НТА > НОВИНИ > Новини політики > Узурпація влади, «облік» олігархів та обман міжнародних партнерів. Інтерв’ю з Олегом Тягнибоком

Узурпація влади, «облік» олігархів та обман міжнародних партнерів. Інтерв’ю з Олегом Тягнибоком

190

«Добрий цар і погані бояри»: для чого президент Зеленський робить вигляд, що не контролює «Слуг»? Гість «Юркевич. Акценти» – ОЛЕГ ТЯГНИБОК, лідер ВО «Свобода».

Повна вакханалія настає, коли до влади приходять люди без відповідальності

– Почнемо нашу розмову з «ковіду» в Україні. Це вже другу осінь маємо стан пандемії, як і в цілому світі. Що потрібно зараз робити? Що очікувати людям в листопаді, коли влада запровадить цей карантин.

– Як показала ситуація з пандемією не тільки в Україні, але й у цілому світі, там де громада довіряє своїй владі, де вона має вплив на владу і може її контролювати, де є довіра людей до влади, там і ситуація є набагато кращою. Коли є проблема і коли є довіра до влади – це дає свій позитивний результат. В Україні цього немає. Спочатку влада захотіла заробити, продаючи стратегічні запаси України. Маски вони продавали й інші засоби захисту. Це в той час, коли вже насувалася ця біда.

Друге – це непрозорі дії влади, намагання заробити на пандемії, абсолютно непрофесійні дії міністерства охорони здоров’я.

Третє – це система охорони здоров’я виявилася неготовою, хоча попереджали і був час для підготовки.

Четверте – це неправильний розподіл бюджетних коштів на боротьбу з пандемією. Замість того, щоби вкладати гроші в систему охорони здоров’я, влада перекидає їх на дороги й інші проєкти.

І п’яте – це є ставлення до лікарів, середнього медперсоналу, які є на передовій боротьби з пандемією. Постійні затримки зарплати, непорозуміння зі сторони уряду і відсутність контакту між урядовцями і органами місцевого самоврядування. Одні обіцянки й декларації.

Ми можемо низько вклонитися нашим медикам, які часто працюють за мізерну зарплату і ті виплати не відповідають їхнім діям, їхньому ризику. Вони стояли на передовій і допомагали українцям.

Часом влада, щоб збити політичне або соціальне незадоволення українців, впроваджує невиправдані карантинні обмеження. Нищення дрібного і середнього бізнесу було на догоду олігархічних кланів і великому кримінальному капіталу. Це породило недовіру громади до влади. І що би зараз влада не говорила, люди їй не вірять і через те немає розуміння того, як повинна себе громада поводити в тій ситуації.

– У Львові люди по 40 хвилин стояли, щоби вакцинуватися, навіть по запису. Чому українець повинен в питаннях вакцинації довіряти владі, адже в МОЗ кажуть одне, а депутати кажуть по-іншому? Наприклад, історія зараження ковідом нашого спікера Дмитра Разумкова, який не вакцинувався, і повторно захворів...

– Є певні категорії суспільства, які треба першочергово провакцинувати – це медпрацівники, прикордонники, військові. Але влада і представники чиновництва, які не мають контакту з хворими, вони повинні бути в загальній черзі. Наша влада не розуміє, що якщо ти політик і займаєш високу посаду, будь-яке слово, тобою сказане не є приватною думкою. Це є позицією політичної сили, з якою ти прийшов в парламент чи уряд. Це є відповідальність за тих людей, які тебе рекомендували на ту посаду. У нас кожен сприймає свою посаду, як особисту годівничку, де він може робити піар, красти кошти. Ніхто не думає про те, яка є реакція суспільства.

Якщо публічні люди, від яких залежить ухвалення законів і проведення реформ, обманюють, не виконують обіцяного, якщо вони своїм особистим прикладом показують, що можна не виконувати закони, то як можна вимагати цього від простих громадян. Тому значна частина людей не довіряє владі. Коли дійсно влада каже правильні речі – люди їм просто не вірять.

Мене це дуже дратує і я розумію, що та повна вакханалія настає, коли до влади приходять люди, абсолютно без відчуття відповідальності. В таких випадках руйнуються основи держави. Зверніть увагу, який вже міністр охорони здоров’я приходить за останній час. І кожен новий декларує, що скоро озвучить, яку ж систему охорони здоров’я ми будемо будувати в Україні.

–  Реформа зараз призупинена, перший етап з сімейними лікарями пройшли, а далі нічого не рухається.

–  Навіть попередня реформа була впроваджена неправильно, тому що взяли приклади реформування системи охорони здоров’я в Британії і США. Не враховуючи українські особливості, пробували це перенести на Україну. Потрібно було враховувати багато нюансів. Там де йдеться про здоров’я і життя людини, ніхто не рахує витрат, дуже бояться зачепити бюджетні теми. Але дехто на тому збагачує свої кишені. І чим більший хаос і каламутна вода, тим більше можуть витягувати кошти з бюджету чи фармакологічні компанії чи влада, яка курує цей процес.

Впровадження онлайн-навчання призведе до зниження освітнього рівня нації

Вакцинація може бути обов’язковою? Вчителів, шантажуючи виплатами, змушують йти вакцинуватися. Чи чесно це і як з цим боротись? Де золота середина між тим, що треба дбати про здоров’я вчителів і дітей, але разом з тим не можна людей примусово вакцинуватись?

– Насправді, це є рекомендації ВООЗ щодо цієї цифри 80% вакцинованих у школах. Ідеться про те, що якщо суспільство на 80% є готовим до боротьби з інфекційними хворобами, то воно може побороти ті негаразди. Але в нас починають рекомендації світових організацій вибірково використовувати. Наразі руйнується сам процес навчання і освіти українських школярів і студентів. У нас вже починає виховуватися покоління, яке навчається віртуально в онлайн-режим. Це не призведе до жодного добра.

Оце впровадження онлайн-навчання – часто спекулятивно – призведе до зниження освітнього рівня нації і нашого майбутнього.

Професії лікаря і вчителя мають бути одними з найшанованіших професій в державі. Як і професія військового. Але влада призводить до того, що свідомо провокується конфлікт між батьками і вчителями.

Справа вакцинації – це є добровільна справа. Хоча є певні посади, на яких люди повинні пройти всі етапи вакцинації. Відповідальність влади має бути, без дурнуватих заяв і всяких якихось особистих думок і позицій, які собі дозволяють посадовці. Є відсутність повної відповідальності за ухвалення рішень і за тих людей, які зобов’язані виконувати ці рішення, і нерозуміння того, яким буде завтрашній день. Крім того, що ми не оздоровлюємо націю, нація позбавлена в майбутньому можливості убезпечитись від інфекційних хворіб. Також влада свідомо стравлює людей, створює конфлікти в середовищі різних соціальних груп. А це не призведе до єдності нації.

Перехід на латиницю – абсурдна ідея, яка призведе до розколу

– Ви сказали про дурнуваті заяви і мені одразу згадалася заява секретаря РНБО Данілова, який пропонував українцям перейти з кирилиці на латиницю.

–  Я особисто і політична партія, яку я представляю, категорично проти цього. Це повний абсурд. Данілов – не перший чиновник, який пропонує це. І я не думаю, що Данілов, як людина системи,  досить дисциплінована і зараз популярна, сказав це, бо йому так захотілося.

Переконаний, що при теперішній владі багато подібних заяв відволікають суспільство від злободенних тем: проблеми війни, провального візиту Зеленського в США, тарифів, майбутнього карантину, обмежень і боротьби з дрібним і середнім бізнесом, зубожінням українців, корупції у владі. Чом би не оголосити, що скасуємо кирилицю?

Це призведе не до єдності українського суспільства, це буде черговий розкол: одні будуть «за», інші будуть «проти», треті взагалі будуть мати свою думку і будуть нам розказувати про другу мову російську, московську чи ще якусь іншу.

Зеленський і його люди вирішили, що їм потрібно узурпувати владу в країні

РНБО раніше займалося тим, що санкції оголошувало. Ще  якийсь час  забавляло українців тим, що щоп’ятниці щось ухвалювали, а ми це обговорювали. Зараз навіть це вже стало не таким популярним. Ніхто не дивиться, чим займається РНБО і вони вирішили ще й у філологічні історії залізти. Чи не здається вам, що цей орган РНБО дискредитований? 

– Тут глобальніше треба дивитися. Зеленський і ті люди, які разом з ним прийшли до влади, вже давно для себе ухвалили рішення, що їм потрібно узурпувати владу в країні. В них були певні ілюзії, особливо в Зеленського. Він казав, що Путіну в очі подивився і побачив там мир, а для того, щоб зупинити війну, треба просто припинити стріляти. Тобто Зеленський, може, уявляв, що коли він стане президентом, то він, як монарх, може вирішувати будь-які питання.

Але ми живемо в республіці, в демократичній країні, де є три різних гілки влади: законодавча, виконавча і судова. Вони того не усвідомлюють, їм хочеться управляти одноосібно. Вони шукали варіант, як це зробити. З однієї сторони – у них були унікальні можливості – монобільшість в парламенті. Вони мають посаду президента і монобільшість в парламенті, свого спікера, свого керівника уряду і свій уряд. Це все є одне ціле.

Ви звернули увагу, що вони дуже часто одне на одного перекидають увагу: мовляв, президент хороший, а от парламент поганий. Так не може бути. Що президент, що парламент – це є одна партія, один політичний клан. І уряд так само, тому що парламент сформував уряд. Якщо парламент поганий, то і президент поганий.

– Дуже важко контролювати парламент. От Гео Лерос прийшов по списках «Слуги народу», побув там недовго спокійним депутатом, а потім почав говорити такі речі, за які Тищенко його відтягує від трибуни. Реально контролювати понад 200 людей?

 – А що нас з вами це має обходити? Відповідальність і контроль за тими 250-ма людьми лежить на тих, хто їх привів в парламент. Люди за них проголосували, бачили очі, що вибрали. «Свобода» попереджала: «Як ви можете за кота в мішку голосувати! Як ви можете голосувати за «Слуг народу», ви ж не знаєте, хто це такі». По-перше, ніякої ідеології. По-друге, ця партія створювалася буквально на коліні.

– «Свобода» має чітку, зрозумілу ідеологію, яка не змінюється.

– Я вважаю, що це є правильно, і рано чи пізно виборець це оцінить. «Свобода» є прогнозована передбачувана політична сила, яка не змінює свого світогляду. Люди, голосуючи за нас, мають чітко знати, як ми себе будемо поводити і за які закони ми будемо голосувати.

А тут олігархи, які підтримували Зеленського, дали йому своїх представників. Той дав 10 представників, той 5, той 20 – залежно від того, наскільки вони допомагали йому на виборах. І відповідно з тих абсолютно різних людей, які не мають спільного бачення, спільного розуміння, була сформована політична сила, яка за інерцією отримала монобільшість в парламенті.

Але мають нести за це відповідальність. Не треба їх захищати і не треба думати, як вони мають контролювати таку велику фракцію. Це їхні проблеми, не потрібно їм було давати такої максимальної влади. І Зеленський, маючи максимальну владу і запускаючи в суспільство думку, що є добрий цар, але погані бояри, використовує РНБО не для того, щоб побороти олігархію, корупцію, зубожіння людей чи зупинити війну, а щоби класно пропіаритися на якомусь етапі.

Вирішили вони боротися з контрабандистами, чи з тими, хто валюту конвертують. Як вони робили? Вони спочатку оголошували список із 40 чоловік, який не оприлюднювався, кілька днів серед тих людей, які знали про це, крутилася ця інформація. Той, хто до п’ятниці встиг вирішити питання з офісом президента, той в список не попав. Вони ще й бізнес на тому списку зробили! А оскільки це все набувало громадянської підтримки, люди дуже тішилися з того: «О, дивіться, того вже карають і того карають». А ціна, щоб його викреслили з цього списку, ставала кожного разу все вищою і вищою. Це класний бізнес.

Вони з олігархами вирішили боротися! Замість того, щоби знищити олігархію як явище, що «Свобода» запропонувала своїм антиолігархічним пакетом, вони вирішили їх внести в реєстр. То є просто смішно! Їх не в реєстр треба вносити, а треба позбавляти можливості існування цього ганебного явища, як олігархія. Олігархія – це є зрощення криміналу, великих грошей і влади. І та сама історія з РНБО. Це ні до чого доброго не призведе. Це не призведе до зміцнення української державності, не пришвидшить мир, не зменшить бідність українців і не зруйнує корупцію в Україні.

Зеленський і його оточення – це породження олігархії

– Стосовно олігархів начебто якісь закони приймають, на останньому слуханні в парламенті також голосували, обговорювали законопроєкт. Дуже велика була увага до нього прикута, але як сірник: яскраво загорілося і швидко згасло і нічого далі не відбувається.

–  Як не відбувається? На кожній сесії вони списують борги підприємств, які належать олігархам. Оце вони роблять дуже швидко. Ворон воронові ока не виб’є. Зеленський і його оточення – це є породження олігархії. Як би вони не декларували боротьбу з олігархами, але їхня команда сформована на олігархічних кланах. Навіть, якщо вони з кимось хочуть боротися, будуть знищувати вибірково. Насправді немає жодної ініціативи, яка стосується знищення олігархії, як явища.

Зараз цей законопроєкт відправили у Венеціанську комісію. Хоча позиція Венеціанської комісії є лише рекомендаційна. А насправді, навіть якщо вони ухвалять цей закон, це не буде ніякої боротьби з олігархами. Вони оголосять критерії, візьмуть на облік олігархів і всі представники олігархічних кланів, які знайомі з цим законом і знають, хто може попасти в ті списки, вони напрацювали механізми, щоби там не бути. А якщо там і будуть, то позбавлять себе публічно тих активів, з якими так демонстративно бореться влада Зеленського. А це наявність у власності засобів масової інформації (це все переписується дуже легко), чи певної суми коштів. В цей список обов’язково будуть попадати ті, з яких вони потім будуть доїти кошти особисто для себе.

Наша пропозиція – економічні і політичні закони, які би мали позбавити можливості існування в Україні олігархії, як явища. Чому не ухвалюють закон із деофшоризації? Ну ж лежить наш «свободівський» законопроєкт! 154 мільярди доларів були вивезені і сховані в офшорах. Деякі джерела говорять про 950 мільярдів доларів і більше. Чому, коли ми зараз ходимо з простягнутою рукою і мільярд випрошуємо, не можемо повернути гроші через оці антиофшорні закони?

Тому що там пов’язані олігархи, які є близькі до влади. Чому не ухвалюється закон про демонополізацію? Бо олігарх є монополіст! І він, як представник кримінального великого капіталу, свідомо знищує дрібний і середній бізнес, руйнує середній клас! Чому не голосують закон про прогресивну шкалу оподаткування, яка запроваджена в тих країнах світу, де нема олігархії? Чому не голосують за закон про прозору процедуру відкликання депутатів, чиновників і суддів? Олігарх фінансує якогось політика, який стає депутатом чи міністром і лобіює його інтереси. Але якби ми мали право легкої і прозорої процедури відкликання того чиновника, який відстоює інтереси олігархії, тоді олігархові й грошей би не вистачило кожен раз їх фінансувати.

Тут стратегічно треба по-іншому підходити. Не в реєстр давати олігархів, а знищити можливість існування такого ганебного явища. В наших сусідів – поляків, чехів, мадярів, німців, іспанців, що немає заможних, багатих, успішних людей? Є, але вони не є олігархами. Вони платять податки, живуть за законами тої держави. У нас структура державного управління – це є олігархічні клани при владі. Вони контролюють владу, як законодавчу, виконавчу, так і судову і вони контролюють бізнес. Тому в нас середній і дрібний бізнес на задньому плані.

Європа не хоче нас через те, що влада просто обманює

– На запитання, чому Україна не в ЄС, міністр закордонних справ Кулеба каже, що не через реформи, а через те, що Євросоюз просто не готовий політично взяти нас до себе. Як ставитесь до цієї заяви Кулеби?

– Звісно, я не погоджуюсь. Не погоджуюсь апріорі з тими заявами і позицією теперішньої влади, яка не має жодного відчуття, що вони є державними мужами і мають відповідати за свої слова. Зрозуміло, що теперішні заяви – це вже є наслідок.

Як в тому анекдоті про три конверти. Коли змінюється влада і попередник новому керівнику каже, як ти будеш керівником, то обов’язково відкрий з певною почерговістю кожен конверт. Перший конверт відкриває, а там: «Вали все на мене». Другий конверт відкриває: «Кажи, що ти щось там не можеш зробити». Третій конверт, коли ти відкриєш, то вже треба шукати собі наступника.

Це вже прийшов час другого конверту. Вже прийшов той період, коли їм треба почати звинувачувати когось іншого. Насправді Європа не хоче нас через те, що влада просто обманює.

Коли я був в парламенті і мав можливість спілкуватися з представниками різних політиків із цілого світу, то вони постійно це говорили: «Ваші представники зовнішньо-політичного відомства кожен раз думають, що коли ми ведемо переговори з європейськими чи заокеанськими партнерами, то можна їм сьогодні збрехати і потім не виконати цього». А ті все фіксують, там такі речі не проходять.

У нас в Україні це цілком працює.

– У нас немає культури політичного чиновництва, відповідальності. Вони відчувають, що можна щось ляпнути і тобі за це нічого не буде. Можна аморальщиною займатися. Я не буду великим моралізатором, але коли ти є в парламенті, є певні критерії і мірки.

– По-перше, інтернет пам’ятає все і журналісти пригадають, коли прийде час. Якщо в нас політична пам’ять у виборців не дуже добре працює. Тому це недієва річ і лишилось все менше працювати.

– Суспільство змінюється. Я довший час є в політиці, наша політична сила вже буде цього року святкувати 30 років діяльності. Дуже багато чого змінилося і треба враховувати цей момент, що ми живемо в час, що тобі згадають все, що ти сказав і зробив. Тому треба мати внутрішню відповідальність. Якщо ти пішов у політику, ти повинен розуміти, що рано чи пізно тобі доведеться відповідати за помилки, а особливо за свідомі помилки.

І другий момент – все є набагато публічніше, відоміше і зрозуміліше, ніж це було раніше. І по-третє, треба врахувати, що ровесники Незалежності сьогодні – це є люди, яким вже за тридцять. Це вже зовсім інше покоління, яке народилося, виховалося і будує своє життя в умовах не Совєцкого Союзу і тих негативних традицій, які були в той час, а в умовах Незалежної України. І всі ті негативи, через які пройшла Україна в період свого становлення. Зараз є інше покоління, інше бачення, інше трактування. Інше розуміння того, як це – дивитися на світ через призму українських окулярів. Хоча є ще збочення і перекручування в іншу сторону, тому і треба тримати цей баланс.

Тетяна Юркевич, Олена Івашків

 

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі