НТА > НОВИНИ > Новини світу > Вчені: Мікроби в океанах і грунтах еволюціонують, щоб руйнувати пластик

Вчені: Мікроби в океанах і грунтах еволюціонують, щоб руйнувати пластик

310

Мікроби в океанах і грунтах поступово еволюціонують, виробляючи фермент для руйнування пластику.

Про це повідомляє The Guardian.

Як показало дослідження Технологічного університету Чалмерса у Швеції, кожен четвертий проаналізований мікроорганізм містив в собі фермент, який здатний перероблювати пластик.

Загалом було скановано більше ніж 200 млн генів, що були виявлені у зразках ДНК з навколишнього середовища. Вченим вдалося виявити 30 тисяч різних ферментів, які здатні руйнувати структуру 10 різних типів пластику. Водночас близько 60% ферментів – стали відкриттям для науковців, оскільки їх способи розкладання були невідомими раніше.

Зокрема, вчені дізналися, що кількість й типи виявлених ферментів відповідали кількості забрудненості місцевості у різних місцях.

Зараз існує багато видів пластмас, які важко розкласти й переробити. Втім, використання ферментів для розкладання пластику дозволить виготовляти нові продукти зі старих, при цьому скорочуючи потреби в виробництві первинного матеріалу.

«Ми знайшли ряд доказів, що підтверджують той факт, що потенціал глобального мікробіому, що руйнує пластик, сильно пов’язаний зі забруднення пластиком навколишнього середовища – важлива демонстрація того, як навколишнє середовище реагує на тиск, який ми на нього чинимо», – сказав професор Олексій Железняк з Технологічного університету Чалмерса в Швеції.

«Ми не очікували знайти таку кількість ферментів у такій кількості різних мікробів і середовищ існування. Це дивовижне відкриття, яке дійсно ілюструє масштаб проблеми», – переконує вчений із цього ж університету Ян Зрімек.

Зростання виробництва пластику за останні 70 років, від 2 млн тонн до 380 млн тонн на рік, дав мікробам час для розвитку, щоб справитись із пластиком.

Близько 12 000 нових ферментів було знайдено в пробах океану, взятих у 67 місцях і на трьох різних глибинах. Результати показали стабільно вищі рівні ферментів, що розкладають пластик.

Зразки ґрунту були взяті у 169 місцях у 38 країнах і в 11 різних місцях проживання та містили 18 000 ферментів, що руйнують пластик. Відомо, що ґрунти містять більше пластику з фталатними добавками, ніж океани, і дослідники виявили більше ферментів, які атакують ці хімічні речовини в зразках землі.

За словами вчених, майже 60% нових ферментів не вписуються в жодні з відомих класів ферментів, припускаючи, що ці молекули розкладають пластик способом, який раніше був невідомим.

«Наступним кроком буде випробування найбільш перспективних ферментів-кандидатів у лабораторії, щоб уважно дослідити їхні властивості та швидкість деградації пластику, яку вони можуть досягти. Звідси ви можете створити мікробні спільноти з цілеспрямованими функціями руйнування для конкретних типів полімерів», – сказав Железняк.

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі