НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Україна переходить на зимовий час. У чому небезпека та як адаптуватися

Україна переходить на зимовий час. У чому небезпека та як адаптуватися

Лікарі рекомендують уже за кілька днів до переведення стрілок годинника готувати організм на зимовий час

924

Уже цієї неділі, 31 жовтня, о 4 ранку Україна перейде на зимовий час. Стрілки годинника доведеться перевести на одну годину назад. Українці радіють, що “спати будемо на годину довше”. Та насправді ж така зміна часу негативно впливає на здоров’я та самопочуття людини.

Про те, чому українцям потрібно залишатися в одному часі і як правильно себе підготувати до зміни – читайте у матеріалі.

Літній чи зимовий час для України

Спроби скасувати переведення годинників 

Переведення годинників в Україні на зимовий та літній час керується постановою Кабміну Міністрів України з 1996 року. У 2011 році постановою Верховної Ради України було скасовано повернення на стандартний час, тобто Україна мала залишитись у літньому часі (час 3-го часового поясу). Таке рішення викликало обурення громадськості, тому уже через місяць Верховна Рада визнала постанову такою, що втратила чинність.

Наступна спроба скасувати переведення годинників сталася вже навесні цього року. Зокрема, 3 березня Верховна Рада ухвалила законопроєкт “Про обчислення часу в Україні” у першому читанні, яким мали встановити й закріпити в Україні єдиний київський час та відмовитися від подальшого сезонного переведення стрілок годинників. Проте у другому читанні Рада провалила голосування і відправила документ на доопрацювання.

Нещодавно голова ВРУ Руслан Стефанчук заявив, що парламент може розглянути скасування переходу на літній час, коли Україна перейде на зимовий.

“Голосувати за цей законопроєкт у літній час не було ніякого сенсу, тому що природний час для України — UTC+2 — це зимовий час”, —заявив Стефанчук.

Як із часом у ЄС

У 2019 році Європалрамент підтримав “часову реформу”, за якою цього року Європейський Союз планував перевести годинники востаннє – з літнього часу на постійний зимовий. Відомо, що у більшості країн ЄС – це UTC+1, тобто на одну годину менше, ніж показують українські годинники в період зимового часу. До квітня 2021 року країни ЄС мали визначитися, у якому часі вони залишаються, та чи продовжать переводити годинники двічі на рік. Проте наразі низка країн ще не погодила свої позиції.

Чому переведення годинників – небезпечне

Порушення роботи біологічного годинника організму впливає на здоров’я людини та може призводити до негативних наслідків: інсульт, інфаркт, гіпертонія, цукровий діабет, депресія. Тому фахівці вважають, що залишатися варто в одному часі, аби не змінювати циркадні ритми людини.

Зимовий час є астрономічним поясним часом для центральної України. Лікар-сомнолог, президент ВГО “Українська асоціація медицини сну” Юрій Погорецький розповідає, що наші біоритми прив’язані до стандартного, тобто зимового часу (GMT+2). За його словами, штучне переведення годинників завдає людям шкоди, у тому числі економічної та соціальної.

“Не можна порушувати свій графік сну, свої циркадні ритми. Наші біоритми прив’язані до зимового часу. Це фізіологічно нормально. Зараз до переходу треба адаптуватися. Особливо весняне переведення годинників призводить до того, що людина не можуть адаптуватися. Вони і так мали порушений сон, а тут ще година випадає”, – розповідає Погорецький.

Лікар зауважив, що до переведення годинника на зимовий час можна поступово адаптовуватися, починаючи свій сон на 5-15 хвилин раніше протягом декількох днів, щоб перейти цей рубіж години згодом. Найкращий час для сну – 22:00- 06:00.

“О 22:00 лягаємо спати, а в близько 23:00, коли ми вже спимо, отримуємо максимальну дозу гормону мелатонін. Змістити цю точку неможливо. В цій точці виробляється гормону у шість разів більше, ніж за всю ніч”, – додає сомнолог.

Щоб адаптуватися до переходу на зимовий час, Юрій Погорецький також рекомендує:

  • фізичні навантаження у вигляді прогулянки 6-6,5 км вдень
  • вправи з йоги, дихальні вправи
  • водні процедури, теплий душ перед сном

Для здорового сну лікар не рекомендує пити каву, чорний та зелений чай після 13:00.

“Рекомендовано вести щоденник сну: фіксуйте позитивні моменти денного життя, що покращують сон, негативні моменти, аналізуйте і ліквідуйте їх. У кімнаті мають бути штори. Вранці їх відкрити і світле небо загальмує гормон мелатонін і ви швидше прокинитеся. Почне активізуватися гормон кортизол”, – пояснив лікар-сомнолог.

Отже, готуватися до переведення годинника потрібно вже зараз, – резюмував ескперт.

Валерія Рабінович

 

 

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"