НТА > НОВИНИ > Суспільство > Україна наближається до антирекорду за народжуваністю

Україна наближається до антирекорду за народжуваністю

Уже у 2050 році населення країни може становити лише 25 мільйонів осіб

891

Народжуваність в Україні продовжує падати. Це може призвести до нового антирекорду за останні 30 років. Понад те, за прогнозами демографів, очікувати покращення ситуації не варто. 

Про це свідчать офіційні дані статистики. «132 595 дітей народилося в першому півріччі 2021-го року. Це на 5% менше, ніж в першому півріччі 2020-го, коли було 139 134 новонароджених, і на 11,5% менше, ніж в першому півріччі 2019-го, коли їх було 149 549», – йдеться в повідомленні.

З 1990-го року населення тільки зменшується. Тоді ж, ще в СРСР, востаннє фіксували приріст населення. Найгіршу народжуваність за останні 30 років зафіксували 2020-го року, а саме 293 457 немовлят. Померло ж за рік 616 тисяч людей.

За даними статистики, за 10 років народжуваність знизилась на 40%.

Як пояснила Апострофу директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова, ключовим питанням у динаміці населення є народжуваність. В Україні ж спостерігається негативна динаміка.

«Населення старе, більше людей помирає. Як може бути інакше?», – зазначила вона.

Ще 15 років тому група вчених демографів розробила комплексний демографічний прогноз України до 2050-го року. Згідно з ним, навіть за сприятливого поєднання таких факторів, як народжуваність, тривалість життя і міграція, через 29 років населення країни складе 36 мільйонів осіб.

За збереження низької народжуваності і низької тривалості життя, за песимістичним прогнозом, в Україні буде всього 25 мільйонів населення до 2050-го року.

При цьому прогнози демографів базуються на даних всеукраїнського перепису населення, який провели ще далекого 2001-го року. Наступний перепис заплановано на 2023-ий рік, і за його результатами, нинішній песимістичний прогноз цілком може стати оптимістичним.

На думку Елли Лібанової, очікувати підйому народжуваності в Україні не варто: «Зараз я не бачу цих перспектив. І питання тут абсолютно не в економічній ситуації. Питання в інших параметрах, насамперед у психологічних. Насправді, найвища народжуваність в бідних країнах, а найнижча – в багатих країнах».

Як додав провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Павло Шевчук, в Україні багато жінок не хочуть народжувати – хтось зосереджений на навчанні, хтось на кар’єрі.

«Перебудовується суспільство, і в Європі такі ж тенденції, а для Східної Європи характерна низька народжуваність. І навіть якщо жінки і хочуть народити, то роблять це пізніше, і за цей період народжуваність знижується. Часто можна почути, що для відтворення населення потрібно 22 дитини на 10 жінок. Але це показники для стабільного населення», – пояснив він.

Тоді як в наших умовах, за словами Шевчука, потрібно 30 дітей на 10 жінок, щоб чисельність населення хоча би не скорочувалася. Разом із тим, в найближчі 10 років не варто очікувати зростання народжуваності, адже чисельність жінок репродуктивного віку скоротилася.

Нагадаємо, експерти сумніваються, що урядова ініціатива зі збільшення допомоги під час народження дитини на 9 тисяч гривень поліпшить демографічну ситуацію в Україні.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
1
Злість
0
Обіймашки
1
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі