніші скарги, як і при багатьох вірусних інфекціях: загальна слабість, ломота, підняття температури тіла. Кашель з’являється пізніше. А от втрата запаху і смаку не є аж такою суто характерною для коронавірусної інфекції.

Переломний день, згідно з науковою літературою, – сьомий. Опісля, зазвичай, починає розвиватися запалення легень, і стан може або піти на покращення або на погіршення.

Що робити пацієнтові у разі симптомів, схожих на ковід

Ми рекомендуємо у більшості випадків, щоби людина прийшла на прийом. Не виходимо зараз до людей додому. Лише до тих, які не можуть самостійно прийти.  По-перше, вдома на 40% вища вірогідність лікарської помилки, по-друге, дуже високий ризик інфікування лікаря.

Ми всі вакциновані, тому це не загрожує нашому життю, якщо ми захворіємо. Просто тоді ми випадаємо з процесу допомоги людям, і всі інші лікарі відповідно стають перенавантажені. Тому у разі симптомів, краще записатися до свого лікаря через рецепцію.

Якщо у вас лише нежить і більше нічого не турбує, то вартує дійсно вдома посидіти, попромивати ніс і поспостерігати 2-3 дні за своїм станом, щоб зайвий раз нікуди не ходити, щоб не наражати себе і когось на небезпеку.

Краще, щоб був бодай один прийом, де лікар дасть рекомендації, внесе інформацію в електронні медичні записи. Рекомендуємо, щоб люди писали про свій стан нам на вайбер, і навіть, якщо сімейний лікар не відписує, але він бачить, що все добре

Поради при неважкому ковіді

Вірусна інфекція респіраторна  фактично нічим не лікується, крім вашого власного імунітету. Для сильного імунітету треба:
 • багато відпочивати;
 • уникати фізичного перенавантаження;
 • вживати достатню кількість рідини;
 • часто провітрювати приміщення, в якому перебуваєте;
 • за потреби приймати парацетамол або ібупрофен;
 • лежати на животі, так краще вентилюються нижні відділи легень, тому нижчий ризик розвитку запалення легень.
Пильнувати за небезпечними ознаками:
 • головокружіння, от коли людина сидить або лежить і в неї крутиться голова – це вже може бути небезпечно;
 • температура, вища за 39 градусів, яка не збивається парацетамолом або ібупрофеном;
 • відчуття спантеличення, ніби тебе різко розбудило з глибокого сну;
 • задишка, коли треба часто дихати, коли не може людина надихатися;
 • діарея упродовж кількох діб;
 • сухий кашель безупину, що людина навіть не може говорити;
 • У таких випадках треба повідомити свого сімейного лікаря.

Достовірною ознакою для госпіталізації є падіння показника кисню нижче за 92%. Але треба правильно користуватися пульсоксиметром: сидячи, рука на твердій поверхні, бажано перед тим палець протерти спиртовою серветкою і міряти 60 секунд кисень. Якщо гелевий лак на нігті, то є секрет – палець можна перевернути догори. Буває таке, що людина йде по вулиці вдягає пульсоксиметр  дивиться: «Ой, 90!». А в неї руки холодні. Та й на ходу це робити не правильно.

Коли писати лікарю, коли телефонувати, а коли йти на прийом

Сімейні лікарі завантажені, ще й сертифікати

82-88% людей з коронавірусною інфекцією лікуються у сімейного лікаря. А ще ж є пацієнти з хронічними захворюваннями, люди, яким потрібно виписати рецептами, лікарняні, вакцинація від коронавірусу, видача сертифікатів. Та й рутинна вакцинація не припинялась, яка має йти за календарем, – це все велике навантаження на сімейних лікарів.

Важливі активність і автономність. Згенеруйте сертифікат в «Дії». Не вдається на смартфоні і на 40-ий раз згенерувати, то згенеруйте в «Дії» через комп’ютер. Якщо і там не вдається, то пишіть в «Дію», там є служба підтримки. Одна вакцинація теж генерується, тож нема потреби йти до сімейного лікаря.

Якщо можете, просто зніміть навантаження з сімейних лікарів таким чином. Інакше ми цей період не переживемо, сімейні лікарі вигорять, підуть з роботи, люди залишаться взагалі без медичної допомоги

Лікар не відповідає пацієнтові. Що робити? Раджу людині заздалегідь запитати у лікаря: що я маю робити у різних життєвих ситуаціях? Різні лікарі вирішують це по-своєму. Хтось каже, наприклад, на вайбер написати. Лікар читає повідомлення і якщо дійсно є якась нагальна ситуація, то відписує. А хтось одразу просить їхати в лікарню.

У випадку небезпечних ознак – викликати швидку!

Вакцинація проти ковіду

Чи варто обстежуватись перед вакцинацією проти ковіду

Вакцинація у цивілізованому світі – це рутинна нормальна процедура, але, на жаль, ми перетворили її в якусь надзвичайну подію.

Жодних обстежень перед вакцинацією проходити не потрібно! Пояснюю чому: кожне обстеження має два показники – чутливість і специфічність. Скільки фіктивно-позитивних результатів того обстеження ми будемо мати? Кожне обстеження треба застосовувати з розумом. Часто здають коагулограму (комплексний аналіз крові – ред.) та інші обстеження. Якщо коагулограма змінена – це не протипоказ до вакцинації, бо у вакцин немає підвищеного ризику тромбоутворення.

Була інформація стосовно рекомбінантних вакцин АстраЗенеки, але це теж не підтвердилося. Є певні дані скандинавів, що в них ніби після АстраЗенеки підвищувався рівень тромбоутворення, і там заборонили цю вакцинацію до результатів розслідувань. Насправді у вакцини немає підвищеного ризику тромбоутворення.

Натомість, якщо людина без вакцинації, є ризик що вона захворіє у тяжкій формі, і тоді ризик тромбоутворення вже дійсно існує.

До вакцинації треба ставитися спокійно, а не проходити все можливі обстеження.

Чи потрібні перед вакцинацією обстеження на антитіла до COVID-19

Цей аналіз може помилятися, бо має високий рівень похибки – перше. А друге: якщо є високі антитіла, то від вакцини вам нічого не буде, просто їхній рівень ще зросте. І при наступному спалаху, який, радше за все, буде навесні, ви все нормально перенесете, навіть якщо захворієте.

Чи просили фіктивну довідку про вакцинацію

Думаю, що у нашій амбулаторії і в мене особисто таке реноме, що всі люди знають: нема сенсу ходити за «липовими» довідками, тому що ми можемо і поліцію викликати. Один раз було, але людина дуже вчасно зрозуміла і швидко втекла.

Я чув про такі факти. І це ситуація жахлива! Це кримінальний злочин – і  як для людини, яка просить, так і для медичного працівника, який це видає. За це треба нести відповідальність.

Люди мають зрозуміти, що вони не куплять собі життя, а тільки папір. І за це може прийти неприємна розплата, тому не вартує цього робити

Чи важлива ковід-вакцинація вагітних і дітей

Вакцинуватися можна на будь-якому терміні вагітності. Доведено, що мРНК вакцини є безпечними для вагітних. Уже введено 7 мільярдів доз різних вакцин.

По-друге, таким чином ви захистите свою майбутню дитину від можливого потрапляння коронавірусної інфекції під час пологів. Це важливо, адже дитина, яка хворіє в перші дні коронавірусом,  – це не дуже добра історія. Думайте не лише про себе, а й про майбутню дитину.

Тішить, що збільшилась кількість людей, які вакцинують своїх дітей. Багато хто зрадів, бо раніше дзвонили й питали: «Коли вже можна?».

Цивілізований світ йде до того, що зараз хочуть опустити межу для дітей із 12 до 5 років. Якщо дозволять, ми дуже швидко теж влиємося в цю спільноту і будемо опускати віковий ценз.

Є категорія людей, які кажуть: «Уже і за дітей взялися». Тут питання: наскільки ви хочете захистити своїх дітей. Я розумію, що є страх, але проблема в тому, що мало хто хоче брати на себе відповідальність. А тут треба брати на себе відповідальність – за своє здоров’я і своїх близьких, своїх рідних

Яку вакцину обрати для щеплення

На даному етапі немає якихось досліджень, яка вакцина краща, а яка гірша, яку застосовувати в якому віці.

Є вакцини, які мають нижчу так звану імуногенність, тобто нижчий рівень імунітету виробляють. Але вони теж всі ефективні. Є вакцини, які вищий рівень імунітету виробляють. Тому правило просте – краща та вакцина, яка є в доступі, щоби не чекати і не наражати себе на небезпеку!

У березні я вакцинувався «АстраЗенекою», бо тоді нічого не було більше. І я би не чекав в житті на якусь іншу вакцину

За два роки в нас були сумні моменти. Наприклад, під час попередніх спалахів, коли ще не було вакцин, старші люди сім’ями помирали.  Це були складні моменти. У вакцинованих я таких історій не зустрічав.

Є приємні моменти, коли телефонують люди, особливо старші, і кажуть: «Дякуємо, що ви нас тоді «заставили» вакцинуватися, бо, думаємо без вакцинації нас би певно вже не було тут». Це дуже приємно. І це найважливіша роль сімейної медицини. Ми врятували людей шляхом вакцинації – і вони живуть щасливі, бавляться з внуками, з дітьми. Це нас заставляє працювати далі.

Жанна Ліщенко

 

Оцініть новину
Клас!
4
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі