НТА > НОВИНИ > Новини світу > Українці масово втрачають свій статус у Польщі

Українці масово втрачають свій статус у Польщі

На кордоні реєструють дату виїзду, але не дату повернення, тоді важко довести, що перебували за межами Польщі менше 30-ти днів

677

Українські біженці в Польщі все частіше втрачають статус тимчасового захисту UKR після поїздки до України. У багатьох випадках ануляція відбувалася незалежно від часу відсутності в країні. Українців на кордоні часто реєструють як туристів, через що вони втрачають усі пільги в Польщі.

Про це повідомив Ukrayina.pl. Статус і пільги втрачають після нетривалого виїзду.

Зокрема, Gazeta Wyborcza навела приклади декількох українок, які ненадовго виїжджали в Україну – хто на похорон, хто побачитися з чоловіком. Але під час повернення до Польщі їх внесли у базу як туристок, а не біженок.

Одна з українок про втрату статусу дізналася випадково, коли викликала швидку допомогу дитині з гострим перитонітом. За лікування їй виставили рахунок на  8000 злотих (71-на тисяча гривень). З’яcувалося, що їхній статус UKR змінився, тому права на безкоштовну медицину вже не було. Його анулювали через те, що в серпні минулого року жінка виїжджала ненадовго до України, щоби поновити документи на інвалідність сина. Без втрати статусу можна виїжджати до 30-ти днів.

Інша біженка повернулася до Польщі як туристка, її статус залишився активний, але виплати призупинилися.

Українські біженці «блукають колами пекла», поки намагаються відновити документи у відповідних соціальних установах. В Управлінні соціального страхування кажуть: «Чекайте, будь ласка».

У найгіршому становищі опиняються українки, які приїхали до Польщі з дітьми. Пільга 500+ (500 злотих на місяць) зникає з їхніх рахунків, і медичні заклади перестають їх приймати.

Польський омбудсмен із прав людини Марцин Вячек підтвердив, що останнім часом надходить багато скарг на втрату статусу тимчасового захисту.

Він з’ясував, у чому може полягати проблема. Громадяни України втрачають статус UKR автоматично після прикордонного контролю на виїзді з Польщі. Прикордонники реєструють дату виїзду, але не дату повернення. Тоді біженцям важко довести, що вони перебували за межами Польщі менше 30-ти днів. Під час поверненні їх не просять показати електронний документ diia.pl, який захищає їх від втрати статусу. У паспортах українців є лише один штамп – про виїзд з Польщі.

Другу печатку прикордонники перестали ставити, коли в додатку mObywatel з’явився електронний паспорт для українця. Показ додатку, за словами біженців, не вирішує справи.

«Деякі жінки кажуть, що є прикордонні пункти, які реагують миттєво, але є й такі, що навіть після восьми звернень не змінюють статус у реєстрі», – розповіла матір чотирьох дітей Вікторія.

Марцин Вячек звернув увагу зволікання із внесенням змін до реєстру громадян України з боку прикордонної служби. Саме через це біженці отримують гроші, не знаючи, що більше не мають на це права, а потім отримують повідомлення про необхідність повернення коштів.

Нагадаємо, що на початку травня офіцер польської прикордонної станції в Грубешуві врятував життя однорічного малюка з України. Дитина раптово перестала дихати.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"