НТА > НОВИНИ > Львівські новини > Площа Коліївщини – це увіковічнення гайдамаків, яких стратили у Львові, – Сварник

Площа Коліївщини – це увіковічнення гайдамаків, яких стратили у Львові, – Сварник

Назва “площа Коліївщини” – дуже доречна. Із повстанцями-коліями пов’язаний значний пласт історії Львова.

253

Назва площі Коліївщини у Львові має свою історичну тяглість. Ув’язнених учасників козацько-селянського повстання – гайдамаків – перед стратою утримували у приміщенні львівського арсеналу. Він розміщений поруч із площею.

Про це в ефірі проєкту “Народне толк-шоу” на телеканалі NTA заявив директор Львівської обласної універсальної обласної бібліотеки, львовознавець Іван Сварник, коментуючи ідею міського голови Львова Андрія Садового перейменувати територію на площу Сусідів.

Площу Коліївщини перейменували у 1950 році, раніше вона носила назву Векслярська. Від назви юридично-грошового документу, заставного акту. Раніше, ще з часів Середньовіччя, там функціонувала єврейська дільниця. Саме вони й займалися позикою в борг.

“Первісна назва навіть не Векслярська. Площа просто називалась “Пляц жидовскі”. Це означало нонсенс, бо то був шматок єврейської дільниці. Там було все єврейське. Тому називати у єврейській дільниці єврейську площу теж було якимось нонсенсом… Вексклярська – було відображенням того, чим займалось єврейське населення у пізньосередньовічному місті”, – розповів Сварник.

Тому, на думку Сварника, якщо вже  відновлювати “історичну справедливість”, то краще якусь із цих назв, а не вигадувати площу Сусідів.

Водночас ще раз наголосив: назва “площа Коліївщини” є доречною і логічною.  Із коліями пов’язаний значний пласт львівської історії. Зокрема, в “Арсеналі” були ув’язнені гайдамаки, яких згодом страчували у Стрию, Городку, Жидачеві та інших містах Заходу України.

“Так що це дуже доречна назва. Тут вони зазнали своєї мученицької смерті – і їх увічнили в цій назві. Коліївщина – це було українське народне повстання проти експлуататорів: лихварів, панів, ксьонзів, проти всіх ворогів українців. Це був вибух народного гніву, оспіваний в поемі Тараса Шевченка “Гайдамаки”. Для коліїв він не шкодував свого захоплення і оспівування”, – резюмував історик.

 Нагадаємо, нещодавно мер Львова Андрій Садовий заявив, що оновлену площу Коліївщини, розташовану в центрі міста, поблизу вулиці Староєврейської, планують перейменувати. “Робоча назва” – площа Сусідів.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Коментарі