НТА > НОВИНИ > Новини світу > У річницю Волинської трагедії Дуда закликав до добрих стосунків з Україною “на основі правди”

У річницю Волинської трагедії Дуда закликав до добрих стосунків з Україною “на основі правди”

166

Президент Польщі Анджей Дуда закликав будувати добрі стосунки з українцями “на основі правди та сучасних прагнень”.

Про це йдеться у заяві президента з нагоди річниці Волинської трагедії, опублікованій українською мовою на сайті польського уряду.

У неділю, 11 липня, Польща вшановує пам’ять жертв Волинської трагедії 1942-1943 років. Цей день у Польщі називають “Національним днем пам’яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами“.

У заяві польського президента зазначається, що Польща пам’ятає все, що відбулося із “загиблими дочками і синами”, щоб вчитися з історії на майбутнє.

“Пам’ять про страждання та смерть наших співвітчизників також зобов’язує  нас будувати добрі стосунки з українською нацією та державою – на основі правди, спільного досвіду та сучасних прагнень. Я переконаний, що, діючи таким чином, ми виконаємо волю наших мучеників, які загинули лише тому, що були поляками”, – йдеться у заяві.

Дуда також заявив, що злочини трагедії на Волині були спрямовані проти поляків з метою етнічних чисток на території Південно-Східних регіонів Другої Польської Республіки: Волині, Поділля та Малопольщі.

“Ми вшановуємо пам’ять наших предків, родичів, сусідів, яких десятки тисяч загинуло, і понад чверть мільйона було змушено рятувати життя втечею, назавжди залишивши рідні села та міста”, – додав польський президент.

Волинська трагедія

У 1942-1943 роках між конфліктуючим польським та українським населенням Волині відбулися обопільні етнічні чистки здійснені Українською Повстанською Армією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту, та радянських партизанів.

У традиційній польській історіографії тенденційно сприймається як етнічна чистка винятково польського населення; в українській — як «дія у відповідь» на звірства поляків щодо українських цивільних.

Початком антиукраїнських польських акцій на Холмщині польські історики здебільшого вважають 1942 — початок 1943 років. Польські історики виправдовують масові вбивства українців польськими військовими загонами на Холмщині, називаючи їх “відплатою за колабораціонізм і дії українського підпілля”.

Кількість жертв, яку називають дослідники, сильно варіюється. За польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинуло щонайменше 36 543 — 36 750 осіб (головним чином — польські селяни), з яких понад 19 тисяч — із встановленими прізвищами, а з українського боку — до кількох тисяч осіб.

Колишній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович уважає, що, імовірно, найдостовірнішими є дані істориків, які говорять, що в польсько-українському конфлікті було вбито близько 16 000 українців і близько 30 000—40 000 поляків, а дані, які навів Президент Польщі Анджей Дуда, «абсолютно необґрунтовані жодними історичними чи демографічними дослідженнями»

Нагадаємо, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з головою польської МЗС Збігнєвом Рау для обговорення ситуації навколо будівництва “Північного потоку-2”.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі