НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Створену львівськими вченими вакцину від COVID тестують у Польщі

Створену львівськими вченими вакцину від COVID тестують у Польщі

Головні переваги львівської вакцини – вона набагато безпечніша, дешевша й простіша за закордонні аналоги

2514

Українська вакцина на дріжджах від COVID-19, яку розробили науковці Інституту біології клітини НАН України у Львові, проходить тестування на мишах у польському інституті у Гданську на імуногенність.

Вакцина на дріжджах

Торік у вересні Інститут біології клітин НАН України у Львові отримав ґрант близько 10 мільйонів гривень на розробку вакцини від коронавірусної інфекції. Львівські біологи створили продуценти вірусних білків на основі дріжджів. Проєкт, розрахований на півтора року, вже на стадії завершення. Дослідження проводять у Польщі, бо в Україні немає відповідних лабораторій.

«Ця вакцина становить собою білок або декілька білків коронавірусу, у першу чергу білок «шипа». Найважливіше, щоб там був рецептор, та ділянка, якою той вірус хапається за рецептор людських клітин в альвеолах легень. Але, додатково, ми ще синтезуємо на спеціальних дріжджах, гуманізованих, які модифікують білки, ще інші білки коронавірусу. Ця суміш більш ефективно діятиме, викликаючи появу антитіл», – розповів керівник Інституту біології клітин у Львові, академік Андрій Сибірний Радіо Свобода.

“Якщо вакцина виявиться ефективною і виявиться безпечною, то розробку мають розглядати на рівні уряду. І, звичайно, вакцина має згодом тестуватися на добровольцях», – повідомила в ефірі “Народного Толк-Шоу” наукова співробітниця відділу молекулярної генетики та біотехнології інституту біології клітини НАН України Роксолана Василишин.

Головні переваги львівської вакцини від коронавірусу – вона набагато безпечніша, дешевша й простіша за закордонні аналоги.

«Дріжджові штами безпечніші, їх легше культивувати. Зараз здебільшого для вакцин від коронавірусу використовують ссавців чи комах. А це додаткові кошти на їх вирощування. З дріжджами простіше, нам просто потрібні тільки великі об’єми ферментеру», – додала науковець.

Зараз експерименти на завершальному етапі у Польщі. Перевірку проводять на звичайних мишах. Результат буде відомий через два-три тижні. Далі польські науковці продовжать експеримент уже на трансгенних мишах, які вразливі на людський коронавірус. Їх заражатимуть вірусом і вводитимуть вакцину. Львівський інститут закуповує мишей у США, вартість однієї – 180 євро, а їх потрібно десятки.

В Україні немає жодної лабораторії, яка розмножує коронавірус, це єдина лабораторія у Польщі.

Ефективність вакцини залежить від результату, але на перевірці вакцини на мишах львівський проєкт завершується.

«Дуже сумніваюсь, що Україна доведе справу з нашою розробкою, якщо вона буде успішною, на випуск очищених білків. Тому що це дорого і немає технології. Вакцину потрібно зареєструвати, а отримати міжнародний сертифікат надзвичайно складно. Китай цього досі не може зробити», – зауважив академік Андрій Сибірний.

Коли лабораторне дослідження покаже ефективність вакцини, її ще необхідно протестувати на приматах і добровольцях.

Варіант вакцини спреєм

Допоки у Польщі тривають дослідження української вакцини, львівські біологи подали ще одну наукову працю на черговий ґрантовий проєкт. А це друга вакцина від коронавірусу, яку можна виготовити, як спрей, мікстуру чи таблетки.

«Наш варіант є новітнім. Наразі ми не отримували фінансування на цей проєкт, але маємо позитивні напрацювання», – пояснює  Роксолана Василишин.

Її основа, як пояснили працівники інституту, це гуманізовані дріжджі, на поверхні яких частинки клітини «шипа» вірусу. Щоб отримати цю вакцину у великій кількості, потрібно виростити лише клітини дріжджів. А для цього використовують прості колби.

«Вакцина – це очищені вірусні білки. В Україні немає технології промислового випуску очищених генно-інженерних білків. Вся субстанція привозиться з-за кордону. Наш новий проєкт – це зробити пероральну вакцину, яка може використовуватись, як таблетка, мікстура чи спрей», – зазначив “Радіо Свободі” академік Андрій Сибірний.

Новий препарат на імуногенність львівські науковці теж досліджуватимуть у Польщі, якщо отримають черговий ґрант від Національного фонду досліджень.

Як відомо, в жовтні цього року міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що першу українську вакцину проти коронавірусу українці отримають вже на початку прийдешнього року. За його словами, у Харкові на підприємстві «Лекхім» почали налагоджувати лінію для виробництва вакцини CoronaVac. Але Україна фасуватиме китайську вакцину, тобто субстанцію привозитимуть з-за кордону і лише стерильно її розливатимуть.

Оцініть новину
Клас!
5
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
3

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі