НТА > НОВИНИ > Новини політики > Творив новітню історію України та мріяв стати президеном. Ким був Євген Марчук

Творив новітню історію України та мріяв стати президеном. Ким був Євген Марчук

260

На 81-ому році життя помер четвертий прем’єр-міністр України та перший голова СБУ Євген Марчук. Людина, яка уособлювала цілу епоху в українській політиці, справжній державник та один з тих, хто творив новітню історію України – так про нього сьогодні згадують рідні, політики та соцмережі.

Коронавірусна хвороба загострила захворювання, на які страждав Марчук, та спровокувала гостру серцево легеневу недостатність.

Від першого голови СБУ до Секретаря РНБО

Народився Євген Марчук 28 січня 1941 року в с. Долинівка, Одеської області (нині Кіровоградська область). За освітою –  вчитель української мови і літератури.

З 1963 року був співробітником Комітету державної безпеки УРСР, а до червня 1991 року був першим заступником голови КДБ УРСР.

У біографії Марчука – робота у славнозвісному 5-му Управлінні з боротьби з антирадянською агітацією. “Однак я ніколи, слава Богу, не очолював його, а був одним із п’яти заступників” – розповідав Марчук. Уже в часи Незалежності деякі дисиденти твердили, що Євген Марчук врятував їх від заслання.

У 1991 році Євген Марчук став першим головою новоствореної Служби безпеки України і пропрацював на цій посаді до 1994 року. Після цього працював віцепрем’єром в кількох урядах, а в 1995 році, за президентства Леоніда Кучми, став керівником Кабінету Міністрів України.

Згідно з тодішнім законодавством, Марчук мав право балотуватися до Верховної Ради. У грудні 1995 року на довиборах до Верховної Ради був обраний народним депутатом у першому турі.  Через це у 1996 році Кучма звільнив Марчука з посади прем’єр-міністра. Утім, неофіційно тоді казали, що Марчука відправили у відставку через те, що він, мовляв, “займався своїм політичним іміджем”.

У 1999 році експрем’єр балотувався в президенти та був суперником Кучми. Тоді Марчук набрав 8,13% голосів у першому турі і посів п’яте місце. Цього ж року в листопаді Леонід Кучма призначив Марчука секретарем Ради національної безпеки і оборони.

Міністр оборони та конфлікт із Тузлою

У 2003-2004 роках Євген Марчук був міністром оборони України в уряді Віктора Януковича. Саме тоді відбулося протистояння між Україною та Росією навколо коси Тузла в 2003 році. Тоді російська сторона почала будувати дамбу в Керченській протоці.

Марчук розповідав, що “з великими труднощами” українській владі вдалося не допустити “гарячого розвитку цієї авантюри”.

Дії міністра оборони Марчука були спрямовані чітко на випередження, розповідав раніше в інтерв’ю ексзаступник міністра оборони Ігор Кабаненко.

“Це людина із чіткою державною позицією, державною мудрістю. Він працював на той період, якщо відстежити кроки, чітко на випередження. Випередження грає ключову роль”, – зауважив Кабаненко.

“Шкодую про те, що не став президентом”

У 2008 році Марчук, після досить непублічної діяльності, став радником Віктора Ющенка. А уже за президентства Петра Порошенка, у 2014 році очолив Міжнародний секретаріат з безпеки та цивільної співпраці між Україною та НАТО.

У 2015 році Порошенко призначив Марчука представником України у підгрупі з питань безпеки Контактної групи у Мінську, а у 2018 році представляв Україну на цих переговорах, замінивши Леоніда Кучму. На цій посаді він пробув недовго.

У 2019 році, в інтерв’ю виданню “Бульвар” Євген Марчук зізнався, що шкодує про те, що не став президентом.

“Багатьох помилок вдалося б уникнути…Найбільш фундаментальне питання – олігархат: у тому вигляді, в якому він у нас є зараз, його б не було. Люди багаті, як і в будь-якій країні, були б, але не олігархи”, – запевняв він.

Марчук також запевняв, що якби був президентом, він не допустив би анексії Криму, початок якій Росія намагалася покласти у 2003 році, захоплюючи острів Тузла.

“Росії важливо дискредитувати 30-ліття Незалежності України”

Місяць тому Євген Марчук дав інтерв’ю Радіо Свобода, в якому, зокрема, розповів, що Росії дуже важливо дискредитувати 30-ліття Незалежності України. Також за його словами, “росіяни можуть відреагувати у зовсім несподіваній сфері або навіть з білоруського напрямку”.

“Це я беру як гіпотезу, що можна з білоруського напрямку створити нам проблеми. Придумають чорт який привід…Я допускаю, що можуть бути серйозні акції проти України. Тим більше, що Росії дуже важливо дискредитувати 30-ліття Незалежності України”, – заявляв Марчук.

Любив джаз та світову класику

Журналіст Сергій Руденко, який збирав досьє на багатьох українських політиків, ще у 2006 році писав, що Марчук грав на баяні, займався ранковим бігом, плавав у басейні, відвідував тенісний корт. Ба більше, у молоді роки мав другий розряд по боксу.

У своїй бібліотеці мав усю європейську і світову класику, любив слугати  джаз та володів англійською та німецькою мовами.

Валерія Рабінович

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі