НТА > НОВИНИ > Економіка > Ринок землі – міна сповільненої дії. Тягнибок про те, що не так із українською версією

Ринок землі – міна сповільненої дії. Тягнибок про те, що не так із українською версією

422

Українцям запропонували латиноамериканську версію відкритого ринку землі, яка врешті може призвести до повного дерибану наділів, які зараз контролює держава. А ще є загроза, що українці «на ажіотажі» за безцінь поспродують найродючіші паї.

У програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці на телеканалі NTA) лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок перелічив ризики від відкриття ринку землю в Україні, що вступив у силу 1 липня.

Передусім, він звернув увагу на те, продаж яких земель тепер дозволяється. Йдеться про землі сільськогосподарського призначення, які становлять приблизно 70%  від усіх наділів в Україні. З них 70% – це розпайовані землі. Ще 26% – ті, що належать державі та частково контролюються органами місцевої влади.

«І ось ці землі є найцікавіші. Цей закон запустив процедуру розпродажу, а я би сказав дерибану земель за латиноамериканським сценарієм», – наголосив Олег Тягнибок.

Зокрема, каже, що українців уводять в оману, коли розповідають, що держава вирішила скористатися найкращим світовим досвідом. За словами Тягнибока, Ізраїль контролює 90% своїх земель сільськогосподарського призначення і не виставляє їх на продаж. У США, де державі належать 40% земель, створюють проєкт викупу наділів у приватників у державну власність.

«Землю продаватимуть винятково на аукціонах. Ніхто з простих українців, ні селяни, ні фермери не зможуть конкурувати з олігархічними кланами та крупними латифундистами. А ще з 2024 одна особа зможе купувати 10 тисяч гектарів землі. Таке є хіба в країнах Латинської Америки», – стверджує Олег Тягнибок.

Щодо продажу паїв, то це він називає міною сповільненої дії. Адже сьогодні середня оціночна вартість паю в Україні – 27,5 тисяч гривень. Тобто тисяча доларів. Натомість у Польщі, Німеччині, Франції йдеться про в десятки вищі розцінки. Окрім того, непокоїть, що першочергове право на викуп пайованої землі отримали особи, які володіють ліцензією на видобуток надр, а «це або олігархи, або представники крупних агрохолдингів».

У другій черзі – орендарі, але вони отримали змогу без відома власника передати або перепродати своє право на викуп землі будь-якій особі.

«ВО «Свобода» завжди говорила: українець має право продати свій пай, але тільки державі в особі Державного земельного банку. Натомість отримали закон, який переповнений ризиками. Українці фактично втратять землю, господарями якої вони би мали бути», – резюмував Олег Тягнибок.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі