НТА > НОВИНИ > Тимко спрогнозував, коли прийде весна: прикмети і традиції на День бабака

Тимко спрогнозував, коли прийде весна: прикмети і традиції на День бабака

378

Головний бабак України, харківський Тимко ІІІ, спрогнозував, що весняне тепло у 2023 році настане у середині березня.

Свій прогноз Бабак зробив сьогодні, 2 лютого, на біостанції в Гайдарах, що на Харківщині, – повідомляє “Суспільне”.

“Тимко сказав, що весна настане обов’язково. Але не раніше, аніж за шість тижнів”, — розшифрував прогноз Тимка його доглядач Володимир Ронкін.

Також Тимку надали на вибір смаколики, аби він визначив, що треба їсти українцям, щоб бути здоровими: бабак обрав буряк.

Лапкою бабак погасив марки зі своїм зображенням.

“Ідея цього свята залишається незмінною — привернення уваги до біорізноманіття та збереження українського степу” (в Україні) — вважають співорганізатори заходу”, – коментують прогнози бабаків в Українському гідрометеорологічному центрі.

День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.

Понад пів року бабак Тимко перебував в окупації РФ в селі Нестерівка на Харківщині. У вересні село звільнили. За словами завідувача біологічної університетської лабораторії “Східні степи” Володимира Грубника, 70-80% прогнозів Тимка збуваються. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. У 2022 році Тимко ІІІ віщував, що весна буде нестабільною.

Що таке День бабака

Традиція виникла у США і досі є однією з найпопулярніших у країні. З часом вона полюбилася й в інших країнах світу. Зокрема, й в Україні. Задум полягає у тому, щоб визначити прихід весни за  за поведінкою спеціально «призначеного» бабака.

Схожі традиції на День бабака в Європі сягають сивої давнини. Так, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. Древні римляни будували свій метеорологічний прогноз на поведінці розбудженого їжака, який бачив чи не бачив свою тінь і відповідно реагував. У Німеччині  “синоптика” виконував борсук. До речі, саме німці і завезли цю традицію в США. Просто головну роль океаном відвели бабаку.

Перша згадка про День Бабака датована 1841 роком. Офіційним святом цей день став  у  1886 році. Бабаку дали ім’я «Великий Філ — провидець із провидців, мудрець із мудреців, пророк із пророків». А місто Панксатоні назвали «Світовим центром погоди». Щороку зранку 2 лютого в Панксатоні збираються тисячі глядачів і чекають, яку погоду провістить Філ цього разу. Рівно о 7:25 Філа витягають із нори, і він робить свій прогноз. Якщо він бачить свою тінь, то лізе спати назад до нори. Це означає, що ще буде кілька морозних тижнів. Якщо ж день похмурий і бабак не бачить тіні – отже, йде рання весна. за статистикою, збуваються лише 39% прогнозів бабака.

В Україні погоду прогнозують бабаки у Львові та на Харківщині.

Народні прикмети і традиції 2 лютого

  • який сьогодні день – такою буде й Масляна;
  • вирує хуртовина – весна буде холодною;
  • вдень яскраво світить сонце – літо буде дощовим;
  • сонце – до червоної весни, похмуро – до затяжних морозів, вітряно – до сирого року;
  • іній в цей день обіцяє осінні нічні заморозки;
  • якщо почалася завірюха, то триватиме вона весь тиждень;
  • у Єфимів день опівдні сонце – весна буде рання;
  • у цей день втратити рукавицю – до бідності, поранити руку – до хвороби близької людини.

Фото: Суспільне

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі