НТА > НОВИНИ > Новини політики > Україна, НАТО, ПДЧ. Читаємо заяву між рядків

Україна, НАТО, ПДЧ. Читаємо заяву між рядків

NTA з’ясував, якими є реальні часові межі, щоб Україна стала повноцінним членом Альянсу, і які умови має виконати для цього

214

У Брюсселі на саміті лідерів держав НАТО підтвердили обіцянку прийняти Україну через виконання Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО. З одного боку, все виглядає начебто чітко та зрозуміло. Утім деякі моменти вирішили роз’яснити разом із відомими політологами.

Росія без права «вето»

CNN наводить слова генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга про те, Росія не повинна вирішувати, чи допускати Україну в Альянс. Він пояснив це тим, що Москва не має права вето на таке рішення.

«Кожна нація має право вибирати власний шлях», – сказав Столтенберг журналістам після саміту НАТО, який учора відбувся у Брюсселі.

Генеральний секретар НАТО навів приклад рідної країни – Норвегії, а також країн Балтії, проти вступу в яких виступала Росія.

«Ми не повернемося до епохи, коли хтось вирішував, що можуть робити сусіди, – наголосив він. – Це стосується фундаментальних принципів кожної нації самостійно ухвалювати рішення, тому 30 союзників та Україна повинні вирішити, коли Україна готова до членства».

Політолог Любомир Скочиляс у коментарі NTA виокремив такий аспект: «Найважливішим, на чому наголосили в НАТО є те, що позиція Росії жодним чином не буде розглядатися, як якась визначальна, щодо ухвалення рішення про можливість вступу України в Альянс. І це для нас приємна риторика».

«Кому «рашка» підсолодила…»

Утім насправді серед « 30-ти союзників» єдиної думки немає.

У комюніке від НАТО політологи-оптимісти вчепилися за фразу: «Україна стане членом НАТО через План дій щодо членства…». Однак, за словами політолога Олега Оленюка з Центру політичних і правових досліджень, таким чином НАТО підтверджує позицію Будапештського саміту 2008-го року.

«Є одне «але». Там ідеться про те, що кожен член НАТО своє рішення ухвалюватиме на власний розсуд. Це означає: хлопці, працюйте з тими, хто вас з якихось причин не хоче впускати до нашого клубу. Або ж кому «рашка» підсолодила. Словом, враження неоднозначні», – сказав Олег Оленюк у коментарі NTA.

Як відомо Північноатлантичний альянс рішення про надання ПДЧ ухвалює консенсусом.

«Очевидно, що зараз його не існує. Проти будуть Німеччина, Франція, Угорщина. Це щонайменше», – стверджує політичний оглядач Сергій Дмитриченко.

На його думку, не можна виключати, що російське лобі продуктивно попрацювало серед європейських політиків, і кількість опонентів України може незабаром стати більшим.

Без реформ ніяк

Водночас в НАТО наполягають на впровадженні реформ в Україні. Наприклад, президент США Джо Байден наголосив під час брифінгу за підсумками саміту НАТО, що військові дії на території України не є перешкодою членству. На відміну від корупції.

«Спершу потрібно позбавитися від корупції, відповідати іншим вимогам, які висувають, виконати ПДЧ. Я думаю, що тут поки що не зрозуміло, яка ситуація», – сказав Байден.

Він додав, що США будуть робити все можливе, щоб Україна могла чинити опір агресії Росії. «А чи стане Україна частиною НАТО, залежить не від мене, а від усього альянсу, але я знаю одне, необхідно переконати, і це не легко», – сказав американський лідер.

Думку про те, що без реформ і політичних перетворень нічого не вийде, підтвердив у коментарі NTA і політолог Андрій Смолій: «Що зробила влада Зеленського, щоб провести ці реформи? Нічого. Атака на антикорупційні органи, узурпація всіх можливих інституцій, знищення незалежності НБУ, – деградація владою ЗСУ. Я вже мовчу про політичних хаос та топтання по всіх можливих законах, розпочинаючи з Конституції. У нас навіть співпраці з МВФ фактично немає вже понад рік».

«По суті нічого не змінилося, – вважає український політик Володимир Ар’єв. – Це як сказати мешканцям Троєщини, що додому вони будуть їздити на метро новим мостом. І все воно правда, але коли саме відкриють міст і запустять метро, ніхто не уточнив».

Позитив для України

У той же час Ар’єв відзначає і безперечний позитив і важливість того, що НАТО підтвердило рішення 13-річної давнини навіть після залякувань Путіна, який піднімав ставки перед зустріччю з Байденом.

«У документі, який оприлюднили за підсумками саміту, є пункт, якого раніше не було, – підтвердив цю позицію і Любомир Скочиляс. – Він вказує на те, що Україна може стати членом Альянсу, але для цього потрібно лише виконати деякі пункти ПДЧ. Раніше, зауважте, настільки чіткої та однозначної позиції в НАТО не виявляли».

І хоча співрозмовник NTA визнав, що насправді якогось революційного рішення щодо України не відбулося, все ж загалом разом із висловлюванням Байдена для України це виглядає позитивно.

Тупання ніжкою не допоможе

Останнім часом президент Володимир Зеленський та інші високопосадовці значно активізувалися в контексті теми НАТО і можливого вступу туди України. Проте експерти вважають, що це може навіть дати зворотній ефект.

«Мене дещо бентежить істерія, яку нагнітає Банкова навколо взаємин з НАТО, – зауважив Сергій Дмитриченко. – Адже, цілком зрозуміло, що наразі так різко ставити питання про надання Україні ПДЧ означатиме – перекреслити будь-яку перспективу отримання його в осяжному майбутньому».

За словами Андрія Смолія, за вимогами цивілізованого світу, Україні не варто так реагувати, поки не виконано «домашню роботу», не проведено реформи.

«Що робить Зеленський? Погрожує, тупає ніжкою, розповідає що всі «повинні». Тільки він нічого не повинен», – зробив висновок політолог.

На його думку, свій шанс принаймні на декілька років ми втратили. Однак надалі – все в наших руках. Адже НАТО свої наміри жодним чином не змінює, потрібно лише відповідні кроки зробити Україні.

«Та все ж не можна не визнати, що зусилля української дипломатії, керівництва країни стосовно наближення до НАТО дало певний результат. Кроки назустріч один одному, і з цього може щось вийти у майбутньому», – своєю чергою з оптимізмом оцінює наші натовські перспективи політолог Любомир Скочиляс.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі