НТА > НОВИНИ > Погода > Тропічні ночі та погодні “гойдалки”. Що буде з кліматом України наступні 50 років

Тропічні ночі та погодні “гойдалки”. Що буде з кліматом України наступні 50 років

791

Цього літа кліматичні зміни стали особливо помітними для людства. Смертельні повені у Німеччині, Австрії, Бельгії, Індії та масштабні лісові пожежі в Туреччині, США та Греції. 

Експерти стверджують, що світ накрила кліматична криза. Як ця криза зачепить українців, розповіла кліматологиня Світлана Краковська.

Різке потепління

Наперердодні експерти ООН опублікували висновки доповіді Міжурядової групи експертів з питань змін клімату, у якій йшлося, що середня глобальна температура до 2040 року може підвищитись на 1,5 °C. Таке підвищення температури може призвести до того, що люди вмиратимуть просто перебуваючи на відкритому повітрі.

За словами Краковської, коли ми маємо підвищення температури приблизно на 1,1 градуса, то кожен 1 градус дозволяє атмосфері втримувати більше вологи – приблизно на 7%.

“Чим більше вологи в атмосфері, тим більше води у хмарах. І коли ці хмари приходять на територію, де відбувається перехід термодинамічних умов, вони починають просто “випадати” зливами”, – пояснює вона.

Каковська каже, що людство довгий час на цій планеті спалювало викопне паливо. Відтак, ці гази потрапляли в атмосферу і парниковий ефект, про який розказують у школі, накопичувався:

“Так ми маємо, про що йдеться у звіті, перевищення температури в приблизно 1,1 градуса від доіндустріальних рівнів”.

Паводки в Європі були спрогнозовані

Кліматологиня пояснює, що кожна окрема подія, до прикладу лісові пожежі в Туреччині чи паводків у Німеччині, є наслідком кліматичних змін. Більше того, за її словами, практично кожну конкретну подію було спрогнозовано, рівень розвитку метеорології дозволяє це робити.

“Паводки в Європі та інших частинах світу були спрогнозовані”, – заявляє Краковська.

Погодні гойдалки – наслідок танення льодовиків

Краковська наголошує, що потепління швидшими темпами вже відбувається і буде відбуватись саме в полярних регіонах:

“Більшою мірою це впливатиме на північну півкулю, тому що там у нас океан і знов таки морська крига, яка вже тане”.

За словами кліматологині, чим менше стає криги, тим менше від неї відбивається сонячної енергії й більше поглинається океаном, що також пришвидшує потепління.

“Це якщо ми говоримо про полюси і про Північний полюс, бо це, звичайно, більшою мірою впливає на погоду і кліматичні умови в Україні”, – додала вона.

Ефект танення льодовиків на півночі– це якраз наші “гойдалки”: то холодно, то дуже гаряче, то не було снігу минулої зими, то випала велика кількість.

Клімат в Україні

Україна займає досить географічно складне положення, оскільки ми розташовані на лінії розмежування. Клімат може стати сухішим на півдні і вологішим на півночі водночас:

“…плюс Карпати, де повітряні маси піднімаються вздовж гір, охолоджуються і дають більше опадів”.

Утім Краковська переконана, що Україна має справді дуже гарне географічне розташування, саме тому, мабуть, пізніше за всіх відчула ці кліматичні зміни.

Як зміниться клімат України за наступні 50 років

Очевидно, що літо ставатиме все теплішим, як і зима.

“От про що ми точно можемо говорити, так це тропічні ночі – яскравий кліматичний показник. Це явище, за якого температура вночі не опускається нижче 20 градусів”, -розповідає кліматолог.

За її словами, колись в нас таких ночей було декілька і лише в південних регіонах – Крим, узбережжя Чорного і Азовського морів. Натомість зараз ми маємо їх і в Києві, і в Чернігові.

“І тропічних ночей ставатиме все більше. У південному регіоні до середини сторіччя вони триватимуть більше місяця”.

Також кліматичне літо в Україні, коли середньодобова температура перевищує 15 градусів, буде набагато довше. На півдні воно триватиме не три місяці, а п‘ять. Три з них з будуть з тропічними ночами.

“Але це за найжорсткішого сценарію – якщо нічого не робити. Я, чесно кажучи, дуже сподіваюсь, що такого не трапиться. Бо це буде пекло”, – зазначила Краковська.

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"