

Уже тиждень триває всеукраїнський страйк поліцейських, який підтримали й у Львові. Патрульні вимагають підвищення зарплатні, а не можливості «підпрацьовувати». Страйк назвали «тихим», адже розпочали його 20 грудня без особливої публічності через флешмоб.
Поліція страйкує – у чому суть флешмобу
Суть флешмобу полягає в тому, що тепер поліцейські складають протоколи тільки на грубі правопорушення – статті 130 і 124 КУПАП.
Зокрема, це керування транспортом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Також порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Натомість при дрібних правопорушеннях поліцейські користуються своїм правом на усне попередження.
Поліцейські кажуть, що їхній «тихий» страйк – це крик душі. Права провести повноцінний пікет вони не мають. Зрештою, як і відкрито заявляти про свій флешмоб. Бояться тиску.
Остап, який про роботу у поліції мріяв з дитинства, розповідає, що бути патрульним з кожним роком стає важче: робота виснажлива, небезпечна, але належної оцінки від держави не має.
«Передусім, це низька зарплата для патрульних. Із таким ризиком, з такою високою відповідальністю, як у патрульних, 13 тисяч гривень – це не зовсім та платня, за яку має працювати поліцейський. Ми щоночі, щодня виходимо на службу і ризикуємо своїм життям. Щоразу, коли вирушаєш на виклик, то не знаєш, що тебе чекає», – каже патрульний Остап.
Сума зарплатні у поліцейських не змінювалася з 2019-го року, хоча ціни в Україні від тоді суттєво зросли. Окрім того, зміни в патрульних можуть затримуватися на кілька годин: додому доводиться повертатися на таксі, адже громадський транспорт у цей час уже може не курсувати.
Замість більшої зарплати, хочуть відправити «на підробітки»
«Тихий» страйк підтримують майже всі патрульні Львова та інших областей України. На думку громадської активістки і журналістки Вікторії Балицької, «флешмоб толерантності до водіїв-порушників» назрівав давно.
«Що призвело до такого тихого страйку? Це обіцянка, що з нового року підвищать зарплату. Втім недавно міністр внутрішніх справ заявив, що, радше за все, ніякого підвищення таки не буде. Натомість розглянуть можливість для поліцейських підробляти у позаробочий час. Це, звичайно, як ляпас», – каже громадська активістка та журналістка Вікторія Балицька.
«Половина змін у місяць – нічні. Відомий факт, що час від часу трапляються ДТП за участі поліцейських. І часто причина – сон, який зморив патрульного. Це специфіка нашої роботи. Якщо ж поліцейським доведеться ще й десь підпрацьовувати, щоб утримувати сім’ю, то таких випадків побільшає. Це поганий принцип», – додає голова профспілки патрульних поліціянтів Львова та старший лейтенант патрульної поліції Львова Тарас Пристай.
У керівництві патрульної поліції говорять, що не можуть коментувати обурення працівників не можуть. Але підтримують їхнє бажання про підвищення зарплати.
Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"