

Головний бабак України, харківський Тимко ІІІ, спрогнозував, що весняне тепло у 2023 році настане у середині березня.
Свій прогноз Бабак зробив сьогодні, 2 лютого, на біостанції в Гайдарах, що на Харківщині, – повідомляє “Суспільне”.
“Тимко сказав, що весна настане обов’язково. Але не раніше, аніж за шість тижнів”, — розшифрував прогноз Тимка його доглядач Володимир Ронкін.
Також Тимку надали на вибір смаколики, аби він визначив, що треба їсти українцям, щоб бути здоровими: бабак обрав буряк.
Лапкою бабак погасив марки зі своїм зображенням.
“Ідея цього свята залишається незмінною — привернення уваги до біорізноманіття та збереження українського степу” (в Україні) — вважають співорганізатори заходу”, – коментують прогнози бабаків в Українському гідрометеорологічному центрі.
День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.
Понад пів року бабак Тимко перебував в окупації РФ в селі Нестерівка на Харківщині. У вересні село звільнили. За словами завідувача біологічної університетської лабораторії “Східні степи” Володимира Грубника, 70-80% прогнозів Тимка збуваються. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. У 2022 році Тимко ІІІ віщував, що весна буде нестабільною.
Що таке День бабака
Традиція виникла у США і досі є однією з найпопулярніших у країні. З часом вона полюбилася й в інших країнах світу. Зокрема, й в Україні. Задум полягає у тому, щоб визначити прихід весни за за поведінкою спеціально «призначеного» бабака.
Схожі традиції на День бабака в Європі сягають сивої давнини. Так, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. Древні римляни будували свій метеорологічний прогноз на поведінці розбудженого їжака, який бачив чи не бачив свою тінь і відповідно реагував. У Німеччині “синоптика” виконував борсук. До речі, саме німці і завезли цю традицію в США. Просто головну роль океаном відвели бабаку.
Перша згадка про День Бабака датована 1841 роком. Офіційним святом цей день став у 1886 році. Бабаку дали ім’я «Великий Філ — провидець із провидців, мудрець із мудреців, пророк із пророків». А місто Панксатоні назвали «Світовим центром погоди». Щороку зранку 2 лютого в Панксатоні збираються тисячі глядачів і чекають, яку погоду провістить Філ цього разу. Рівно о 7:25 Філа витягають із нори, і він робить свій прогноз. Якщо він бачить свою тінь, то лізе спати назад до нори. Це означає, що ще буде кілька морозних тижнів. Якщо ж день похмурий і бабак не бачить тіні – отже, йде рання весна. за статистикою, збуваються лише 39% прогнозів бабака.
В Україні погоду прогнозують бабаки у Львові та на Харківщині.
Народні прикмети і традиції 2 лютого
- який сьогодні день – такою буде й Масляна;
- вирує хуртовина – весна буде холодною;
- вдень яскраво світить сонце – літо буде дощовим;
- сонце – до червоної весни, похмуро – до затяжних морозів, вітряно – до сирого року;
- іній в цей день обіцяє осінні нічні заморозки;
- якщо почалася завірюха, то триватиме вона весь тиждень;
- у Єфимів день опівдні сонце – весна буде рання;
- у цей день втратити рукавицю – до бідності, поранити руку – до хвороби близької людини.
Фото: Суспільне
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі