НТА > НОВИНИ > Новини світу > Скандинавський стиль проти коронавірусу. Чи підійде Україні

Скандинавський стиль проти коронавірусу. Чи підійде Україні

Три скандинавські країни та Ісландія вже оголосили про скасування карантинних обмежень чи про суттєві пом’якшення

282

Одразу три країни Скандинавії – Данія, Швеція та Норвегія – практично одночасно повідомили про скасування або ж усіх, або великої частини карантинних обмежень. Країни повертаються до ритму життя у передковідний період. Так само вчинила ще раніше й маленька Ісландія.

Який він – цей скандинавський стиль боротьби із коронавірусом, чи не зарано скандинави зняли маски. А ще до чого тут норки та їх вакцинація. NTA також взяв коментарі у експертів щодо того, чи необхідно Україні брати за приклад скандинавський варіант долання ковіду.

Скандинавський стиль у хронології 

Перша в Європі – Ісландія

Ісландія з 26 червня 2021 року скасувала всі обмеження щодо COVID-19. Мешканці країни відтоді, за словами міністра охорони здоров’я, можуть не носити масок та дотримуватися безпечної дистанції від інших людей.

Як пише Reuters, Ісландія добре боролася із спалахом COVID-19 за допомогою суворої системи тестування та відстеження, але протягом останнього року кілька разів запроваджувала обмежувальні заходи, щоб стримувати спалахи інфекції.

«Ми відновлюємо суспільство, в якому ми звикли жити і до якого ми прагнули», – сказав міністр охорони здоров’я Сванді Сваварсдоттір.

Карантинні заходи, що діяли дотепер, включали обмеження для публічних зборів та дотримання соціальної дистанції два метри.

Уряд заявляє, що 87% ісландців отримали першу дозу вакцини проти коронавірусу, що є одним із найвищих показників серед країн світу.

Станом на 30 вересня в Ісландії повністю вакцинувалися 80,38% дорослого населення.

Другою стала Данія

У Данії були повністю вакциновані майже три чверті дорослих, а показники госпіталізації від Covid-19 – низькі, тому уряд ухвалив рішення з 10 вересня скасувати карантинні обмеження, запроваджені раніше через пандемію COVID-19.

Масові заходи, на кшталт дискотек чи матчів данської вищої футбольної ліги, тепер можна відвідувати, не пред’являючи COVID-паспорт про підтвердження вакцинації, одужання від хвороби чи негативного тесту.

Скасовані також зобов’язання носити маску.

Причиною відмови Данії від коронавірусних обмежень став високий рівень вакцинації від COVID-19, зазначив наприкінці серпня данський міністр охорони здоров’я Магнус Хейніке. В країні повністю вакциновані 83%  населення віком від 12 років.

Які обмеження ще діють

Водночас зберігаються обмеження на в’їзд до Данії. Вони залежать від країни, з якої прибуває людина. Німецькі подорожні, наприклад, зобов’язані пройти тест на коронавірус. Ця вимога, однак, не стосується приїжджих з федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн, що межує з Данією.

Для громадян України Данія є відкритою із 17 липня. Як повідомив раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, для в’їзду до Данії українцям потрібно  зробити тести на коронавірус перед мандрівкою та після прибуття до країни

«Данія відкривається для всіх типів подорожей українців вже 17 липня з 16:00. Безвіз як у старі-добрі часи»,  – написав у своєму Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Якщо людина подорожує літаком, то другий тест можна здати безкоштовно одразу в аеропорту.

Третя – Норвегія

Уряд Норвегії за рекомендацією органів охорони здоров’я скасовує майже всі карантинні обмеження, що діяли у зв’язку з епідемією коронавірусу. Зазначається, що принаймні першою дозою щеплені вже понад 90% дорослого населення.

Як повідомила прем’єр-міністр країни Ерна Сульберг,обмеження перестануть діяти з 25 вересня.

«Тепер ми можемо жити майже так само, як жили до початку пандемії», – заявила Ерна Солберг.

Прем’єрка зазначила, що «жити з вірусом» доведеться, мабуть, ще багато років, люди і далі будуть заражатися і хворіти, проте ефект від вакцинації дозволяє більше не вдаватися до надзвичайних заходів.

У Норвегії, за її словами, принаймні першою дозою щеплені вже понад 90% дорослих, відтак за місяць вони будуть вже повністю захищені. Це свідчить про те, що пандемію в королівстві вдалося взяти під контроль

Ерна Сульберг зазначила, що обмеження знімаються для громадян окремих муніципалітетів, які в разі потреби можуть посилити умови карантину. Тепер у країні дозволять займатися спортом на відкритому повітрі і проводити змагання, організовувати масові заходи і не дотримуватися вимог щодо соціального дистанціювання.

Які обмеження ще діють

Прем’єр-міністр уточнила, що деякі обмеження залишаються:

  • відвідування повинні бути обмежені п’ятьма гостями на додаток до тих людей, які вже живуть разом;
  • переноситься час припинення продажу алкоголю з півночі до 22:00;
  •  вільний в’їзд до Норвегії буде забезпечений тільки певній, «найбільш важливій» для країни, категорії осіб.

«У країну зможуть в’їхати співробітники, які строго необхідні для забезпечення продовження діяльності на норвезьких робочих місцях. Ризик відкриття кордонів для дуже великої кількості людей наразі дуже великий», – зазначила Ерна Сульберг.

Швеція – четверта

29 вересня Швеція скасувала більшість обмежень та рекомендацій щодо коронавірусу. Зокрема, мешканці цієї країн тепер зможуть відвідувати розважальні заклади та поступово повертатися до своїх робочих місць, інформує The Local.

Пандемічні обмеження більше не поширюються на бари і ресторани. Раніше у цих закладах необхідно було уникнути скупчення. Гості мали тримати відстань не менше метра до інших груп. Також не дозволялось більше восьми осіб у приміщенні.

Скасовуються обмеження щодо проведення заходів. Раніше на закритих заходах дозволялося не більше 300 учасників, а на відкритих – не більше 3 тисяч відвідувачів. Інші обмеження включали максимум 50 осіб на приватні заходи, організовані в орендованих приміщеннях. Тепер ці обмеження скасовані. Можна проводити великі концерти, спортивні матчі та інші заходи.

Крім того, скасовується більшість рекомендацій для населення, в тому числі щодо можливості працювати з дому і дотримуватися дистанції в громадських місцях.

Зазначимо, що уряд Швеції з весни 2020 року радив усім працювати вдома, якщо це дозволяла специфіка роботи. Ця рекомендація також скасована з 29 вересня, але Агентство охорони здоров’я порадило роботодавцям впроваджувати повернення до фізичних робочих місць поступово. А якщо у працівника є симптоми Covid-19, то він повинен працювати вдома.

Які обмеження ще діють

Люди, які не були щеплені проти Covid-19, повинні триматися на відстані від людей, що не входять до їхнього найближчого оточення, навіть після 29 вересня. Влада неодноразово заявляла, що це означає, що нещеплені дорослі тепер повинні уникати ресторанів, нічних клубів і масових заходів.

Одна з рекомендацій, яка все ще діє у Швеції для всіх громадян після 29 вересня – залишатися вдома, пройти обстеження та уникати спілкування з іншими людьми, якщо у в особи з’явилися симптоми Covid-19.

Нагадаємо, що Швеція вакцинувала від Covid-19 83% населення у віці понад 16 років однією дозою і 76% – двома дозами.

Фінляндія  – до кінця жовтня

У Фінляндії частка повністю вакцинованих від коронавірусу досягла 70,2% серед дорослих і підлітків від 12 років – категорій, серед яких дозволені щеплення від Covid-19, повідомляє Yle.

Частка вакцинованих принаймні однією дозою у цій групі досягла 84%.

В уряді встановили як маркер для скасування всіх коронавірусних обмежень охоплення вакцинацією 80% населення віком від 12 років, і сподіваються, що цієї мети можливо досягнути до кінця жовтня.

Інститут громадського здоров’я (THL) вже пом’якшив рекомендацію щодо маскового режиму. Фактично використання маски залишається «на власний розсуд» і рекомендоване у місцях підвищеного ризику – громадський транспорт та інші закриті простори зі значним скупченням людей.

У той же час, регіональні органи влади можуть додатково встановлювати свої рекомендації, так само як роботодавці або організатори масових заходів.

Також анонсували пом’якшення карантинних обмежень у ресторанах і барах – з 1 жовтня вони можуть працювати на годину довше, до 1 години ночі, а також скасовується заборона на караоке і танці. У регіонах з кращою епідемічною ситуацією скасовують усі обмеження на час роботи.

Мутований коронавірус та норки

Данія

У Данії  минулого року в кількох сотень осіб виявили мутований коронавірус, який пов’язували із норковими фермами. Вважали, що мутована інфекція у норки поширюється на людей і послаблює здатність до вироблення антитіл. Відповідно, зараження новим варіантом коронавірусу у Данії викликало побоювання щодо дієвості вакцин від COVID-19, які розробляють в різних країнах. Оскільки новий вірус вважали небезпечний для людей,  у країні вирішили знищити всіх норок.  Так, в кінці минулого року у Данії знищили понад 15 мільйонів норок після виявлення серед них хворих на мутований штам коронавірусу.  А фермерам пообіцяли 100% компенсації за вбитих тварин.

Також Данія продовжила заборону на розведення норок аж до 2023 року.

Зазначимо, що Данія є одним з найбільших експортерів норки у світі та виробляє близько 17 мільйонів хутра на рік. Значна частина експорту припадає на Китай і Гонконг.

За даними ВООЗ, інфікування норок коронавірусом зареєстрували окрім Данії ще у таких країнах, як  –  Нідерланди, Іспанія, Швеція, Італія, США , та ін.

Фінляндія

Фінляндія знайшла інший спосіб боротьби з мутованим вірусом у норок, який є небезпечний для життя людей.  Ця країна стала першою в Європі, де  вже найближчим часом  будуть щепити норок від коронавірусу. Вакцину FurcoVac протестували на фермі в Центральній Остроботнії та в лабораторії Гельсінського університету. За результатами випробувань реакція тварин на препарат була визнана задовільною.

Фахівці ВООЗ кажуть, що в інших тварин загроза передачі коронавірусу менша, ніж у норок.

Досвід скандинав для України. Що говорять експерти

Головна епідеміологиня Львівської області Наталія Іванченко-Тімко зазначила, що кожна країна має свої показники, свій рівень захворюваності і свою дисциплінованість.

«Враховуючи нашу охопленість щеплень, ми не можемо з них брати приклад щодо відміни карантинних обмежень.  Зокрема, на Львівщині провакциновано лише  21 % дорослого населення», – зазначила епідеміологиня.

Наразі, за її словами, планують робити різні заходи та спостерігати, наскільки це можливо і як це вплине на здоров’я людей.

«Ми уже рік та вісім місяців живемо в умовах експерименту. Вірус новий. Та досвід показує, що чим менше обмежувальних заходів, тим більше росте захворюваність.  Єдиний спосіб – вакцинуватися. Коли 80 % дорослого населення буде вакциноване, то ризик поширення хвороби зменшиться», – розповіла Наталія Іванченко-Тімко.

Також вона зауважила, що ніхто ніколи не гарантує, що вакцина на 100 % захистить. Теоретично вона захищає на 95 %. Завжди буде тих 5 % людей, які можуть захворіти.

«Але однозначно у вакцинованих хвороба протікає легше. Серед померлих жодного вакцинованого, на щастя», – зазначила Наталія Іванченко-Тімко.

Лікар зауважила, що основними симптомами коронавірусу сьогодні є: нежить, охриплість голосу, сухий кашель, температура тіла до 37,5 %.

«На сьогоднішній день будь-які симптоми застуди  розцінюються як коронавірус і потребують самоізоляції», – повідомила Наталія Іванченко-Тімко.

Завідувачка 4-го відділення Львівської інфекційної лікарні Таміла Алексанян вважає, що великий відсоток щеплення у скандинавських країнах та, відповідно, відміна карантинних заходів – це дуже правильні кроки.

«Коли більшість населення вакциновані, то можна знімати обмеження. Звичайно, що ніхто не знає, як надалі будуть розвиватися події, але такої великої кількості пацієнтів, як зараз спостерігають, зокрема, у Львові, точно б уже не було. Прогнозую, що ця хвиля буде сильнішою, ніж попередня. І затягнеться вона довше», – зазначила Таміла Алексанян.

Ситуація, за її словами,  наразі дуже погана: «Люди стоять у черзі. Відкривають нові лікарні. Лікарі не встигають приймати пацієнтів. Зокрема, наше відділення на 60 ліжок, а у нас 64 хворих. Ми поставили додаткові ліжка у двох кімнатах, коридорах. Це ж ненормальна ситуацію».

Лікар зауважила, що в основному в лікарні лежать люди не щеплені.

«Не щеплені переважно люди старшого віку. Так склалося у нас, що молоді люди є більш прогресивні, вони йдуть у найближчі пункти та щепляться, але не завжди із собою беруть батьків, дідусів, бабусь… Населення, яке має 60 + в основному не щеплене», – зауважила Таміла Алексанян.

За її словами, хто провакцинований також хворіє, але або у легкій формі  вдома, або якщо й потрапляє у лікарню, то швидко виписується.

«Зокрема, потрапив у лікарню чоловік, якому 80 років. Він щеплений двічі «АстраЗенекою». Відпочивав у Трускавці та заразився. У нього почалося легке покашлювання, незначне першіння у горлі, і він звернувся  до нас та ліг у лікарню. Він переніс ковід дуже легко. Ми його тримали у лікарні кілька днів тільки тому, що чоловік має цукровий діабет, і на фоні ковіту цей цукор треба було привести до норми. Якби він був не щеплений, то на 99 % загинув би», – розповіла Таміла Алексанян.

Вона зауважила, що українцям безперечно потрібно щепитись. «Люди, які уже перенесли ковід, вони знають, що це таке і як це тяжко, вони в першу чергу, навіть не задумуючись, ідуть та роблять щеплення. Вважаю, що обов’язково мають бути щеплені люди віку 60 +, бо вони в основному дають величезний відсоток смертності», – зауважила лікар-інфекціоніст.

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі