НТА > НОВИНИ > Погода > Від снігу до спеки. Як від погоди на Покрову залежить зима

Від снігу до спеки. Як від погоди на Покрову залежить зима

2288

На Покрову, 14 жовтня, українці з давніх часів готувалися уже до зими: люди намагалися помітити навіть найменшу зміну погоди, щоб вчасно прибрати весь урожай. У народі казали: «Якою буде погода на Покрову, такою буде й зима».

Як в цей день коливалася температура повітря на Львівщині упродовж останніх двадцять років, яким був жовтень, та по яких прикметах на Покрову визначати погоду – у матеріалі NTA.

Якою була погода за 20 років на Покрову

«На Покрову погода, якщо аналізувати останні двадцять років, на Львівщині була досить мінлива. Бувало таке, що падав сніг, замітало та утворювався перший сніговий покрив. А бували і досить високі плюсові температури» – зазначила у коментарі NTA синоптикиня Олександра Тузяк.

Так, за словами синоптикині, 14 жовтня найнижча температура на Львівщині спостерігалася у 1959 році, і становила – 6, 7 градусів. А найвища у 2014 році, тоді в цей день температура повітря становила  + 25,6 градусів.

Олександра Тузяк зазначає, що такі температурні показники – це не є щось аномальне, це характерна погода для жовтня місяця.

Характеристика жовтня

«Жовтень завжди відзначався своєю мінливість температур. До прикладу, у 1979 році 15 жовтня була зафіксована температура + 24,5 градусів. А у 1951 році 28 жовтня + 27 градусів. Також у 1997 році було – 11,2 градуси. Старше покоління ще пам’ятає, мабуть, такий  прохолодний жовтень місяць», –  розповіла  Олександра Тузяк.

Сніг на Покрову

На Львівщині, за словами синоптикині, сніг стостерігали на Покрову в 2009 році. «У нас тоді 13 жовтня почав падати сніг, пішло зниження температури, і на 14 жовтня уже утворився сніговий покрив. А далі – і ожеледь, і налипання мокрого снігу», – зазначила Олександра Тузяк.

Погода на наступний тиждень

«У нас переважають зараз північно-східні, східні потоки, тому, відповідно, спостерігалося незначне зниження температури. Вночі по Львівській області температура опускалася навіть до невеличких мінусів – від -2 до +2, а по місту Львові до – 1. Денна температура можна сказати, що досить високою залишається – від +8 до +12.

З наступного тижня, з 18 жовтня, на Львівщині очікується, що потоки перейдуть на західні та південно-західні, а це означає підвищення температури повітря та надходження тепла. Нічна температура становитиме від 0 до +5, а денна від +10 до +12. І поступово ця температура зростатиме. Звичайно, температура коливатиметься, в окремі дні очікуємо зниження температури, але це буквально два-три дні, після чого температура знову зросте», – розповіла Олександра Тузяк.

Тимчасово виконуюча обов’язки начальника відділу метеопрогнозів Олена Смалюх зазначає, що в кінці місяця, 25-26 жовтня, очікується проходження атмосферного фронту з північного заходу.

«Можливо, в той період підійдуть такі прохолодні повітряні маси, що можуть принести нам сніг. Але цей сніг буде нестійким», – зазначила Олена Смалюх.

Погода за народними прикметами

Здавна визначали погоду і за народними прикметами. А головним святом для цього вважали Покрову. У народі говорили, що зі свята Покрови починається зима:  «На Покрову до обiду осiнь, по обiдi – зима». А ще казали: «Який Покров, такий й березень буде».

Також, щоб дізнатися, яку зиму очікувати – ворожили. «Наприклад, за кількістю місяців або за допомогою цибулевих кілець. Люди вірили, що стільки збереться вологи вранці на ній, стільки опадів чи снігу варто очікувати в цьому місяці», –  повідомив директор Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович.

Також кандидат історичних наук Петро Біляковський зазначив, що якою буде погода найчастіше дивилися за урожаєм грибів, особливо в Карпатах. Так, за його словами,  якщо був великий урожай білих грибів, то казали, що буде дуже багато снігу.  «Воно за якоюсь такою аналогією, білі-гриби – білий сніг», –  зауважив Петро Біляковський.

У народі також казали:

 • Яка погода на Покрову, такою буде й зима.
 • Якщо лист із берези та дуба на Покрову впаде чисто — до легкого року, а нечисто — до суворої зими.
 • Якщо у вишні листя опаде до 14 жовтня — зима буде тепла, якщо ж вишня зелена — зима буде люта.
 • Якщо до цього дня не спадає з вишень листя — на теплу зиму, а звільниться — на сувору.
 • Зранку вітер із півдня, а по обіді із півночі — початок зими буде теплим, але згодом похолодніє. Якщо вітер із півдня низовий — зима буде теплою, з півночі верхній — холодною, із заходу — сніжною; коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то й зима буде нестійкою.
 • Якщо в цей день сніг не покрив землю — не покриє в листопаді та грудні.
 • На Покрову вітер — весна буде вітряна.
 • Відліт журавлів до Покрови — на ранню зиму.
 • Якщо на Покрову сніг — буде багато весіль.
 • Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.
 • Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і в Дмитрів день (8 листопада).
 • Білка до Покрови змінить шубку — зима буде добра.
 • Якщо на Покрову перетопити піч яблунею, то всю зиму вдома буде тепло.
 • На Покрову сильний вітер — буде багато наречених.

Ліля Чміль, «Правда на живо» (щобудня о 19:00)

 

Оцініть новину
Клас!
2
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
1
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі