

Українцям запропонували латиноамериканську версію відкритого ринку землі, яка врешті може призвести до повного дерибану наділів, які зараз контролює держава. А ще є загроза, що українці «на ажіотажі» за безцінь поспродують найродючіші паї.
У програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці на телеканалі NTA) лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок перелічив ризики від відкриття ринку землю в Україні, що вступив у силу 1 липня.
Передусім, він звернув увагу на те, продаж яких земель тепер дозволяється. Йдеться про землі сільськогосподарського призначення, які становлять приблизно 70% від усіх наділів в Україні. З них 70% – це розпайовані землі. Ще 26% – ті, що належать державі та частково контролюються органами місцевої влади.
«І ось ці землі є найцікавіші. Цей закон запустив процедуру розпродажу, а я би сказав дерибану земель за латиноамериканським сценарієм», – наголосив Олег Тягнибок.
Зокрема, каже, що українців уводять в оману, коли розповідають, що держава вирішила скористатися найкращим світовим досвідом. За словами Тягнибока, Ізраїль контролює 90% своїх земель сільськогосподарського призначення і не виставляє їх на продаж. У США, де державі належать 40% земель, створюють проєкт викупу наділів у приватників у державну власність.
«Землю продаватимуть винятково на аукціонах. Ніхто з простих українців, ні селяни, ні фермери не зможуть конкурувати з олігархічними кланами та крупними латифундистами. А ще з 2024 одна особа зможе купувати 10 тисяч гектарів землі. Таке є хіба в країнах Латинської Америки», – стверджує Олег Тягнибок.
Щодо продажу паїв, то це він називає міною сповільненої дії. Адже сьогодні середня оціночна вартість паю в Україні – 27,5 тисяч гривень. Тобто тисяча доларів. Натомість у Польщі, Німеччині, Франції йдеться про в десятки вищі розцінки. Окрім того, непокоїть, що першочергове право на викуп пайованої землі отримали особи, які володіють ліцензією на видобуток надр, а «це або олігархи, або представники крупних агрохолдингів».
У другій черзі – орендарі, але вони отримали змогу без відома власника передати або перепродати своє право на викуп землі будь-якій особі.
«ВО «Свобода» завжди говорила: українець має право продати свій пай, але тільки державі в особі Державного земельного банку. Натомість отримали закон, який переповнений ризиками. Українці фактично втратять землю, господарями якої вони би мали бути», – резюмував Олег Тягнибок.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі