НТА > НОВИНИ > Львівські новини > Українська правда про зиму від синоптиків, астрологів і народної мудрості

Українська правда про зиму від синоптиків, астрологів і народної мудрості

Якими є зими в нашій країні, якої погоди нам чекати та на коли прогнозують вдалі дні для різних справ і починань, – вся українська правда про холодну пору року

766

Зима 2021-2022 в Україні буде мінливою. Синоптики відзначають, що вона стане дещо теплішою за попередні зими, однак не обійдеться і без тимчасових дощів, ожеледиці, снігопадів та сильних морозів.

Астрологи прогнозують, що найсприятливіший день для вдалих планувань на найближчі три роки стане 21 грудня. Вони також у зимових датах відзначають як доленосні для людей злети, так і падіння.

Тож чого слід очікувати від зими 2021-2022  українцям – читайте у матеріалі NTA.

Зима і прогнози синоптиків

Синоптики прогнозують, що зима 2021-2022 на території України буде дещо теплішою за норму, а кількість опадів буде в межах норми.  Водночас такий сценарій зими не скасовує арктичних вторгнень холоду, аномально низьких температур та сильних снігопадів.

«За різними методиками довгострокового прогнозування (включаючи чисельне моделювання, статистичний підхід та ансамблевий принцип), зима як на території України, так і на більшій частині Європи з високим ступенем ймовірності виявиться теплішою за норму» – повідомив кандидат географічних наук, синоптик Ігор Кібальчич.

Кількість опадів при цьому, за його словами, буде в межах норми, але місцями може спостерігатись їх дефіцит. Наприклад, мала кількість опадів цієї зими, за даними Колумбійського університету, очікується на Лівобережжі України.

«Сніговий покрив буде нестійким і розподілятиметься плямисто по території. Протягом усієї зими опади випадатимуть як у вигляді снігу, так і у вигляді дощу», – зазначив синоптик.

За словами завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України Віри Балабух, взимку середня температура за сезон буде на 1-1,5 градуса вище торішніх значень, пише УНІАН.

За словами синоптикині, приблизно в 60% днів зими переважатиме більш аномально тепла погода. Але ще залишається 40%, коли погода може бути на рівні норми або нижче норми.

Що стосується опадів, то Віра Балабух повідомила, що цієї зими, найімовірніше, вони будуть в межах норми, тобто не очікуються затяжні снігопади або довгі періоди без снігу.

Завідуюча відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Укргідрометеорологічного інституту НАН Вазіра Мартазінова повідомила, що очікувати снігу на новорічні свята цього року не варто.

У грудні температура опуститься до -2 і -3 градусів.

Більш холодним за грудень, але теплішим, враховуючи середні багаторічні значення, буде січень. У другий місяць зими також прогнозують сніг. Похолодання очікуються вже у перші дні січня.

При цьому, як зазначила Мартазінова, температурний фон у всіх областях буде вище середніх багаторічних значень – від -3 до -5 градусів.

Синоптик України Леонід Горбань в інтерв’ю на одному з українських телеканалів розповів, якою буде зима по місяцях:

 • Грудень: так, за його словами, грудень буде суворим і морозним, з крижаними дощами в першій декаді й невеликим снігом в другій. Уже до кінця місяця нас очікує справжня зима, з морозами та снігопадами.
 • Січень: в січні буде невелике потепління. Але до Старого Нового року (14 січня) знову прийдуть морози, які затримаються до Хрещення, 19-го числа. Потім знову слід чекати потепління – прогнозує експерт.
 • Лютий: далі нас чекає лютий лютий. Очікуються особливо сильні морози – в другій половині місяця. Снігу також буде багато, ближче до кінця зими можливі снігові бурани.

Зима у Львові. Сніг та температурні рекорди за 75 років

Упродовж останніх двадцяти років у Львові спостерігаються нестійкі та теплі зими.

«Найбільше снігу у місті Лева було 1996 року. Тоді сніговий покрив сягнув висоту у понад пів метра», – про це NTA розповіла керівниця відділу метеопрогнозів Львівського регіонального гідрометцентру Олена Смалюх.

Вона зазначила, що зими у Львові є, але видно, що вони з часом трошечки теплішають:

 • 1984-1985 рр. – середня сезонна температура -7,6 градусів.
 • 2002-2003 рр. – середня сезонна температура -6 градусів.
 • 2005-2006 рр. – середня сезонна температура -4,5 градусів.

Олена Смалюх повідомила, що відповідно до даних  Гідрометцентру з 1957 року, у Львові були такі періоди, коли сніг лежав з жовтня по квітень.

Наприклад, 30-31 жовтня 1974 року висота снігового покриву була від 16 до 19 см.

У 26 і 28 жовтня 1997 році висота снігового покриву становила від 14 до 19 см.

Також сніговий покрив до 30 см спостерігався у листопаді 1973 року.

А найвищий сніговий покрив за весь період спостерігався 7 березня в 1996 року – його висота становила 53 см.

У сезоні 1999- 2000 рік з листопада по лютий сніг тримався практично всю зиму.

«1995- 1996 рік  у лютому також був досить високий сніговий покрив. Він тривалий час зберігався з грудня по початок квітня. Так, 25-28 лютого 1996 року висота снігового покриву становила 52 см», – розповіла Олена Смалюх.

Температурний максимум та мінімум у Львові  визначають за багаторічними даними Львівського регіонального Гідрометцентру з 1946 року:

Грудень  

Мінімальна температура – 25,6 градусів була 19 грудня 1975 року.

Максимальна +16, 5 градусів була 19 грудня 1989 року.

Січень

Мінімальна -28,5 градусів була  26 січня 1954 році.

Максимальна +13,8 градусів була 31 січня 2002 року.

Лютий

Мінімальна -29,5 градусів 10 лютого 1956 року.

Максимальна + 17, 7 градусів 25 лютого 1990 року.

«Упродовж останніх двадцяти років спостерігаються нестійкі та теплі зими. Перший сніг міг випадати вкінці листопада, на початку грудня. Середня його висота не перевищувала 5-10 см. Зникав сніг вкінці березня, інколи в лютому. В минулих два десятиріччя спостерігалися малосніжні зими з нестійким сніговим покривом. Але, попри малосніжні зими, бували періоди, коли сніг випадав. До прикладу, цьогорічний березень та грудень», – розповіла Олена Смалюх.

Відхилення середньосезонної температури упродовж останніх двадцяти років перевищує значення кліматичної норми взимку на 1,9 градуса. Тобто, за словами Олени Самалюх, зими стали тепліші.

«Найтеплішим не тільки за останні 30 років, але і за весь період спостережень, виявився зимовий період у 2019-2020 роки. Всі місяці були аномально теплими. Середня температура за сезон становила 2,5 градуси тепла», – повідомила Олена Смалюх.

Що кажуть астрологи

Як розповіла у коментарі для NTA астрологиня Марія Протенік, грудень – прекрасний місяць в порівнянні з непростим листопадом, але вся сила цього місяця включиться після закінчення коридору затемнень – з 08.12.2021.

Астрологиня повідомила, що з 8-ого числа грудень стає дуже активним по енергетиці, і цей час краще використовувати максимально. З цього часу планети перебуватимуть у своїх прекрасних положеннях:

 • Юпітер у Водолії  –  дасть розуміння, що всім всього у нашому світі вистачить.
 • Сатурн у Козерозі  –  буде бажання трудитися.
 • Сонце у Скорпіоні  –  все таємне стане явним.
 • Сонце в Стрільці  – захочеться більше ставити цілі і їх досягати.

Також Марія Протенік зауважила, що 13-18 грудня Сонце буде змінювати знак –  дні не підходять для важливих починань.

«З 19 грудня Венера перейде у ретроградне положення, а це може потягнути в сторону матеріальних прив’язок, особливо на фоні передноворічної погоні за подарунками. Тут краще за все «не спустити» всі гроші і зберігати баланс», – застерегла астрологиня.

Також вона поділилася сильними днями, які розрахували учні школи Astrologika, для важливих починань у грудні:

 • Підписання важливих контрактів 8, 12, 13, 17, 18, 19 (до 14:23), 26
 • Купівля авто: 8, 13, 14, 18, 19 (до 14:23) 21, 22, 26-28
 • Купівля нерухомості: 8, 13, 18 (до 11:19)
 • Купівля коштовностей: 8, 12, 13, 17, 18, 19 (до 14:23), 21, 22, 26-28
 • Продаж авто, нерухомості: 8, 12, 13, 17, 18, 19, 21, 26
 • Стрижки: 8, 12, 13, 17, 18, 19, 21, 22, 26-28
 • Запуск нового виробництва: 8, 13, 14, 18
 • Емоційно ослаблені дні: –  1-7, 30, 31.

Астрологиня зауважила, що 21.12.2021 – особливий день – день зимового Сонцестояння.

Цей день, за її словами, є сприятливим для планування, мрій, прописування своїх намірів у різних сферах життя, які закладуть «фундамент» на наступні три роки.

«Наступний рік мине під егідою Тигра, стихією якого є Вода. Цей рік вплине на життя тих, чиї роки народження закінчуються на цифри 6 і 7. Для них – це час, коли можна взяти таймаут, трохи перепочити і набратися сил. Життя не вимагатиме від них напруженої роботи та важливих рішень, навпаки, створить умови для розслаблення та релаксу, а заодно і переоцінки цінностей, якої вони потребують», – повідомила «ТСН» астропсихологиня Валентина Віттрок.

Вода, за її словами, є найсильнішою стихією в китайській метафізиці, тому багато пов’язаних із нею подій матимуть доленосне значення як окремих країн і регіонів, так і світу загалом.

«Стихія води за наявності конфліктних аспектів зірок і планет може призвести до повеней – ймовірні як паводки невеликих місцевих річок, так і катастрофи, пов’язані зі світовим океаном», – зазначає астропсихологиня.

Вода, за її словами, також є символом емоцій та страхів, тому можна припустити, що життя кожної окремої людини – як і існування суспільства загалом – у 2022 році залишить бажати кращого.

«Можна сказати, що спокій нам тільки сниться – втім, у роки цієї тварини інакше й не буває», – зауважила Валентина Віттрок.

Народні прикмети про зиму

Здавна український народ визначав погоду та життєві події за природою. Пропонуємо вашій увазі мудрість соліть –  збірку зимових народних прикмет:

Зимовий прогноз літа

 • Сухий і легкий сніг – до сухого літа.
 • Якщо взимку сухо і холодно, влітку сухо і жарко.
 • Зима сніжна – літо дощове.
 • Якщо зимою хуртовини – влітку негода.
 • Якщо зимою іній – влітку роса.
 • Великий іній на всю зиму – важке літо для здоров’я.
 • Якщо зимою тепло – влітку холодно.
 • Зима морозна – літо спекотне.

Зимовий прогноз урожаю

 • Сніжна зима віщує добрий ріст трав.
 • Багато інею висить на деревах – буде багато меду.
 • Урожай на соснові шишки – урожай на ячмінь.
 • Якщо зима гнила, то ячмінь вродиться.

Варіативний зимовий прогноз

 • Хмари пливуть високо – до гарної погоди, низько – до негоди. (для будь-яких сезонів)
 • Кішка на печі – до холоднечі; а кішка на підлозі – до тепла.
 • Свиня чухається – до тепла; верещить – до негоди; солому тягає – до бурі.
 • Якщо в зимовий час павуки дуже діяльно свою павутину тчуть, взад і вперед бігають, один з одним б’ються, вішаються на нових нитках, то це означає, що через 9 -10 днів настане холод; якщо павуки сховаються – буде відлига.
 • Ворона кричить на полудень – до тепла, на північ – до холоду.
 • Ворони в’ються в повітрі – перед снігом, якщо після цього опустяться і сядуть на землю – буде відлига, а якщо розсядуться на будинках і вершини дерев – буде мороз, сядуть на нижні гілки дерев – буде вітер.
 • Ворони сідають на вершини дерев – до морозу (холод починає стелитися понизу), на нижні гілки – до вітру.
 • Якщо на нічлігу зимою ворона сидить на верхівці дерева, у бік вітру, то на другий день буде тиха погода; коли ж вона сидить у нижній частині дерева і ховається між гілок, то слід очікувати вночі або на інший день негоди.
 • Довгі сухі ялинові гілочки до хуртовини згинаються, на гарну погоду розпрямляються.
 • Іній на деревах – до морозів, туман – до відлиги.
 • Діброва взимку почорніла – до відлиги або до бурі.
 • Роги місяця гострі і яскраві – до відра, круті – до морозу.
 • Місяць народжується: лежачи – до тепла, стоячи – до морозу.
 • Прикмети на гарну погоду взимку
 • Хмари пливуть швидко – на гарну погоду. (не тільки для зими)
 • Якщо вночі буде іній – вдень снігу не випаде.
 • Пухнастий іній – до відра.
 • Дим стовпом – до морозу або до відра.
 • Народні прикмети до відлиги
 • Ліс зимою червоний – до відлиги.
 • Якщо повітря над лісом посиніє – буде тепло. (не тільки зимовий прогноз).
 • Шумить взимку ліс – чекай відлиги. (Варіант: Якщо в зимовий час ліс шумить – це означає, що незабаром буде відлига)
 • Дерева вкрилися інеєм – до тепла.
 • Птахи рано вранці весело і дзвінко свистять – до тепла, до весни.
 • Горобці дружно цвірінькають – до відлиги (тепла).
 • Снігур під вікном взимку цвірінькає – до відлиги.
 • Ворони і галки сідають на полудень носами – до тепла.
 • Дим з труб опускається вниз і стелиться по землі – до відлиги.
 • З цебра собака сіно їсть – до тепла.
 • Зимою мухи починають літати по кімнаті – до відлиги.
 • Якщо в мороз запітніли вікна – чекай потепління.
 • Вечірні зорі швидко перегорають – до відлиги.
 • Вночі місяць трохи червонява – вітер на завтра принесе тепло і сніг.
 • Прикмети до негоди та мокротиння взимку
 • Кільце навколо сонця – до негоди.
 • Сніг іде великими пластівцями – до негоди та мокротиння. (і так ясно)
 • Ворона купається (у снігу) – до негоди.
 • Птах хохлиться – до непогоди.
 • Снігур зимою співає на сніг – завірюха і сльота.
 • Прикмети до хурделиці (хуртовини) або бурі
 • Якщо собака починає валятися в снігу – не ходіть на полювання, заметіль в дорозі застане.
 • Взимку собаки валяються – то бути хуртовині.
 • Кішка шкребе підлогу – до вітру й заметілі.
 • Курка на одній нозі стоїть – до холоднечі.
 • Горобці ховаються в хмиз – на мороз або перед хуртовиною.
 • Горобці кричать – до заметілі.
 • Сорока під стреху лізе – до хурделиці.
 • Ворона сидить вранці на верхівці дерева і каркає – до хурделиці.
 • Сонце закочується в хмару – до бурану.
 • Туманне коло близько сонця – до заметілі.
 • Зимою небо заволікається – до заметілі.
 • Грім узимку – до сильних вітрів.
 • Блискавка взимку – до бурі.
 • Слабкий іній і помітне потепління – до бурі.
 • Коло близько сонця або місяця зимою віщує тривалі завірюхи з морозами.
 • Прикмети до морозу і холодної погоди
 • І птах чує, що холод буде.
 • Кішка на піч заповзе, значить, мороз буде.
 • Якщо собака ходить, підтискаючи хвіст – до холодної погоди.
 • Вовки виють поблизу житла – до морозу. (Вовки виють під житлом – до морозу або до війни).
 • Зайці тримаються біля житла – до морозів.
 • Ворона дзьоб під крило ховає – до холоду.
 • Синичка з ранку пищить – чекай вночі мороз (Коли синичка починає з ранку пищати – чекай вночі морозу).
 • Кури рано на сідало сідають – до морозу і чим вище, тим сильніше мороз.
 • Якщо вікна починають потіти при подвійних рамах – до посилення морозу.
 • Якщо самовар гуде – до морозу.
 • Дрова горять з тріском – до морозу.
 • Сонце-то в рукавицях, як веселка, як стовпи по обидва боки – до холоднечі.
 • Ясне небо – до морозу.
 • Зірки сильно блищать – до морозу.
 • Взимку місяць догори ріжками – до морозу.
 • Сильно блищать зимою зірки – до морозу.

Чи довго погода простоїть?

 • Кімнатні птахи мовчать – холод ще довго простоїть.
 • Жовто-коричневий колір зорі вранці і ввечері означає, що холоди будуть утримуватися і навіть посиляться.

Олеся Головач

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі