НТА > НОВИНИ > Суспільство > Усе про 4 січня: свято, іменини, прикмети і пам’ятні дати

Усе про 4 січня: свято, іменини, прикмети і пам’ятні дати

Цього дня наші предки продовжували готуватися до Різдва, крутили ковбаси. А жінки просили захисту святої Анастасії

955

4 січня – 4-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 361 день (362 дні — у високосні роки)

4 січня християни відзначають церковне свято пам’ять християнської мучениці Анастасії. Її вважають покровителькою невинно засуджених і вагітних жінок. Під час вагітності та пологів святій моляться про благополучне народження дітей. Також 4 січня жінки вишивали спеціальний рушник для допомоги під час пологів. Такий рушник дають повитусі, щоб вона обтирала породіллю. Знахарі читали змову для захисту від родових травм і викиднів.

За переказами, цього дня часто сняться кошмари або погані сни. Щоб такий сон не збувся, треба записати його на папірці і спалити.

Також триває приготування до Різдва. Цього дня наші предки начиняли ковбаси.

Яке свято 4 січня в Україні та світі

Всесвітній день азбуки Брайля. В грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН постановила, що щорічно 4 січня відзначатимуть Всесвітній день азбуки Брайля, щоб підвищити рівень обізнаності про значення азбуки для реалізації прав людини сліпих і людей із вадами зору.

Азбука Брайля – це рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору. Її розробив француз Луїс Брайль. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Брайль використав порядок букв латинського алфавіту. Цими ж знаками позначаються і букви українського алфавіту з додаванням спеціальних знаків. Різні комбінації шести крапок дають можливість позначати також цифри, розділові знаки, математичні, хімічні й нотні знаки.

Існує багато способів застосування технології шрифту Брайля, окрім простого читання. Наприклад Ford створили інтелектуальне смарт-вікно. З його допомогою люди із порушеннями зору зможуть візуалізувати пейзажі, що пропливають повз них, через дотик.

День Ньютона. Видатний англійський вчений, фізик і астроном Ісаак Ньютон народився саме в цей день 1643 року. Навіть сьогодні відкриття Ісаака Ньютона використовують вченів всього світу. Наприклад, відомий всім закон всесвітнього тяжіння. До речі, розповідь про те, що Ньютон відкрив цей закон після того, як йому на голову впало яблуко, правдива. Передусім цей день є популярним серед науковців.

День гіпнозу.  Цей день відзначають з 2006 року. Таким чином вшановують пам’ять ірландського доктора Джека Гібсона, який лікував гіпнозом психосоматичні розлади. Головна мета дня –  інформувати про цей незвичайний метод лікування, адже і досі багато хто дуже упереджено ставиться до гіпнозу. Коли людина перебуває під гіпнозом, то може виконувати всі дії підсвідомо, позбавляючись тим самим своїх страхів та проблем.

Гіпноз – саме так давні греки називали бога сну.

День хіт-параду. У 1936 році американський журнал “Білборд” склав перший хіт-парад музичних платівок, які були дуже популярними серед покупців. Саме тому саме цього дня вирішили відзначати День хіт-параду.  Для складання хіт-парадів враховують різні характеристики композицій: від кількості їх продажу до кількості завантажень в інтернеті та частоти появи на радіо.

А найкращі святкові підбірки музики можете знайти тут.

Яке свято ще відзначають у світі:

  • М’янма— День Незалежності;
  • США— День спагеті;
  • День дрібниць;
  • День поп-музики;
  • Таїланд. День кавалерії та обладунків.
  • США. День штату Юта в США.

4 січня, яке сьогодні церковне свято

Православна церква 4 січня вшановує пам’ять великомучениці Анастасії Путорозрішниці або Анастасії постниці. Її вважають покровителькою породіль, тому їй моляться, якщо хочуть, щоб пологи пройшли легко. Також вона допомагає захистити дітей від хвороб і є захисницею всіх невинно засуджених.

Народилася в Римі сім’ї язичника.  Мати довірила виховання дочки відомому на той час Хрисогону, який відзначався глибокими знаннями в християнській вірі. Батько віддав Анастасію заміж за багатія-язичника. Шлюб був дуже важким для Анастасії, але дівчина змогла зберегти невинність, розповівши чоловікові, що хворіє на невиліковну недугу.

Допомагала знедоленим та християнам, які перебували у в’язниці. За вміння втішати, позбавляти суму та розганяти відчай Анастасію назвали Путорозрішницею. Коли чоловік дізнався, чим займається дружина, то жорстоко побив її, зачинив в кімнаті і поставив вартових. Після смерті батька Анастасії, чоловік почав катував її, бажаючи після смерті дружини отримати багату спадщину.

Анастасія молилася і змогла пережити чоловіка-тирана. Всю отриману спадщину жінка віддала біднякам та нужденним. Про це дізнався імператор Діоклетіан і наказав спалити Анастасію. Жінка загинула у багатті біля стовпа.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 4 січня

Іменини відзначають: Анастасія, Богдана, Феодотій, Феодотія, Федот, Борис.

Привітання з Днем Ангела

Хай Ангел на іменини
Здійснить всі бажання,
Несе щастя щохвилини,
Успіх й процвітання.
Радістю життя вквітчає
І додасть здоров’я,
Мудрістю благословляє,
Добром і любов’ю!

***

Нехай в день ангела красою квітне світ,
Стають життям усі найкращі мрії,
Нехай дарує доля сотню літ,
У щасті й радості, любові та надії!

Талісман людей, які народилися 4 січня, – родоніт. Назва каменю походить від грецького слова “троянда”. На Сході його називають “камінь вранішньої зорі” за його рожевий відтінок. Колись родоніт рекомендували носити жінкам, які хотіли приворожити чоловіків.

Цього дня народилися:

  • 1643— Ісаак Ньютон, англійський фізик, математик, астроном.
  • 1784— Франсуа Руд, французький скульптор, автор скульптур на Тріумфальній Арці в Парижі.
  • 1785— Якоб Грімм, німецький філолог, один із відомих братів-казкарів.
  • 1797— Вільгельм Бер, німецький астроном, який склав першу карту Місяця.
  • 1809— Луї Брайль, французький тифлопедагог, розробив рельєфно-крапковий шрифт для сліпих, що використовується і дотепер.
  • 1857— Еміль Коль, французький аніматор, режисер, сценарист, оператор. Увійшов в історію кінематографа та мультиплікації, як творець графічної анімації.
  • 1875— Василь Ян, письменник, мандрівник українського походження, автор відомих історичних романів «Чингіз-хан», «Батий», «До „останнього“ моря».
  • 1956— Бернард Самнер, гітарист відомих гуртів «Joy Division» і «New Order».
  • 1960— Майк Стайп, вокаліст і автор пісень американської гурту «R.E.M».
  • 1962— Робін Гатрі, англійський музикант-мультиінструменталіст, композитор, засновник гурту «Cocteau Twins».
  • 1963— Тілль Ліндеманн, лідер німецького рок-гурту «Rammstein».
  • 1965— Джулія Ормонд, англо-американська акторка.
  • 1965— Бетт Гіббонс, вокалістка бристольського електронного дуету «Portishead».
  • 1972— Джон Хайро Руїс, американський боксер-професіонал, чемпіон світу в суперважкій ваговій категорії (версія WBA) у 2001—2003 і 2004—2005 роках.
  • 1985— Григорій Ярмаш, український футболіст. Захисник полтавської «Ворскли» та збірної України. Володар Кубка України 2009 року.

Цього дня померли:

  • 1108— Гертруда Польська, польська принцеса, дружина Великого князя Київського Ізяслава Ярославича; найдавніший польський письменник, відомий на ім’я.
  • 1782— Анж Жак Ґабріель, французький архітектор, один з основоположників і найбільших майстрів французького класицизму XVIII ст.
  • 1901— Ізидор Шараневич, український історик і громадський діяч, професор Львівського Університету, дійсний член АН у Кракові, один із фундаторів Національного музею у Львові.
  • 1941— Анрі Бергсон, французький філософ, лауреат Нобелівської премії з літератури за 1927 рік.
  • 1960— Альбер Камю, французький романіст, філософ, публіцист, лавреат Нобелівської премії з літератури.
  • 1961— Ервін Шредінгер, австрійський фізик, один із творців квантової механіки, лавреат Нобелівської премії з фізики (1933)
  • 1965— Томас Стернз Еліот, американський поет, драматург і літературний критик.
  • 1986— Філ Лайнотт, лідер (вокаліст та басист) ірландського гурту «Thin Lizzy».
  • 2004— Джоан Делано Айкен, англійська поетеса, письменниця-романістка.
  • 2010— Ямаґуті Цутому, єдиний японець, чиє перебування в Хіросімі й Нагасакі під час бомбардувань цих міст офіційно визнав японський уряд.

Що цього дня не можна робити

  • 4 січня забороняли вагітним жінкам шити.
  • Не варто ходити цього дня по кімнаті босоніж, бо можна накликати на своїх родичів біду.
  • На Анастасії не варто проколювати вуха, бо вони довго гоїтимуться.
  • Не можна бити і ображати тварин.

Народні прикмети і традиції 4 січня

  • якщо хмари пливуть проти вітру – скоро почнуться снігопади;
  • яка погода 4 січня, такою вона буде і в жовтні;
  • якщо на даху оселі з’явилися бурульки, рік буде врожайним;
  • якщо в річці мало води, рік буде поганим для рибалок, а влітку можна чекати посухи.
  • вагітним сьогодні потрібно їсти цільнозернову кашу.

4 січня християни продовжували готуватися до Різдва, а тому для столу різали свиней. Найпопулярнішою стравою на свято у наших предків вважалася свиняча ковбаса.

Календар важливих подій в Україні та світі 4 січня:

  • 1493— Христофор Колумб, відкривши Америку, попрямував назад до Іспанії.
  • 1494— В Цетинє (сучасна Чорногорія) виданий звід православних пісень «Осмогласник» — перша книга в південнослов’янських державах, надрукована кирилицею.
  • 1885— У штаті Айова доктор Вільям Грант провів першу у світі успішну операцію з видалення апендикса.
  • 1912— Місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі (348 249 км).
  • 1914— Після викрадення, що сталося 1911 року, картина Леонардо да Вінчі «Мона Ліза» повернулася до Лувру.
  • 1919— Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.
  • 1919— Українська Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей.
  • 1936— «Billboard» надрукував перший чарт, незабаром цей чарт одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду.
  • 1943— Американський журнал «Тайм» підбив підсумки 1942 року і назвав «людиною року» Сталіна.
  • 1948— Після понад 60 років британської окупації, Бірма (нині М’янма) проголошує незалежність і стає незалежною федеративною республікою.
  • 1954— Елвіс Преслі записав свої перші пісні.

Elvis Presley is seen as a honky-tonk performer on the midway in this photo from the 1964 MGM film “Roustabout”. (AP Photo)

  • 1958— Після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі «Спутник 1» — перший зроблений людиною космічний об’єкт.
  • 1959— Луна-1 стає першим космічним апаратом, який досяг другої космічної швидкості, наблизився до Місяця і вийшов на геліоцентричну орбіту.
  • 1970— Учасники гурту «The Beatles» востаннє спільно зібрались на студії для запису пісні «Let It Be».
  • 1985— В одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у місіс Коттон — першої у світі сурогатної матері.
  • 1992— Албанія та Узбекистан визнали незалежність України.
  • 1992— Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм.
  • 2004— після «революції троянд» у Грузії відбулися президентські вибори. Понад 96 % громадян підтримали Мікаїла Саакашвілі.
  • 2004— марсохід «Спіріт» здійснив посадку на Марсі.
  • 2007— Ненсі Пелосі обрана першою в історії США жінкою-спікером Палати представників.
  • 2010— Відкрито найвищий хмарочос у світі — Бурдж Дубай (нині Бурдж Халіфа).

 

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі