НТА > НОВИНИ > Новини світу > У ХХI cт війни вирішувалися чи заморожувалися через 2 місяці. Про тривалість війни в Україні через історичні паралелі

У ХХI cт війни вирішувалися чи заморожувалися через 2 місяці. Про тривалість війни в Україні через історичні паралелі

Скільки тривали війни, які можна порівняти з вторгненням в Україну, – історик Святослав Шеремета провів паралелі з Весняною кампанією 1939-ого в Польщі та Зимовою війною у Фінляндії

617

У ХХІ столітті більшість військових конфліктів вирішувалися на користь однієї зі сторін або ж заморозилися через два місяці. Певним винятком є лише Сирія.

Відомий історик Святослав Шеремета в спецефірі NTA провів паралелі у тривалості вторгнення Росії в Україну із весняною кампанією в Польщі 1939 року, Зимовою війною у Фінляндії 1939-1940 років.

«Ми часто порівнюємо вторгнення в Україну із війною в Афганістані. Але світ говорить про те, що перебуває на порозі третьої світової війни. Саме тому я хотів би повернутися в минуле і порівняти дві кампанії на початку Другої світової війни. Це війна в Польщі – вереснева кампанія 1939 року , і зима у Фінляндії – так звана Зимова війна у 1939-1940 роках», – каже він.

Весняна кампанія в  Польщі і Зимова війна у Фінляндії у ХХ столітті

Шеремета нагадав про тривалість цих кампаній. Так, вереснева кампанія 1939 року  – напад на Польщу і поділ країни за пактом Молотова-Ріббентропа – тривала 36 днів: почалася 1 вересня і завершилася 6 жовтня окупацією Польщі гітлерівською Німеччиною і СРСР. Варшава впала 27 вересня.

«Утім між ситуацією в Польщі та Україною є велика відмінність: тоді союзники, Франція, Велика Британія були готові надавати якусь реальну допомогу полякам лише день на початку жовтня. Та й нинішня Україна є значно успішнішою, аніж Польща у 1939 році. Окрім того, зараз ми бачимо геть іншу картину: перше – Україна отримує реальну допомогу від наших партнерів. Друге –  Білорусь не ввійшла на нашу територію України», – пояснює він.

Щодо порівнянь із Зимовою війною у Фінляндії, то тодішня боротьба фінів справді вже стала легендарною, коли маленька країна зупинила величезний сталінський радянський союз. Святослав Шеремета нагадав факти про те, як фінські снайпери могли добами лежати в снігу, щоб вбити 1-2-3  ворогів.

Втім окремо наголосив, що фінська кампанія тривала 104 дні: почалася 30 листопада 1939 року і закінчилася 13 березня 1940 року. Окрім того, Фінляндія зберегла свою незалежність, але втратила велику частину своєї території – Карелії і ще певні землі.

Місяць війни – багато чи мало для ХХІ століття

«Зараз ми на 34 дні війни (ефір за 29 березня, – ред). Так, що історія повторюється, але у ХХІ столітті зовсім інше озброєння, інші комунікаційні та інформаційні системи, все триває швидше. Відтак 34 дні у порівнянні з 36 днями в Польщі – це вже дуже багато, але у порівнянні з фінською кампанією – це ще не тривало», – каже Святослав Шеремета.

На його переконання, українцям треба готуватися до тривалої, виснажливої боротьби, адже Росія попри все, має величезні ресурси.

«Коли ми говоримо про війни у ХХІ століття, то більшість військових конфліктів вирішилися в якусь зі сторін або ж заморозилися через два місяці. Мабуть, лише Сирія має певні винятки із правил. Тому ми повинні готуватися до тривалої, виснажливої боротьби. Росія, попри все має, величезні ресурси. Навіть попри безпрецедентні економічні санкції. Той же Іран та Північна Корея десятиліття існують під санкціями. У Північній Кореї ситуація гірша, але Іран навчився санкції обходити. Насправді тільки розпад Росії на 10-15 дрібних держав у перспективі дозволять нам почуватися спокійніше», – впевнений Святослав Шеремета.

 

Оцініть новину
Клас!
4
Я це люблю
0
Ха-ха
1
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі