НТА > НОВИНИ > Львівські новини > У слов’янській хаті за зразком X століття тимчасово мешкають люди

У слов’янській хаті за зразком X століття тимчасово мешкають люди

592

На території історико-культурного заповідника «Давній Пліснеськ» у Підгірцях Львівської області відтворили житло за археологічними дослідженнями. Тепер там пробує жити сім’я реконструкторів Марія і Ярема Іванціви та їхні четверо дітей.

Про це повідомляє Суспільне. «З кожним днем і з кожною наступною дією у цьому житлі ми розуміємо, що все дуже практично, дуже продумано, екологічно. Наші предки дотримувалися  принципів мінімалізму в побуті. З одної сторони спали люди і цього місця насправді є достатньо для того, щоб розмістилася сім’я з шістьох людей», – розповіла реконструкторка та тимчасова мешканка хати-реконструкції Марія Іванців.

Вона наголосила, що спати тут досить комфортно. А більшість життєвого процесу і так відбувалося на вулиці.

Хата має заглиблення, приблизно 1 метр і 20 сантиметрів, розповів співробітник заповідника «Давній Пліснеськ» Ярема Іванців. Це зробили для того, аби будову не провівав вітер. Також при цьому використали менше матеріалу. Збудували помешкання із дерева, очерету та глини.

«Закладали колоди, вони всі є криві, адже це підручний матеріал. Це не калібрований брус. Складав все, що мав, а за колодами забивав глиною і робив гідроізоляцію. На даху клали крокви і, як варіант, плетений дах. А на нього – перев’язаний очерет”, – розповів про будівництво хати Ярема Іванців.

Працівники заповідника і волонтери розпочали її зводити на початку червня. Будують житло за внески учасників проєкту та благодійників. Родина ж хоче відчути як колись жили слов’яни, що їли і як вели побут.

Зараз реконструктори завершують доробляти дах та облаштовують саму хижу. Там вже є піч і мають зробити ліжко. Розмір будівлі 3, 20 на 3, 20 метри. Всередині поклали піч.

Під час будівництва хати керувалися дослідженнями, які археологи отримали під час розкопок. Це і розмір житла, і матеріал, з якого воно зроблене. Слов’янське житло стане частиною майбутнього музею під відритим небом, аби його могли розглядати відвідувачі заповідника.

Директор історико-культурного заповідника «Давній Пліснеськ» Володимир Шелеп. Володимир Шелеп каже, в майбутньому хочуть виготовити проєкт археологічного скансену та розбудувати територію. Тому хочуть залишити дещо автентичне, зокрема, збудувати декілька таких хиж. Так відтворять садибу Х століття. Проєкт доповнять завдяки сучасним VR-технологіям.

Історико-культурний заповідник «Давній Пліснеськ» – заповідник, створений 15-го вересня 2015-го року Львівською обласною радою. Заповідною територією є терени Пліснеського археологічного комплексу, що розташований у селі Підгірці Бродівського району Львівської області.

Нагадаємо, що у Кам’янці-Подільському ще з 2017-го року діє чудове місце для сімейного відпочинку – музей мініатюр «Замки України». Ледь не щороку він поповнюється новими експонатами, що робить цю місцину привабливішою для туристів і просто прихильників відпочити.

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі