

Кілька днів тому громадяни Афганістану прокинулися у новій реальності. 15 серпня бойовику руху «Талібан» захопили столицю Кабул і зараз контролюють цілу країну. Вони збираються оголосити про створення Ісламського емірату. Уперше за 20 років терористи знову отримали владу у свої руки.
Яким будуть наслідки, чому США вивело війська та чому таліби викликають жах у місцевого населення, – NTA зібрав усі основні факти, які варто знати про Афганістан.
Головне з історії країни
Рух «Талібан» почав зароджуватися у 1970-80-их роках, як опір радянським військам, які втрутилися, аби зберегти в країні прокомуністичний режим. Тоді рух боровся з корупцією та підтримував традиційні цінності.
До приходу талібів жінки здобували освіту, носити короткі спідниці та жили світським життям. Пізніше рух став більш радикальним, бойовики почали забороняти розваги, відкритий одяг і навіть шахи.
У 1996 році таліби повністю взяли під контроль владу в Афганістані. У 2001 році США ввели свої війська у країну і усунули їх від влади. Це була відповідь на теракти 11 вересня у Нью-Йорку. Американський уряд визнав винними в нападах ісламське угрупування «Аль-Каїда» та її лідера Усаму бен Ладена, який саме отримав притулок в ісламістів.
Коли таліби відмовилися передати бен Ладена, США почали військовий наступ на Афганістан. Вони швидко усунули бойовиків від влади і пообіцяли підтримати демократію та ліквідувати терористичну загрозу.
У 2021 році Вашингтон досягнув мирної угоди та вивів свої війська з країни. Джо Байден прагнув це встигнути зробити саме до вересня 2021 року. Йому це вдалося.
Чому афганці так бояться талібів? ТОП-6 фактів
П’ять років – з 1996 до 2001 – таліби офіційно контролювали Афганістан. Короткі факти про цей період:
- Публічні страти і покарання – як норма. Обвинувачені не мали права на адвоката, а суддями були малоосвічені люди. Порядок у країні тримали виключно через терор;
- Жінки не мала права працювати, здобувати освіту та виходити на вулицю без супроводу чоловіків-родичів. Вони були зобов’язані носити цілком закрите вбрання. Якщо ж чоловік, син чи батько загинули на війні, а потрібно було сходити на базар, жінка змушена сидіти вдома та терпіти, сподіваючись, що виручить дядько чи племінник;
- Країну визнавали лише три держави: Пакистан, Саудівська Аравія та ОАЕ. Відтак паспорт цієї держави у світі був недійсним, тож вільно подорожувати афганці не могли.
- Музика та кіно – це злочин. Усі плівки та платівки – знищували. Діячі культури залишились без роботи і шукали способи втекти з країни.
- Таліби руйнували культурні пам’ятки, зокрема статуї Будди.
- Країна переживала глибоку гуманітарну та економічну кризи. Ісламісти відкинули економічні моделі «соціалізму» та «капіталізму», відтак народ сподівався тільки на допомогу від міжнародних організацій, або ж від торгівлі наркотиками. Афганці активно вирощували мак, так почав процвітав наркотрафік, який поширився по світу.
Саме через жорстокі методи правління афганці бояться повернення режиму талібів.
Причина у корупції?
Через 20 років таліби знову з легкістю повернули владу у свої руки. Народна депутатка від партії «Європейська Солідарність» Ірина Фріз вважає – бойовикам це вдалося завдяки корупції, яка процвітала в уряді та армії. За словами нардепки, Україна повинна вчитися не своїх помилках, а на чужих:
«Замість побудови національної армії за підтримки західної коаліції, насправді відбулася імітація такої реформи. Армія виявилася повністю небоєздатною, навіть на рівні спецпідрозділів, що в червні здавалися талібам без бою біля Давлат Абаду та були вбиті. Кошти, що виділялися на фінансування армії та поліції часто не доходили за призначенням. Деякі підрозділи були сформовані з «мертвими душами».
Попри тренінги, озброєння, підготовку та стандарти афганська армія виявилася нездатною протистояти наступу «Талібану», маючи вкрай низький моральний дух та мотивацію, але перевагу в чисельності та зброї. Отже, ключове питання, полягає в якості виконання реформ та ефективному використанні іноземної допомоги. Адже є різниця між задекларувати реформу та набуття стандартів і виконати, а не відзвітувати про це на папері. Як бачимо, закриття очей на розбудову власної армії завершується катастрофою. Ми це вже проходили у 2014 році. Зараз доля нагадує нам про це знову на прикладі іншої країни», – підсумовує Ірина Фріз на своїй сторінці у Facebook.
Захід вивів війська. Що буде далі
Наступ талібів по всій країні посилився, коли цього літа війська США і НАТО почали завершувати виведення військ з Афганістану. Оглядач міжнародних подій Олександр Юсупов зазначає, що виведення всіх американських та європейських солдатів було помилковим рішенням і перетворилося на катастрофу.
«Після оголошення в квітні рішення про виведення всіх військ НАТО з Афганістану, через бажання США піти, практично не було сумнівів, що рано чи пізно таліби захоплять владу, але неминуче сталося набагато швидше й хаотичніше, ніж очікувалося. Важливо відзначити, що, на відміну від західних країн, Росія і Китай не евакуюють співробітників своїх посольств в Кабулі. При цьому Афганістан має статус «Основного союзника США поза НАТО». Наступна фаза – швидкий занепад демократії та прав людини в країні, а також великі хвилі біженців й зростання тероризму. З кінця травня майже 250 тисяч афганців вимушено покинули свої домівки, 80% з них – жінки й діти. А доповідь ООН підтвердила, що «Талібан» продовжує підтримувати зв’язки з «Аль-Каїдою». І як ці події вписуються в оголошену Джо Байденом доктрину про глобальну війну проти авторитаризму?», – прогнозує Юсупов.
Інтереси Вашингтона і «гам зброї»
15 серпня в ефірі американського каналу CNN державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що перебування сил Сполучених Штатів Америки в Афганістані не відповідає інтересам Вашингтона. Напередодні президент США Джо Байден заявив, що Вашингтона не буде брати участь у громадянському конфлікті в Афганістані.
«Мені знову залишається запитати тих, хто стверджує, що ми повинні були залишитися . Скільки ще поколінь дочок і синів Америки ви хотіли б відправити для боротьби з громадянською війною в Афганістані? Коли афганські війська цього не робитимуть? Скільки нескінченних рядів надгробків на національному кладовищі ще має бути? Я чітко відповідаю. Я не буду повторювати помилок, які ми зробили в минулому», – підкреслив Байден.
Тим часом під Білим Домом триває акція протесту. Десятки американців звинуваючуть Байдена в тому, що таліби захопили Афганістан.
Спецпредставник ЄС з питань Афганістану Томас Ніклассон повідомив: «Якщо «Талібану» вдасться захопити владу незаконним шляхом, то він не буде визнаний ЄС. Він не буде визнаний більшістю країн регіону. Це буде ізольований режим та ізольований Афганістан».
Папа Римський Франциск попросив усіх помолитися, аби «гам зброї закінчився і рішення знайшли за столом переговорів». За словами Папи, тільки та населення може повернути свої домівки та жити в мир і безпеці.
Будувати економіку на наркоторгівлі
Зараз Афганістан є однією з найбідніших країн світу. Економіка країни вже довгий час побудована навколо наркотрафіку, а саме опіумного виробництва.
За оцінкою Управління ООН з наркотиків та злочинності (UNODC), у 2018 році економіка опіатів становила від 6 до 11% ВВП Афганістану (1,2-2,2 млрд доларів США). До порівняння, того ж року уряд Афганістану зібрав лише 2,5 млрд доларів власних доходів (12,8 % ВВП країни). Таким чином, доходи держави по суті дорівнюють вартості економіки опіумного маку – стверджує економіст і політолог Павло Кухта.
«За даними Світового банку, в основі економіки Афганістану лежить крихкість та залежність від зовнішньоекономічної допомоги, потоки якої скоротились з приблизно 100 відсотків ВВП у 2009 році до 42,9 відсотка ВВП у 2020 році. У свою чергу, приватний сектор надзвичайно малий, а зайнятість зосереджена в низькопродуктивному сільському господарстві (44 % загальної робочої сили працює в сільському господарстві, а 60 % домогосподарств отримують певний дохід від сільського господарства). Іншими словами, режим талібів буде сировинною кримінальною економікою, не спроможною виробляти нічого нормального і розумного. Це навіть не сировинний придаток інших країн – це сировинний придаток кримінального дна цих країн», – пояснює експерт.
Коли страх жене геть
Представники «Талібану» через два дні після захоплення влади в Афганістані оголосили загальну амністію для урядовців і закликали до роботи державних установ. Наразі у Кабулі залишились тільки диппредставництва трьох країн: Росії, Пакистану та Китаю.
Аеропорт Кабула призупинив усі комерційні рейси. Злітають лише військові судна. Тисячі людей вриваються у літаки, аби вибратися з країни. Кадри із переповненого людьми летовища шокували світ. ЗМІ повідомляють щонайменше про 8 загиблих. Учора, 16 серпня, американський військово-транспортний літак вивіз із Кабула 640 афганців. Екіпаж прийняв рішення летіти з усіма, хто встиг прорватися на борт.
Наразі в українському МЗС повідомляють, що 120 українців звернулися до дипломатів із бажанням евакуюватися з Афганістану.
А про те, який вплив події в Афганістані можуть мати на Україну, – читайте тут.
Віра Лабич
Фото: відкриті джерела, Рейтерс, ВВС
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі