НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Сон, онкологія, ковід. Чому ми неправильно спимо. Правда від сомнолога

Сон, онкологія, ковід. Чому ми неправильно спимо. Правда від сомнолога

Культура сну впливає на нашу молодість і здоров’я. А навіть звичайне хропіння, зайві декілька годин сну чи години недосипання щодня є причинами багатьох захворювань.

2095

Здавалося б звичайний недосип вагомо погіршити наше самопочуття не може, проте саме культура сну впливає на нашу молодість та здоров’я. Ба більше, звичайне хропіння, зайві декілька годин сну чи години недосипання щодня є причинами багатьох захворювань. Відтак, важкі захворювання, постійна втома, надмірна вага можуть бути наслідками того, що сон порушений.

Про те, як правильно спати, чому недосипання є небезпечним і як сон впливає на ковід розповів лікар-сомнолог, президент ВГО “Українська асоціація медицини сну” Юрій Погорецький в інтерв’ю для NTA.

Які проблеми можна набути чи вирішити через сон

У групі людей, які пересипають, більше інсультів, інфарктів

– Не можна порушувати сон. Частина нашого життя – повноцінний 8-годинний сон. Це золота істина. Треба навчитися спати. 22:00-6:00 – це найоптимальніший час для сну. Довгожителі живуть у цьому режимі. А з ритму нас вибиває не лише недосипання, а також пересип. Тобто багато спати також шкідливо. Навіть у групі людей, які пересипають, – більше інсультів, інфарктів, гіпертонії, цукрового діабету, депресії, ніж у групі недосипу.

Не розуміючи цих правил в юності, починаємо втрачати свій сон і молодість. Йдеться про те, що хвороби Альцгеймера, Паркінсона, маразм закладаються вже з молоду, коли ми працюємо чи вчимося ночами. Нам здається, що ресурсів у нас достатньо. Але якщо є безсоння і воно продовжується більше 3-5 років, то після цього відновити сон буде важко, а відтак, наростає смертність в групі безсоння.

85% причин безсоння – через порушення дихання уві сні

– Банальне хропіння або підхропування, а потім тимчасове припинення дихальних рухів (апное) порушує сон. Якщо в будинку є один хропун, то не спить повноцінно ніхто. Це називається синдромом рикошету хропіння. Хропіння і апное сьогодні успішно лікується без операцій чи таблеток – механічним шляхом (сіпап-терапія).

Зараз ще діє постковідний синдром, тому прогресує депресія серед молоді. Якщо навіть хтось не перехворів на ковід, то через локдаун збив свої циркадні ритми. Бо можна працювати дистанційно, тобто пізніше встати і пізніше лягти. І тут порушується сон, навіть у тих, в кого він був нормальний.

Для чого нам мелатонін уві сні

– Близько 23:00, коли ми вже спимо, отримуємо свою максимальну дозу гормону мелатонін, який виробляється в тиші і темноті. Змістити цю точку неможливо. В цій точці, в момент першого циклу глибокого сну, виробляється гормону мелатонін в 6 разів більше, ніж за всю ніч. Тому якщо людина лягає пізно, то вона пропускає найважливіший момент – вироблення гормону мелатонін. А він відповідає за імунітет і профілактику онкології. Мелатонін також відповідає за вироблення тестостерону і за лібідо у жінок, за спокій, мудрість, таланти, здоров’я. Тому цей гормон називають гормоном щастя.

Онкологія і сон

– Найскладніша професія серед жінок – це стюардеси, оскільки вони мають збій циркадних ритмів, джетлаг. Вони хоч і можуть спати по 7-8 годин, але циркадні ритми за ними не встигають підтягуватися. Особливо це стосується трансконтинентальних перельотів. Тому онкологія молочної залози в стюардес трапляється у 10 разів більше, ніж в інших професіях серед жінок.

Чим небезпечна гіпоксія

– У 2019 році Нобелівська премія була пов’язана з вивченням гіпоксії (кисневе голодування — патологічний стан, під час якого тканини і органи недостатньо насичуються киснем), яка призводить до активізації онкології і зниження імунітету. Гіпоксія активізується у хворих вночі, які мають дихальну недостатність через хропіння та/або апное. Зайва вага, метаболічний синдром, аритмія, гіпертонія – це все пов’язано з гіпоксією.

Сон і коронавірус

– Мелатонін відповідає за імунітет. Тому поганий сон знижує імунітет і підвищує ризик захворіти на ковід або мати ускладнення після нього. Постковідний синдром знову ж таки супроводжується збоєм циркадних ритмів, а ще додалося переведення годинника і перше, що з’являється – це депресія, в’ялість, втома, дратівливість.

У багатьох постковідних пацієнтів “Лабораторії сну” виявляється, що дихальна недостатнісь була у них ще задовго до ковіду через хропіння і апное, про яке вони не здогадувалися. А коли з’являється ковід, то він вражає легені, а це призводить до погіршення гіпоксії, а вона призводить до інсультів, інфарктів,, тромбоутворення, що і є головною причиною смерті пацієнтів з ковідом. Тобто групам ризику по ковіду рекомендовано в плановому порядку заздалегідь проходити обстеження та ліквання порушення сну і дихання уві сні.

ВООЗ тільки нещодавно, у вересні, дала пораду: треба навчитися спати, це як профілактика ковіду та запобігання його ускладнень.

У групі ризику інфікування коронавірусом–  люди з хронічними захворюваннями, зокрема, гіпертонією. А 80% гіпертоніків мають порушення дихання уві сні. Такі пацієнти мають ускладнення, тому смертність серед цієї групи висока.

Для чого нам пульсоксиметр у сні

– Варто зрозуміти, що таке пульсоксиметр. Лікарі ще рік-два тому не знали що це таке. Тільки в реанімації його використовували. А це предмет, який має бути у кожної людини. Пульсоксиметр – це перший інструмент діагностики поганого сну. Рекомендовано у сплячого періодично вимірювати рівень кисню в крові. Бо у пацієнтів “Лабораторії сну” виявляється втрата кисню до 50-60% кисню, якщо у пацієнта є апное, і при тому, що у нього немає ковіду.

Надмірна вага і сон

– Найбільша група пацієнтів у мене – Itівці, які працюють вночі. Один із наслідків порушення сну – це людина худне або набирає вагу. У нас був випадок: хлопець важив 217 кг, він змінив спосіб життя, почав нормально спати і харчуватися. Почав працювати гормон мелатонін, а під його впливом гормон лептин, який допомагає схуднути уві сні. Він схуднув на 119 кг за 4 роки. Важив 217 кг, а зараз – 98.

Правила здорового сну

Діти ростуть уві сні

– Діти мають лягати спати о 21:00. У них також виробляється мелатонін, а з ним також соматотропний гормон росту. Діти дійсно ростуть уві сні.

Порушення сну також є у багатодітних мамочок та вагітних. До слова, 52% вагітних хроплять. Під час вагітності вони набирають вагу, починають хропіти і з’являється гіпоксія, яка у 50% випадках є причиною викиднів або передчасних родів. Тому категорично рекомендовано обстеження для виявлення та лікування дихальної недостатності з перших днів вагітності.

Погіршення сну також мають і молоді мами через хронічний недосип – 4-5 годин. Це призводить до психоневрологічних розладів, до снодійних антидепресантів, розлучень. Тому родичам рекомендують давати молодим мамам повноцінний сон – 7-8 годин.

Без пересипів на вихідні

– Потрібно розуміти, наскільки сон важливий і діагностувати проблеми. Не можна займатися самолікуванням, використовувати пігулки, снодійні, антидепресанти самостійно. Спочатку обстеження. Чим гірша у житті ситуація, тим жорсткіша має бути дисципліна сну – без пересипів на вихідні. Якщо у людини правильний сон у будні, то у суботу та неділю потрібно зберігати такий же ритм життя. Також тим, у кого здоровий сон, можна одну годинку сну надолужити на вихідні дні.

У робочі дні, якщо не вдалося виспатися, то рекомендовано після обіду 45 хв -1 год поспати. Це дозволить значно відвищити роботоспроможність та бадьорість.

Водні процедури, тантричний секс – ритуали перед сном

– Для сну важлива фізична активність, прогулянки 6-6,5 км вдень, вправи з йоги, дихальні вправи. Водні процедури, легкий тантричний секс – це частина ритуалу перед сном. Рекомендовано вести щоденник сну: фіксуйте позитивні моменти денного життя, що покращують сон, а негативні моменти – аналізуйте і ліквідуйте їх. Також у кімнаті мають бути штори. Вранці їх відкрити і світле небо загальмує гормон мелатонін і ви швидше прокинитеся. Почне активізуватися гормон кортизол.

Телефонам і планшетам у спальні не місце

– Світло екрану телефону збуджує центр зору і, відповідно, сенсор сну. Після цього ми втрачаємо до 60% вироблення гормону мелатонін. Коли ви навчитеся правильно лягати спати, то мозок налаштується, мелатонін все сам зробить. Ви будете самі прокидатися і не будете спати ще 5-10 хвилин після будильника. Мозок сам вас розбудить.

Найстарша група у мене 80-95 років. Налагодивши сон, вони протягом 3-4 місяців повертаються у молодість на 10 років. Тобто мозок можна відновити, тому починаємо цінувати рівень кисню в крові – 96-98, і кожен міліграм мелатоніну.

Валерія Рабінович

Оцініть новину
Клас!
5
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі