НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Третя доза вакцини в Україні: кому потрібна і чому вона не бустерна

Третя доза вакцини в Україні: кому потрібна і чому вона не бустерна

Третя або додаткова доза вакцини проти ковіду вводиться лише окремим людям, які потребують додаткового захисту через стан здоров’я

3290

Додаткову третю дозу вакцини в Україні станом на ранок 18 грудня отримали 74 людини. Та наразі вона передбачена лише для окремих громадян. Натомість, бустерну дозу українців, за найбільш оптимістичними прогнозами, зможуть отримувати лише із середини січня.

Отже, що таке третя доза вакцини від ковід, хто може її отримати, – йшлося у «Підсумках. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).

«Додакова доза вводиться з метою кращого захисту осіб, які за станом свого здоров’я. наприклад імуноскомпрометовані особи мають нижчу ефективність вакцини порівняно з ефективністю вакцин  в загальній популяції», – пояснював міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Кому потрібна третя доза

Отже, згідно із наказом Міністерства охорони здоров’я третє щеплення від ковіду, незалежно від того, яким препаратом вакцинувалися раніше, отримають такі категорії людей:

  • – з ВІЛ-інфекцією або онкологією;
  • – пацієнти, яким трансплантували органи;
  • – ті, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію та ті, хто страждає від імунодефіцитних.

Для чого потрібна бустерна доза

За результатами  міжнародних медичних досліджень, через пів року після повного курсу вакцинації ефективність щеплень щодо попередження інфікування знижується приблизно на 40-43%, пояснює медичний директор 8-ої лікарні ПЕРШОГО ТМО Львова  Максим Павлов.

«Проте її ефективність щодо госпітальних ускладнень не знижується. Вона залишається стійкою на 90-93%. Третя доза є для того, щоб знизити відсоток інфікування», – уточнив лікар.

Для третьої дози краще використовувати мРНК вакцини, а саме Рfizer та Moderna. Та масове щеплення бустерною дозою для українців розпочнеться лише тоді, коли 50% громадян пройдуть повний курс щеплення. За прогнозами міністра Віктора Ляшка, це трапиться у січні-лютому наступного року, адже наразі лише 40% українців імунізувались від ковіду.

Для порівняння, в Ізраїлі без трьох доз вакцини вже не впускають у ресторани, крамниці, на  культурні заходи. Третю дозу громадяни цієї країни почали отримувати наприкінці літа. Так само ревакцинація або бустерна доза вже є обов’язковою для всіх повнолітніх громадян США.

Третя додаткова і бустерна дози вакцини: яка різниця

Як розповів DW голова НТГЕІ, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Щупика Федір Лапій, у своїх рекомендаціях експерти групи дали чітке визначення поняттям “додаткова” (третя доза для дводозних схем вакцинації, друга доза – для однодозної схеми вакцинації) та “ревакцинальна (бустерна)” дози.

  • Ревакцинальна (бустерна) доза – це та, яку вводять для посилення ефективності вакцини, що згасає з плином часу.
  • Додаткова третя  – це доза, яку вводять для досягнення кращого захисту в людей, які за станом здоров’я мають нижчу імунну відповідь на вакцинацію, наприклад онкохворі, ті хто перебуває на імуномодулюючій терапії чи люди похилого віку.

«Для таких людей дві дози вакцини є малоефективними, тому ми рекомендували додаткову дозу. Ця додаткова доза має вводитися через місяць після основного курсу вакцинації.  Бустерну  дозу ми рекомендували вводити через півроку після закінчення основного курсу. Для введення цих рекомендацій у дію треба наказ МОЗ», – пояснив Лапій.

Олеся Головач

 

 

Оцініть новину
Клас!
2
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
1
Злість
2
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі