НТА > НОВИНИ > Новини політики > «Вагнергейт». Що розкопали розслідувачі та що приховує Зеленський

«Вагнергейт». Що розкопали розслідувачі та що приховує Зеленський

Bellingcat оприлюднив розслідування про зірвану спецоперацію українських спецслужб щодо затримання російських бойовиків, які брали участь у війні проти України на Донбасі

822

Незалежні міжнародні розслідувачі спробували розкрити роль президента Володимира Зеленського та голови його офісу Андрія Єрмака у справі про спецоперацію  із захоплення “вагнерівців”, яка, втім, зірвалася через арешт бойовиків у Білорусі.

Про що в розслідуванні

Перша частина розслідування Bellingcat розповідає про те, як українські розвідники завербувати бойовиків приватної військової компанії Вагнера й отримали від них прямі докази участі у військових злочинах.

Є інформація, що українська розвідка вивчала «вагнерівців» з 2014-го року. Однак лише через 4 роки в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України вирішили реалізувати ідею з виманюванням їх під приводом пропозиції роботи.

До вересня 2019-го року зібрали дані про більш ніж тисячу найманців, переважна більшість з яких воювала на сході України між 2014-им і 2018-им роками. Особливо цікавили ті, хто засвітився у військових злочинах на території України, – це декілька десятків конкретних осіб.

Для вербування створили спеціальну групу працівників спецслужб. Проєкт отримав назву «Авеню». Важливим його учасником став колишній офіцер ГРУ, завербований українською розвідкою в «ДНР» раніше. А далі процес пішов.

У червні 2020-го року українські розвідники отримали зізнань бойовиків про їхню роль у незаконних бойових діях у Східній Україні, на Близькому Сході й Африці, імена командирів та фотографії медалей, виданих Кремлем, факти (в тому числі відео) про військові злочини, наприклад, збиття українського військового гелікоптера на Донбасі 2014-го року.

Зі 180-ти завербованих  бойовиків планували вибрати декілька десятків головних військових злочинців, організувати для них переліт, а потім примусово посадити літак, коли він пролітатиме над українською територією. Через пандемію вилетіти з Росії могли тільки через територію Білорусі, а найзручнішим рейсом через територію України був рейс до Стамбула.

Найважливіша частина операції – примусова посадка літака через загрозу вибуху на борту. Для цього хтось з аеропорту Мінська мав зателефонувати до служби управління повітряним рухом України та попередити про бомбу. Мовляв, він підслухав, як два пасажири обговорювали терористичний акт на борту.

До другої половини червня 2020-го року українські розвідники завербували 180 найманців. З них обрали 40, чиї військові злочини доведені, їх планували затримати. Щоби отримати допомога СБУ в операції, знадобилося схвалення Офісу президента.

Тож Володимир Зеленський уперше дізнався про все 15-го червня 2020-го року під час понеділкового брифінгу з питань безпеки з керівниками спецслужб. Він загалом схвалив операцію та попросив підготувати докладний план.

З цього моменту два старші офіцери – директор ГУР Василь Бурба та заступник директора СБУ Руслан Баранецький регулярно проводили брифінги для президента про хід реалізації проєкту «Авеню». Серед тих, кого збиралися затримати, були й персонажі, які вже давно перебували в списках СБУ.

Найнятий розвідниками український турагент придбав 34 квитки на рейс, який вилітав до Туреччини 25-го липня. Для правдоподібності забронювали і зворотні квитки. 24-го липня автобус із «вагнерівцями» успішно подолав кордон Білорусі та попрямував у бік аеропорту. У цей момент ще ніхто не припускав, що доїхати до аеропорту їм не судилося.

За день до відправки найманців працівники спецслужб України прибули до Офісу президента. Про це розповів і Василь Бурба, й інші розвідники. Однак Зеленський на той момент був зайнятий, і вони не змогли зустрітися з ним особисто. А голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень.

Єрмак пояснив це тим, що днем раніше Зеленський досягнув домовленості з Росією та сепаратистами про перемир’я на Донбасі. За словами Бурби, в Офісі президента вважали, що якщо спецоперація пройде за запланованим сценарієм, то перемир’я зірветься.

Тож квитки перебронювали на четвер, 30-го липня. А 29-го липня 2020-го року в Білорусі затримали бойовиків із ПВК Вагнера. Тоді правоохоронці Білорусі повідомили, що в них є інформація про прибуття понад 200 бойовиків для дестабілізації ситуації у період виборчої кампанії.

11-го серпня Офіс генпрокурора України надіслав до Білорусі запити про видачу бойовиків (серед них 9 громадян України), яких підозрюють в участі у терористичній організації. Натомість Олександр Лукашенко віддав «вагнерівців» Росії.

У підсумку оточення президента України Володимира Зеленського звинуватили у зливі ворогам інформації про таємну спецоперацію українських спецслужб із затримання російських бойовиків у Білорусі.

Згодом Зеленський підтвердив, що операція із затримки «вагнерівців» існувала, але Україна не хотіла брати у ній участь.

На початку цього тижня голова тимчасової слідчої комісії Верховно Ради України Мар’яна Безугла (фракція «Слуга народу») повідомила, що з’ясувати, хто саме вирішив відкласти спецоперацію, не вдалося. Генерал-лейтенант Михайло Забродський назвав версію Безуглої щодо «вагнергейту» неправдивою. На його думку, операцію зірвали на найвищому державному рівні.

Зеленський з «Авеню» – не Клінтон з Левінскі

  • Про спецоперацію «Авеню» з вербування і подальшого затримання в Україні «вагнерівців» Зеленський не лише знав, але й отримував регулярні звіти про її перебіг. Однак президент спочатку переконував, що нічого не було, а це видумки чи російської пропаганди, чи українських опозиціонерів, а потім визнав її, але назвав ініціативою інших країн (західних), в яку максимально втягували Україну.
  • Насправді ж виявилося, що Зеленський перебував у курсі планів саме українських розвідників. Для чого ж тоді він обманював?.. Свого часу у США президента Білла Клінтона хотіли зняти з посади за брехню. Так, причиною спроб імпічменту стали не позашлюбні сексуальні стосунки з практиканткою Білого дому Монікою Левінскі, а лжесвідчення про відсутність цих стосунків. Але Україна – не Америка, і в нас навряд чи таке можливе, за брехню в нас зазвичай не позбавляють посад…
  • Конкретно відповіді про причини зриву операції Bellingcat поки що не дав. Звинувачення Офісу президента (а конкретно – Єрмака) у навмисному її зливі не підтвердили, хоча й не спростували.
  • У першій частині розслідування зовсім немає згадок про ймовірну участь у проведенні спецоперації американських чи британських спецслужб. В Україні ж багато розповідали про можливу допомогу нашим розвідникам від країн НАТО, навіть Зеленський цю версію просував. Але наразі підтвердження цьому не оприлюднили.

Реакція Банкової: розвідка не чекає політичних наказів

У коментарі «НВ» радник голови Офісу президента Михайло Подоляк сказав, що «майже вся інформація» розслідувачів ґрунтується на «інтерв’ю з декількома відставниками з розвідки та спецслужб, зокрема з Бурбою».

«За кожним суттєвим пунктом у тексті Bellingcat робить застереження – це не вдалося незалежно верифікувати. Тобто наголошується, що це лише слова цілком конкретних людей. Не більше того. Які оцінки дають ці люди, на яких подіях фокусують увагу, це відповідальність тільки самих людей. Bellingcat не робить жодних висновків про те, що хтось щось «злив», як суспільству розповідали протягом півтора року», – зазначив він.

За словами Подоляка, будь-які заходи розвідки узгоджуються на оперативному рівні та не вимагають «специфічних політичних наказів»:

«Дуже дивно взагалі говорити про такі накази від тієї чи іншої посадової особи, яка не має права нічого наказувати розвідці. Навіть якби такий наказ і надійшов, а його не було, то його точно відкинув би будь-який грамотний керівник розвідки».

Радник голови Офісу президента підтвердив, що наприкінці липня 2020-го року багато уваги приділяли спробам домовитися про припинення вогню на Донбасі, і заявив, що це «найважливіша домовленість, яка реально призвела до найдовшої тиші на фронті за всі роки війни».

«Андрій Єрмак справді відповідав за цю домовленість… Він регулярно наголошував на важливості коректного ставлення до переговорного процесу. Але за що він точно не відповідав і не відповідає – то це за будь-які плани розвідки», – додав Подоляк.

Натомість голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія  в ефірі телеканалу «Україна 24» зазначив, що такі спецоперації взагалі коментувати не варто.

«Жодної деталі про спецоперацію, жодного розповсюдження даних і таке інше. Це кримінальна відповідальність, адже підписав для цього купу документів. Тому я, наприклад, у таких випадках буду казати, що такого не було. І це нормально», – заявив він.

Водночас Арахамія не зміг пояснити, чому Зеленський заявляв, що операція щодо «вагнерівців» – це справа іноземних країн, а в тимчасовій слідчій комісії, навпаки, заперечили їхню причетність до планів української розвідки. Народний депутат сказав, що знає більше інформації, але не може її озвучити через її секретність.

«Головна помилка вищого керівництва країни – що їх втягнули в цю суто політичну провокацію. Це не про зраду і так далі. Коли тільки розпочали розгойдувати все це та запитувати, була операція чи ні, все, що влада мала сказати – такі операції не коментуються. Все. І закрили би на цьому. А далі, як належить – згідно із законом», – сказав Арахамія.

Політик вважає, що публічне обговорення спецоперації в ефірах на телебаченні  та в інших медіа мають згубний вплив для іміджу України.

Можлива державна зрада на найвищому рівні

Партія «Європейська Солідарність» різко відреагувала на розслідування від Bellingcat, заявивши з приводу цього, що вся влада Зеленського збудована на брехні. І її переконливо викрили розслідувачі авторитетної міжнародної організації Bellingcat.

«Матеріали Bellingcat засвідчують як сам факт можливої наявної державної зради на найвищому рівні української влади, так і вимагають невідкладно вживати заходи. Відповідні правоохоронні органи мають терміново розпочати розслідування фактів, викладених у публікації Bellingcat», – сказано в заяві «Європейської Солідарності».

Партія вважає, що ганебна поведінка команди Зеленського підриває основи національної безпеки країни та руйнує довіру до України міжнародних партнерів. Фракція «Європейської Солідарності» вимагає створення справжньої тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді України, яка проведе професійне та об’єктивне розслідування всіх обставин зриву спецоперації із затримання бойовиків ПВК «Вагнера».

Приватна військова компанія Вагнера – російська структура, яка комплектується найманцями, її створили 2013-го року. «Вагнерівці» брали участь у бойових діях на Донбасі (на боці Росії), в Сирії (на боці союзника Росії режиму Асада), в Судані.

На Донбасі підрозділи ПВК Вагнера забезпечували прикриття регулярних підрозділів російської армії в боях за Дебальцеве і Луганський аеропорт, а також виконували доручення, зокрема, ліквідацію ватажків бойовиків, діяльність яких не задовольняла російське керівництво.

Навесні 2014-го року «вагнерівці» нелегально діяли в інтересах Росії на території України в Криму.

Bellingcat – вебсайт журналістських розслідувань, що спеціалізується на фактчекінгу та матеріалах із відкритих джерел. Його заснував британський журналіст і колишній блогер Еліот Хіґґінс.

Bellingcat публікує результати розслідувань як професійних, так і громадських журналістів про зони бойових дій, порушення прав людини, злочини проти людства.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Коментарі